Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie organizatorów i uczestników konferencji poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka miała miejsce na Uniwersytecie Urbanianum, na rozpoczęcie wystawy jemu poświęconej. Dziękuję wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego kapłana i męczennika, który, barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne, oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę, w Polsce przypada XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim Polakom, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości. Niech Bóg wam błogosławi!
Archiwum prywatne
Bratanek ks. Jerzego - Marek Popiełuszko wraz z Włodzimierzem Rędziochem
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Śledząc rozwój pierwszej ewangelizacji według Dziejów Apostolskich, Ojciec Święty zatrzymał się dziś nad wydarzeniami, jakie miały miejsce w Efezie i w Milecie.
Reklama
W Efezie, dzięki Pawłowi około dwunastu mężczyzn przyjmuje chrzest w imię Jezusa i doświadcza zstąpienia Ducha Świętego, który ich odradza (por. Dz 19, 1-7). Za sprawą apostołów zachodzą różne cudowne wydarzenia: chorzy odzyskują zdrowie a opętani zostają uwolnieni (por. Dz 19, 11-12). Dzieje się tak, ponieważ uczeń jest podobny do swojego nauczyciela (por. Łk 6,40) i go uobecnia, przekazując braciom to samo nowe życie, które od Niego otrzymał. Równocześnie moc Boża demaskuje tych, którzy chcą używać imienia Jezusa by dokonywać egzorcyzmów, nie mając jednak władzy duchowej, by to czynić (por. Dz 19, 13-17). Okazuje się, że nie można pogodzić wiary w Chrystusa z magią. Wiara jest ufnym powierzeniem się w ręce niezawodnego Boga, który objawia się nie przez praktyki okultystyczne, ale poprzez objawienie i bezinteresowną miłość.
Szerzenie się Ewangelii w Efezie szkodzi branży złotników, wytwarzających posągi bogini Artemidy. Wzniecili oni zamieszki przeciwko Pawłowi, a chrześcijan oskarżono o profanację i bluźnierstwo.
Następnie Paweł opuścił Efez zmierzając do Jerozolimy i dotarł do Miletu (por. Dz 20, 1-16). Tutaj spotkał się jeszcze ze do starszymi Kościoła w Efezie, aby przekazać im polecenia „duszpasterskie” (por. Dz 20, 17-35). Jest to swego rodzaju testament duchowy. Apostoł zachęca zwierzchników wspólnoty: „Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią” (Dz 20,28). Paweł poleca ich w ręce Boga i „słowu Jego łaski” (w. 32), będącemu zaczynem wszelkiego wzrostu i drogi świętości w Kościele.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: Organizatorzy Konferencji i Wystawy o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce: metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich Województwa Podkarpackiego i Województwa Podlaskiego, bracia i siostry Błogosławionego z rodzinami, Burmistrz Suchowoli, wierni parafii w Suchowoli wraz z księdzem proboszczem; Grupa dzieci niepełnosprawnych wraz z opiekunami z parafii Matki Bożej w Piekarach Śląskich (arch. katowicka).