- Program duszpasterski na lata 2019-22 jest kontynuacją duszpasterskiej pracy nad sakramentami chrześcijańskiego wtajemniczenia. W programie pt. „Eucharystia daje życie” chodzi o umacnianie świadomości, że Msza św. jest sakramentalnym spotkaniem ze Zmartwychwstałym, który jako Baranek Boży daje swe życie, abyśmy je mieli w obfitości aż po życie wieczne – mówi ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.
Sakrament Eucharystii jest nierozłącznie związany z sakramentem kapłaństwa, bez kapłanów nie ma Mszy świętej, stąd pomysł, aby w pierwszym roku realizacji programu – zwłaszcza w odpowiedzi na kryzys powołań i coraz częstsze odejścia kapłanów – podjąć konkretne działania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Co mogą zrobić wierni, aby wesprzeć kapłanów? Mogą włączyć się w nurt modlitwy.
- Rodzący się Apostolat Modlitwy „Dwunastka” jest właśnie dla tych wszystkich, którzy mają świadomość, że bez modlitwy wiernych kapłani zostają sami i jest im coraz trudniej – wyjaśnia ks. Krziżok.
Wydział Duszpasterski zachęca księży proboszczów, aby organizowali w parafiach grupy 12 osób, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. będą codziennie modlić się jedną krótką modlitwą w intencji kapłanów - o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych. Każdy z członków „Dwunastki” otrzyma obrazek z dwoma modlitwami do wyboru i wzbudzając następującą intencję modlitwy: prośba o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych – powinien ją odmawiać codziennie, o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, przez okres jednego roku. W każdej parafii może powstać dowolna liczba „Dwunastek” – im więcej, tym lepiej. Czas deklaracji o przystąpieniu do Apostolatu Modlitwy trwa od 1 do 31 stycznia, ale można dołączyć również później, ważne, aby podjąć roczne zobowiązanie modlitewne i uczciwie je wypełnić. Chętni podjąć to zobowiązanie zostaną wpisani do powstającej Eucharystycznej Księgi Modlitwy. Wydział Duszpasterski zachęca, aby w skład tej modlitewnej grupy wszedł także kapłan (kapłani) z każdej parafii.
- Łatwo można obliczyć, że gdyby rzeczywiście każda parafia – a jest ich w naszej archidiecezji 298 – miała taki „oddział modlitewny”, to każdego dnia szturmowalibyśmy niebo armią ponad 3500 osób! – mówi ks. Krziżok.