Reklama

Eliminacje rejonowe Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siemiatycze

W sobotę 26 kwietnia w Siemiatyczach odbył się rejonowy etap Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008.
Na dobry początek dnia uczestnicy festiwalu wzięli udział w Mszy św., która została odprawiona w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny o godz. 8. Następnie w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przy ul. Zaszkolnej 1 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. W eliminacjach występowali młodzi artyści preferujący w swej twórczości wartości chrześcijańskie: zespoły wokalno-instrumentalne, schole dziecięce i młodzieżowe oraz soliści. W sposób szczególny do udziału w konkursie zaproszono są osoby niepełnosprawne. Każdy uczestnik przygotował i wykonał dwie piosenki o charakterze religijnym.
Wystąpiło 37 śpiewających podmiotów, a że niektóre grupy zrzeszały nawet kilkanaście osób, więc przez scenę przewinęły się prawdziwe tłumy młodych artystów śpiewających solo, w duetach, jako zespoły, schole i wszelkie inne formacje.
Wykonawców oceniało jury w składzie: przewodniczący dk. Krzysztof Malinowski oraz Barbara i Leszek Kotowiczowie. Nagrodzeni zostali: Julia Szewczak z Szerszeń, Aneta Malinowska z Ostrożan, Zuzanna Szpura z Sarnak, zespół „Anioły z klasy III” z Serpelic, grupa muzyczna „Czasami 5” z Drohiczyna i schola „Bobola” z Siemiatycz. Zwycięzcą tego etapu konkursu została schola „Emaus” z Siemiatycz. Laureaci tej rundy wezmą udział w finale, który odbędzie się 17 maja w Bielsku Podlaskim. W Bielsku wystąpią również wyróżnieni niepełnosprawni, wspaniale śpiewający artyści, a więc Sebastian Żabiński, „Przyjaciele Karmelu” i „Biedronki”.
Przyznano też kilka szczególnych wyróżnień wykonawcom, którzy nie zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Tym razem dyplomy powędrowały do Klaudii Fleks, scholi dziecięco-młodzieżowej, tria i duetu „AA” z Ostrożan oraz scholi dziecięco-młodzieżowej z Sarnak. Nagrodzono też najmłodszą uczestniczkę konkursu, pięcioletnią Kamilę Kryńską.
Jak podkreślali jurorzy, trudno było wskazać zwycięzców, gdyż poziom śpiewających podmiotów był bardzo wyrównany. Ale - jak zgodnie twierdzili i jurorzy, i uczestnicy - nie miejsca liczyły się podczas festiwalu, ale możliwość śpiewania Panu. A Bóg kocha każdy śpiew, zarówno ten idealnie czysty, jak i nieco sfałszowany, pod warunkiem że płynie on prosto z serca. Przed ogłoszeniem wyników Barbara Kotowicz przekazała konkursowiczom kilka uwag dotyczących techniki ich śpiewu. Może te proste wskazówki okażą się bezcenne i pomogą w dalszej pracy i dalszych sukcesach rozśpiewanej młodzieży. Jak dodała p. Barbara, obecna formuła przesłuchań, a więc przeglądy cząstkowe organizowane w kilku miejscowościach, jest korzystna dla śpiewającej młodzieży. Kiedy przed kilkoma laty wszyscy wykonawcy z diecezji przyjeżdżali na dwudniowe przesłuchania do Bielska Podlaskiego, największe szanse na wygraną mieli gospodarze. Wykonawcy z mniejszych miejscowości mieli trudności z przebiciem się i rzadko byli zauważani. Teraz scholie sławiące Pana na co dzień mają szanse zaistnieć na szerszym forum i przekazać innym swój talent.
Wszyscy, którzy 26 kwietnia zajrzeli do Ośrodka Kultury w Siemiatyczach, mogli miło spędzić czas. A nie sposób było nie zauważyć odbywających się przesłuchań, bo młodzież - korzystając z pięknego, wiosennego słońca - na świeżym powietrzu wykonywała ostatnie próby, co wzbudzało zdziwienie i uśmiech na twarzach niewtajemniczonych przechodniów. Jedną z takich śpiewających na zewnątrz grup była młodzież z Platerowa występująca pod nazwą „Confiteor”. Czym jest dla nich śpiew? „Śpiewamy bo lubimy, lubimy też spotykać się ze sobą, razem spędzać czas, a przy okazji każdy rozwija się na swój sposób. I wszystkim wychodzi to na dobre. Staramy się łączyć życie religijne z codziennym zwykłym życiem, żeby te wartości, o których śpiewamy, wykorzystywać w życiu codziennym” - mówi Karol.
Festiwal organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, współorganizatorem przesłuchań w Siemiatyczach były Akcja Katolicka i Siemiatycki Ośrodek Kultury. Nad całością czuwał ks. Arkadiusz Siergiejuk.

Reklama

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Bielsk Podlaski

12 kwietnia na terenie Bielskiego Domu kultury odbyły się eliminacje rejonowe do Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008. Tegoroczny festiwal będzie już 15. z kolei imprezą tego typu. Do eliminacji przystąpiło 15 znakomitych wykonawców w 5 różnych kategoriach:
1. schole dziecięce:
„Karmelki” z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, „Załoga Pana” z parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce, „Ziarenka Miłosierdzia” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, schola z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łubinie Kościelnym;
2. schole młodzieżowe:
schola z parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, schola „Mater Dei” z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Białymstoku, schola młodzieżowa z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim;
3. zespoły wokalno-instrumentalne:
„Tutti cantare” z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce;
4. soliści w wieku od 9 do 15 lat:
Zuzanna Pietruczuk, Magdalena Tworkowska, Małgorzata Aściukiewicz, duet Zuzanna Rutko i Aleksandra Zabrocka, Joanna Kunda;
5. soliści od 16 lat:
duet Karolina Sysuła i Diana Duryńska, Paulina Malinowska z Białegostoku.
Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się z jak najlepszej strony, reprezentując wysoki poziom zdolności wokalnych. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Elżbieta Bilmin, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i dyrygent Chóru Polskiej Pieśni Narodowej w Bielsku Podlaskim, Jacek Dudek, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Ciechanowcu, instruktor fortepianu w Społecznej Szkole Muzycznej, oraz Karol Szmuksta, student Akademii Muzycznej w Białymstoku, wybitny organista, prowadzący grupy muzycznej „Saruel” w Białymstoku. Zadaniem jury było wyłonienie 4 wykonawców, którzy mieli przejść do kolejnego etapu festiwalu. Po wysłuchaniu wszystkich po naradzie zapadła decyzja o wypromowaniu dalej zespołu „Tutti cantare”, scholi „Mater Dei”, bielskich „Karmelków” oraz solistki Pauliny Malinowskiej. Jurorzy, wyrażając swoje uznanie, wyróżnili również kilku innych wykonawców. Mimo że u pozostałych dało się zauważyć nutkę goryczy, to w rzeczywistości nie było tu przegranych - najważniejszym celem były śpiew i gra na chwałę Boga, z czego wywiązali się wszyscy niezależnie od uzyskanego miejsca. Jak stwierdziła jedna z uczestniczek Karolina Sysuła, „najwspanialszą rzeczą jest zjednoczenie dla dobrego celu, współpraca i niesamowita atmosfera całego przedsięwzięcia”. „Trzeba pamiętać, że godziny przygotowań nie poszły na marne - to był cudownie spędzony czas, który nas jeszcze bardziej połączył w dążeniu do działania na chwałę Pana” - dopowiada Justyna Płuciennik.
Kolejnym etapem będą przesłuchania finałowe XV Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008, które będą miały miejsce 17 maja.

Larys L. Lubowicki

XV Festiwal Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008

Na przełomie kwietnia i maja odbyły się eliminacje XV Festiwalu Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2008. Organizatorem imprezy jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z parafiami oraz domami kultury. Honorowy patronat nad festiwalem objął biskup drohiczyński Antoni Dydycz, natomiast patronat artystyczny dyrektor „Big Warsaw Band” Stanisław Fiałkowski. Patronat medialny objęły następujące media: TVP Warszawa, Polskie Radio Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Tygodnik Siedlecki, Serwis Duchowy.pl.
Festiwal ten wpisał się już na dobre w kalendarz wydarzeń naszego regionu. Organizowany jest od 15 lat, przyciąga coraz więcej dzieci i młodzieży propagujących muzykę chrześcijańską. Od 2004 r. zmieniono formę przesłuchań, rozszerzając je na teren całej diecezji. Dzięki temu nastąpiła integracja młodzieży z różnych zakątków regionu podlaskiego. Szczególną troską otoczono osoby niepełnosprawne i zachęcono je do udziału w zmaganiach festiwalowych.
Eliminacje do finału festiwalu odbywające się w Bielsku Podlaskim, Brańsku, Sokołowie Podlaskim, Sterdyni, Siemiatyczach, Węgrowie i Łochowie wyłoniły finalistów, którzy wystąpią podczas przesłuchań finałowych 17 maja. Rozpoczną się one o godz. 9 w Bielskim Domu Kultury. Wezmą w nich udział także laureaci ubiegłorocznego festiwalu oraz zdobywcy nagrody grand prix.
8 czerwca o godz. 16, wpisując się w Święto Podlasia - IX Rocznicę Wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie, w Sokołowie Podlaskim odbędzie się koncert galowy, podczas którego wystąpią tegoroczni laureaci i rozdane zostaną nagrody. Podczas koncertu wykonawcom akompaniować będzie orkiestra „Big Warsaw Band”. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian, żołnierz, męczennik

[ TEMATY ]

św. Florian

Archiwum OSP Kurów

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję