Święci są po to, aby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym „dla nas i dla naszego zbawienia”, to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga i o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie
Jan Paweł II
W sobotę 17 listopada 2007 r. rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny w archidiecezji łódzkiej. Uroczyste zakończenie peregrynacji nastąpi 15 listopada 2008 r. Relikwie są darem diecezji tarnowskiej dla Kościoła łódzkiego, w którym pozostaną na stałe pod opieką Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży. Peregrynują one do wszystkich dekanatów naszej archidiecezji, a towarzyszy im obraz błogosławionej Karoliny oraz księga peregrynacji, w której można dokonać wpisu indywidualnie bądź też grupowo.
W trakcie pobytu relikwii w parafii będą celebrowane Msze św. i sprawowane nabożeństwa połączone z czuwaniem młodzieży przy relikwiach. Specjalnie na czas peregrynacji przygotowane zostało „Vademecum”, zawierające m.in.: homilię, którą Jan Paweł II wygłosił podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, życiorys błogosławionej Karoliny, rozważania różańcowe, litanię, teksty Drogi Krzyżowej oraz płytę CD z innymi materiałami. W ramach duchowego przygotowania do spotkania z relikwiami wierni powinni przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, a także poznać życiorys tej, która własnym życiem zaświadczyła o wielkiej godności człowieka.
Młodziutka córka Kościoła tarnowskiego swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych - do chłopców i dziewcząt, do mężczyzn i kobiet. Mówi o wielkiej godności kobiety, o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tej ziemi podlega śmierci, jest zniszczalne, ale nosi w sobie zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu.
Karolina Kózkówna poniosła śmierć męczeńską w obronie dziewictwa i czystości w wiosce Wał-Ruda znajdującej się na terenie diecezji tarnowskiej. Zginęła 18 listopada 1914 r. w wieku 17 lat. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą z domu i zamordował, gdy broniła się, pragnąc zachować dziewictwo. Pogrzeb Karoliny był wielką manifestacją okolicznej ludności. Pochowano ją w parafialnym kościele. W czerwcu 1986 r. w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II został promulgowany „Dekret o męczeństwie sługi Bożej Karoliny Kózkówny”, otwierający drogę do jej beatyfikacji. 10 czerwca 1987 r. podczas Mszy św. na tarnowskich Błoniach Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu