W murach pocysterskiego klasztoru od 17 do 25 sierpnia rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej i nieco nowszej, skłaniającej do refleksji nad tym, co święte i świeckie, nad sacrum i profanum. - Spowszedniała nam ta para ważnych dla ludzkiej cywilizacji pojęć - zauważa Cezary Zych, dyrektor Festiwalu „Muzyka w Raju”. - Posługujemy się nimi dzisiaj prawie bezrefleksyjnie. Każdy przecież wie, o co chodzi. Interesuje nas zwłaszcza ta przestrzeń, w której profanum przeradza się niepostrzeżenie w sacrum, a sacrum traci coś ze swej tajemniczej nieuchwytności. Interesuje i frapuje, bo wytyczyć tutaj jakąś granicę jest zadaniem niemożliwym. Nic dziwnego, że w tej przestrzeni tak dobrze czuje się muzyka.
I taki właśnie charakter od początku mają paradyskie koncerty. Współtworzą je nie tylko utalentowani wykonawcy i wierna publiczność, ale również atmosfera seminaryjnego otoczenia. Każdy, kto choć raz przekroczył bramę Paradyża, poczuł zapewne, że wkracza w przestrzeń bardziej świętą, wymagającą.
Każdy z festiwalowych dni zachwycał i wnosił coś nowego. Paradyskie spotkania z muzyką zainaugurował zespół „Accademia Strumentale Italiana” z Werony, który od pierwszych dźwięków viole da gamba - instrumentów podobnych do gitary, trzymanych przez muzyków jak wiolonczela, wprowadził publiczność w renesansowy klimat. Kolejne dni poświęcone były m.in: religijnej muzyce renesansowej, zabrzmiały suity Purcella i Haendla, utwory Bacha i Haydna na klawesynie, nie zabrakło również średniowiecznych pieśni maryjnych, muzyki pasyjnej oraz skandynawskiej muzyki ludowej.
W gronie tegorocznych festiwalowych wykonawców znaleźli się: Maria Keohane, Helena Ek, Maria Tanner, Bolette Roed, Aline Zylberajch, Patrizia Marisaldi, Claudia Pasetto, Alberto Rasi, Marek Rzepka, Andreas Arend, Martin Gester, Alexis Kostenko, Accademia Strumentale Italiana i Arte dei Suonatori.
W tym roku po raz pierwszy koncerty „Muzyki w Raju” usłyszeć mogli melomani na całym świecie. Obok relacji Radia Merkury na potrzeby festiwalu utworzony został specjalny kanał internetowy, gdzie codziennie transmitowane były koncerty, rozmowy z artystami, reportaże oraz festiwalowe ciekawostki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu