Naglącą potrzebą naszych czasów jest przeciwstawienie się temu destruktywnemu oddziaływaniu mediów przez ukazywanie świata prawdziwych wartości i właściwych wzorów osobowych. Uprzywilejowanym miejscem jest tu katecheza. Ona według dokumentów Kościoła jest posługą Słowa Bożego, które ma zapewnić formację chrześcijańską; jest głoszeniem orędzia zbawczego w oparciu o Pismo Święte i liturgię, prowadzić do nawrócenia i odpowiedzi życiem na Boże wezwanie. Katecheza ma być równocześnie odpowiedzią na potrzeby, pytania i problemy uczniów. Potrzebne są młodzieży wzory osobowe, aby w ich życiu mogli zobaczyć, że jest świat wartości wyższych a życie Ewangelią na co dzień jest możliwe. Należy też pamiętać o zasadzie, że: verba sonant, exempla trahunt.
Mając to wszystko na uwadze Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu wraz z Michalickim Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym od sześciu lat organizują regionalną Olimpiadę o Wielkich Polakach. W tym roku szkolnym, młodzież gimnazjalna archidiecezji przemyskiej poznawała duchową sylwetkę bł. Augusta Czartoryskiego. Katecheci przeprowadzali o nim okolicznościowe katechezy. Młodzież czytała książkę E. Blanco Książe, który wybrał Księdza Bosko, z której pisała test na etapie szkolnym. Na drugim etapie Olimpiady obowiązywała pozycja ks. K. Pietrzyka Błogosławiony August Czartoryski. Trzydzieści jeden osób wzięło udział w finale, który odbył się w parafii św. Józefa w Przemyślu, gdzie spoczywają relikwie bł. Augusta.
Po krótkiej modlitwie finaliści przystąpili do wypełniania testu konkursowego. O godz. 10.30 abp Józef Michalik przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. a homilię wygłosił inspektor Inspektorii Krakowskiej Zgromadzenia Księży Salezjanów - ks. Tadeusz Rozmus. Po Mszy św. odbywał się II etap finału: 10 autorów najlepszych odpowiedzi testowych przystąpiło do egzaminu ustnego. Każdy z uczestników odpowiadał ustnie na wylosowane przez siebie trzy pytania. Jurorzy w składzie: ks. prał. Tadeusz Kocór - dyrektor WNK, ks. Wiktor Szlęzak SDB - dyrektor gimnazjum im. Bł. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu i ks. Dariusz Wilk CSMA - dyrektor katolickiego Gimnazjum i Liceum w Krośnie, oceniali odpowiedzi przydzielając odpowiednią ilość punktów. Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością życia i duchowości bł. Augusta. Olimpiada była na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Zsumowane wyniki obu etapów zadecydowały o zajętym miejscu. Wyniki Finału:
1. Michał Mierzwa, Gimnazjum w Hyżnem, 79 pkt.
2. Joanna Pełdiak, Gimnazjum w Domaradzu, 77 pkt.
3. Małgorzata Banaś, Gimnazjum w Dubiecku, 76 pkt.
4. Magdalena Lula, Gimnazjum w Jedliczu, 71 pkt.
5. Honorata Rozmus, Gimnazjum w Dubiecku, 71 pkt.
6. Magdalena Kozak, Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych, 71 pkt.
7. Katarzyna Pankiewicz, Zespół Szkół w Stubnie, 71 pkt.
8. Łucja Kudła, Gimnazjum w Baryczy, 66 pkt.
9. Barbara Potoczna, Gimnazjum nr 2 w Wesołej, 65 pkt.
10. Ewelina Rydzik, Gimnazjum w Rokietnicy, 60 pkt.
Nagrodą dla pierwszych pięciu miejsc jest ośmiodniowa pielgrzymka do Włoch; następnych sześciu finalistów otrzymało rowery górskie, pozostali radiomagnetofony z odtwarzaczami CD oraz cenne nagrody książkowe.
Zapraszamy na stronę internetową Olimpiady
Organizatorzy Olimpiady bardzo dziękują sponsorom za umiłowanie młodzieży i troskę o jej szczęśliwą przyszłość oraz za pomoc w organizacji tej ciekawej i pożytecznej imprezy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu