Digitalizacja zasobów kościelnych dotyczy trzech kościołów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny: Archikatedry p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego należącego do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.
Jak informują organizatorzy projektu, strategicznym celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. - Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów, przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, jakimi w tym wypadku są gigapanoramy, ma na celu przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo – piszą w informacji prasowej twórcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dodatkowo projekt wzbogacony jest o gigapanoramy lotnicze przedstawiające świątynie z wysokości. – Fotografie obejmują całe kompleksy budowli sakralnych, w tym kościoły, bramy, furty, otaczający drzewostan, cmentarze przykościelne, domy kościelne, ogrodzenia, mury itp. Oglądający może dokładnie obejrzeć plan całego kompleksu, którego nie jest w stanie dojrzeć z dołu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zwiedzający może w pełni poczuć atmosferę odwiedzanych obiektów, a co najważniejsze poznać je z każdej strony – informują koordynatorzy.
Fotografie uzupełnione są opisami sfotografowanych obiektów. Całe przedsięwzięcie polegające na digitalizacji obiektów sakralnych, z wykorzystaniem gigapanoram, może uczynić kościół jeszcze bardziej otwartym dla swoich wiernych, jak również umożliwić pogłębienie wiedzy o sztuce i architekturze najważniejszych i najbardziej płodnych epok, których dzieła przeplatają się nawzajem w wyżej wymienionych obiektach sakralnych.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Kultura Cyfrowa 2019 współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i skierowany jest do każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych (w tym seniorów), jak również dla osób niepełnosprawnych.
Wszystkie trzy wyżej wymienione kościoły, już można zwiedzać wirtualnie, na stronie internetowej www.koscioly.diecezja.lublin.pl