Dzisiejszy człowiek coraz częściej zawęża swoje pole widzenia do spraw czysto materialnych. Nie zauważa, że istnieją inne - cenniejsze wartości, bez których wszystko co ludzkie szybko może obrócić się w popiół. Tym największym darem naszych czasów jest miłosierdzie.
Czym jest zatem owo Boże Miłosierdzie? Jest ono siostrą miłości; jest dawaniem i przyjmowaniem; jest wymianą darów. Miłosierdzie, jako wymiana miłości, trwa zawsze... Wymiana jest tym większa, im większe są dowody miłości dawane przez człowieka. Albowiem faktycznie, im więcej kto daje, tym więcej otrzymuje.
Miłosierdzie zatem nie może być czysto zewnętrznym świadczeniem dóbr drugiemu człowiekowi. Do istoty miłosierdzia należy troska o człowieczeństwo, i o godność drugiego człowieka oraz radość i satysfakcja wywołana samym istnieniem drugiego człowieka wraz z oryginalnym światem jego wartości.
Takie miłosierdzie odgrywa niezmiernie ważną rolę w kształtowaniu stosunków międzyludzkich. Stosunków tych nie można układać na zasadzie sprawiedliwości czysto legalistycznej. Stosunki te powinny być przeniknięte miłością, której przejawem jest także tkliwość i czułość.
Jednym z ważniejszych przejawów tak rozumianego miłosierdzia jest przebaczenie, o które dzisiaj tak trudno. „Przebaczenie świadczy o tym, że w świecie jest obecna miłość potężniejsza niż grzech”.
Tylko bowiem nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie może nas pobudzić do dawania w codziennym życiu godnej odpowiedzi na niezmierzoną miłość Boga. Jedynie z tą nadzieją możemy iść do tych, którzy się źle mają (por. Mt 9, 12) i być apostołami Bożej, uzdrawiającej miłości. Jan Paweł II prosił nas 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, aby Polska stała się „ziemią czynnego świadectwa miłosierdzia, zbudowanego na wierze w zmartwychwstanie”.
Odwołujmy się zatem do Boga miłosierdzia wołaniem wielkim - w modlitwie żarliwej o miłosierdzie na miarę potrzeb i zagrożeń człowieka w świecie współczesnym. Praktykujmy miłosierdzie w myśl zalecenia Chrystusa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).
Zachętą - w tym pięknym dziele bycia miłosiernym - niech będą artykuły z dzisiejszej Niedzieli.
Pomóż w rozwoju naszego portalu