Msza św. była celebrowana w intencji tegorocznych maturzystów. Młodzi ze względu na wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, nie dotarli dziś na zaplanowaną pielgrzymkę. 14 marca zaplanowana była pielgrzymka maturzystów z archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej. Maturzyści, katecheci i duszpasterze mogli łączyć się z Jasna Górą za pośrednictwem Telewizji Trwam.
W homilii abp Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, że „W Kościele zawsze jesteśmy u siebie”. – W tym miejscu szczególnego zawierzenia Maryi wszyscy jesteśmy u siebie. Każdy z nas ma obowiązek i prawo, żeby spotkać się z Matką, żeby Jej zapośredniczyć te wszystkie sprawy, które po ludzku wymagają nie tylko rozwiązań, ale potrzebują Bożej siły i mocy Ducha Świętego – mówił metropolita częstochowski przypominając za św. Janem Pawłem II o „świętym nawyku Polaków, aby w różnych wydarzeniach życia tutaj przybywać”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Dziękujmy Bogu za dar życia i za wiarę. Jesteśmy sobą poprzez przyszłość, jak mówił św. Augustyn. Ta przyszłość należy nie tylko do nas. Ona jest przede wszystkim darem Boga. To On przychodzi do nas z przyszłości, a my mamy swoje życie w Bogu zakorzenione na czas i na wieczność – podkreślił arcybiskup.
Metropolita częstochowski zacytował również słowa włoskiego dziennikarza Vittorio Messoriego, który napisał, że „pośród ludzi, którzy uważają się za wykształconych i dobrze wychowanych nie rozmawia się prawie o Jezusie, a tym bardziej o Jego Matce. Tajemnica śmierci Jezusa czy przywileje Maryi należą do tematów, które zamrażają wyborną konwersację”.
– Czy dzisiaj tajemnice maryjne są nie mniej zagrożone niż tajemnice Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła ? – pytał abp Depo. – Maryja podobnie jak Chrystus jest eliminowana z historii współczesnego człowieka. W teatrach, filmach aż nachalnie ośmiesza się Jej dziewicze poczęcie, niepokalane poczęcie, tajemnicę narodzenia Jezusa poza udziałem mężczyzny. A cóż powiedzieć o opiniach, które można nazwać profanacją Jej dialogu z Bogiem, Jej zgody na macierzyństwo Boże – kontynuował abp Depo.
– Chciejmy zastanowić się nad tą nadzieją, którą Maryja wnosi w nasze życie. Nadzieja nie jest tylko sposobem patrzenia w przyszłość, ale stylem życia ludzi, którzy prawdziwie uwierzyli w Jezusa jako Syna Bożego i Zbawiciela – mówił arcybiskup.
– W świecie ziemskich spraw, które przychodzi nam przeżywać, chociażby wobec tajemnicy zagrożenia chorobą koronawirusa, trzeba nam z nadzieją wpatrzeć się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo poza Nim nie ma przyszłości – zaapelował metropolita częstochowski.
Reklama
– Jednym z następstw naszego życia jest nie tylko pandemia, ale kryzys sensu życia. Nie tylko kryzys drogi człowieczej, ale tego, co jest na końcu drogi. Przecież my jesteśmy pielgrzymami. Gubimy się w gąszczu informacji i faktów, gdzie wielu zastanawia się czy ma jeszcze sens pytanie o sens życia na ziemi – zauważył arcybiskup.
Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do publikacji w jednej z gazet pt. „Uwikłani w płeć”. – Proroczo św. Jan Paweł II w swojej encyklice z 1998 r. „Fides et ratio” ostrzegał nas przed obecnie głoszoną teorią, że nie ma sensu pytać o sens życia, kim jestem, mężczyzną, niewiastą, jaki jest sens wspólnoty rodzinnej czy Kościoła – podkreślił abp Depo.
– Trzeba pytać Maryję, do Której przychodzimy, gdzie jest fundament i kompas naszego życia, gdzie jest mapa, którą trzeba przyjąć i uznać za swoją, tablica wartości, której nie wolno zdradzić – mówił metropolita częstochowski.