Papież nawiązał do sytuacji w Lombardii i podziękował tamtejszemu arcybiskupowi Mario Delpini3mu oraz kapłanom za gorliwość i kreatywność duszpasterską- Nawiązał do opisanego przez liturgię III niedzieli Wielkiego Postu spotkania Jezusa z Samarytanką (por. J 4,5-42). Przypomniał o antagonizmie między Żydami a mieszkańcami Samarii oraz podkreślił pokorę Jezusa nawiązującego dialog z tą kobietą, poprzez który objawia On jej tajemnicę wody żywej, to znaczy Ducha Świętego, będącego darem Boga.
Franciszek zwrócił uwagę, że w centrum tego dialogu jest woda niezbędna dla ciała i życia, a jednocześnie będąca symbolem Bożej łaski, dającej życie wieczne. Mówi o tym tradycja biblijna, wskazująca, że Bóg jest źródłem wody żywej: oddalenie się od Niego i od Jego prawa powoduje najgorszą suszę. Przypomniał, że ludowi Izraela na pustyni Bóg za pośrednictwem Mojżesza udziela wody wypływającej ze skały, zaś św. Paweł interpretuje tę skałę jako symbol Chrystusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Chrystus, Baranek zabity i zmartwychwstały, jest źródłem, z którego wypływa Duch Święty, który odpuszcza grzechy i odradza do nowego życia” – stwierdził Ojciec Święty, zaznaczając, iż dar ten jest również źródłem świadectwa.
„Także my, zrodzeni poprzez chrzest do nowego życia, jesteśmy wezwani do dawania świadectwa życia i nadziei, które są w nas. Jeśli nasze poszukiwania i pragnienie znajdą pełne zaspokojenie w Chrystusie, to ukażemy, że zbawienie nie jest w «rzeczach» tego świata, ale w Tym, który nas umiłował i zawsze nas kocha: Jezusie, naszym Zbawicielu” – powiedział papież.
Kończąc swe rozważanie, przed udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa Franciszek zachęcił: „Niech Najświętsza Maryja pomaga nam pielęgnować pragnienie Chrystusa, źródła wody żywej, jedynego, który może zaspokoić pragnienie życia i miłości, jakie nosimy w sercu”.