- Korzenie wzajemnego zrozumienia i wspierania się nawzajem są w naszym mieście dużo wcześniejsze niż sam Dzień Judaizmu – przypomniał kard. Stanisław Dziwisz i przywołał więzi łączące Czesława Jakubowicza z ówczesnym arcybiskupem Krakowa, kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem. Według niego, na docenienie zasługują liczne inicjatywy, organizowane przez placówki naukowe i kulturalne oraz wspólnoty religijne, służące budowaniu pokoju, szacunku, zrozumienia i współdziałania między chrześcijańskimi i żydowskimi mieszkańcami Krakowa i regionu.
Hierarcha podkreślał, że Ojcu Świętemu „droga była myśl, że powinniśmy razem, żydzi i chrześcijanie, dawać świadectwo światu o tym, co nas łączy”. Przypomniał jego słowa: „Żydzi i chrześcijanie, jako synowie Abrahama, są powołani do tego, by byli błogosławieństwem dla świata, wspólnie przyczyniając się do pokoju i sprawiedliwości między wszystkimi ludźmi i narodami - i to w tej pełni i głębi, którą Bóg sam dla nas zamierzył, a także z gotowością do ofiar, których może wymagać tak wzniosły cel”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dzisiejszy świat zatraca sens świętowania, spieszy się i wciąż szkoda mu czasu na oderwanie się od własnego zabiegania – mówił krakowski metropolita senior, nawiązując do hasła tegorocznych obchodów: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”.
Reklama
Zauważył, że nie tylko społeczności chrześcijan i żydów mogą się uczyć nawzajem od siebie sposobów wyrażania radości z przykazania, w którym „Pan Bóg chce pomóc człowiekowi odkrywać godność, jaką go obdarzył czyniąc go swym własnym obrazem”. - Razem możemy podarować całemu światu nasze doświadczenie oddawania czasu jednego dnia spośród siedmiu na chwałę Bogu i na nasz odpoczynek od codziennej pracy – podkreślał.
- W naszym dniu pamięci o społeczności żydowskiej i modlitwy za nią, chcemy prosić Pana, żeby dał nam wzrastać w rozumieniu Jego przykazań i należytym ich wypełnianiu, żeby błogosławił wszystkim, którzy oddają Mu cześć w dniu świętym, żeby nadal pomagał nam umacniać łączące nas dobre relacje wzajemne – zakończył krakowski metropolita senior.
Przewodniczący krakowskiej Gminy Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz wyznał, że jest mu „ogromnie miło”, że chrześcijanie i żydzi mogą się razem „cieszyć, być sobą, rozmawiać”. - Jak to niedużo trzeba, żebyśmy się po prostu szanowali – zauważył. Porównał te spotkania z wejściem lekarza w szpitalu na salę chorych. - Idzie do chorego, weźmie go za rękę, powie ciepłe słowo i dzięki temu człowiek czuje, że ma kogoś przy sobie. Tak czuję się dzisiaj ja, w tym miejscu, że mam was przy sobie - mówił. Prosił, by radość spotkania i wzajemny szacunek panowały w społecznościach żydów i chrześcijan zawsze, nie tylko z okazji Dnia Judaizmu.
W Krakowie Dzień Judaizmu obchodzony jest co roku, naprzemiennie: co dwa lata gospodarzem spotkania jest Gmina Żydowska, a co dwa – katolicy, którzy organizują nabożeństwo u ojców franciszkanów. W tym roku odbywają się dwa spotkania centralne. Jednym z nich była rozmowa z kard. Stanisławem Dziwiszem i Tadeuszem Jakubowiczem, drugim – jutrzejsze nabożeństwo w kaplicy akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.