Ogłaszając ten temat Stolica Apostolska podała następujący komentarz:
Wybierając ten temat, zaczerpnięty z fragmentu Księgi Wyjścia, papież Franciszek podkreśla, że dziedzictwo pamięci jest szczególnie cenne w komunikacji. Wiele razy Papież podkreślał, że nie ma przyszłości bez zakorzenienia się w przeżytej historii. Pomogło nam to zrozumieć, że pamięci nie należy uważać za „ciało statyczne”, ale raczej za „rzeczywistość dynamiczną”. Poprzez pamięć ma miejsce przekazywanie z pokolenia na pokolenie dziejów, nadziei, marzeń i doświadczeń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Temat następnego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu przypomina nam również, że każde opowiadanie bierze się z życia, ze spotkania z drugą osobą. Dlatego środki przekazu są powołane do łączenia poprzez opis pamięci i życia. Jezus odwoływał się do przypowieści, aby przekazywać siłę życiową królestwa Bożego, pozostawiając słuchaczom swobodę przyjmowania tych opowieści, i odnoszenia ich także do siebie samych. Siła opowieści wyraża się w zdolności do rodzenia przemian. Przykładowa historia ma moc przekształcającą. Doświadczamy tego, kiedy poprzez opis porównujemy siebie z życiem świętych. Kwestię tę podjął ostatnio Ojciec Święty, zwracając się do Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, kiedy wezwał do przekazania „wielkiego bogactwa”, jakie daje świadectwo życia męczenników.
Po raz kolejny papież w centrum refleksji stawia osobę w jej relacjach i wrodzonej zdolności do komunikowania się. Papież prosi wszystkich, bez wyjątku, aby ten talent przyniósł owoce: uczynienie komunikacji narzędziem budowania mostów, zjednoczenia i dzielenia się pięknem bycia braćmi w czasach naznaczonych sprzecznościami i podziałami.