Reklama

Niedziela Częstochowska

Obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

rocznica

Smoleńsk

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze

Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego przyprowadziła nas dzisiaj tutaj, każe nam stanąć przy Ołtarzu Ojczyzny, aby zapisać kolejną datę, stację modlitwy za ofiary Katynia z kwietnia 1940 r. jak również za ofiary Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 10 kwietnia przewodniczył Mszy św. w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

„Chylimy czoła przed ich ofiarą, a także przed ofiarą setek tysięcy osób, które w ciągu ostatniego stulecia na różne sposoby broniły suwerenności i niepodległości najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – mówił na początku Mszy św. o. Dariusz Cichor, definitor generalny zakonu paulinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „ofiary Katynia świat miał zapomnieć, albo nawet nigdy się o nich nie dowiedzieć”. - Rodzinom ofiar odebrano prawo do prawdy, prawo do publicznej żałoby, do publicznego opłakiwania i godnego upamiętnienia przez wiele lat. Jak miał zaznaczyć w swoim przemówieniu 10 kwietnia 2010 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński: „Ziemia przykryła ślady zbrodni a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci. Ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jednym z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, założycielskim kłamstwem PRL-u” – mówił abp Depo.

Reklama

- Jak długo przetrwa w nas pragnienie i wytrwałość w rozpoznawaniu prawdy o zbrodni z przeszło już 70-ciu laty czy o dramacie sprzed 3 lat – pytał w czasie homilii metropolita częstochowski. - Odpowiedź na to pytanie jest znana, bo to zależy tylko od nas, od każdego indywidualnego serca, które nie zgodzi się na kłamstwo i zło - podkreślił.

„Tak jak nie wolno nam się zgadzać również na niewinną śmierć dzieci nienarodzonych i wszelkie bezprawie, które odwraca prawo natury i skierowuje je przeciwko człowiekowi. Bo granica dobra i zła, prawdy i kłamstwa, przebiega nie tylko przez miejsca hołdu bohaterom czy dramatów, ale przez sumienie każdego bez wyjątku człowieka” - kontynuował metropolita częstochowski.

Kaznodzieja przywołał słowa św. Urszuli Ledóchowskiej: „Jeszcze Polska nie zginęła dopóki kochamy…” - Dopóki chcemy rozpoznawać prawdę, dopóki kochamy tę ziemię trudnej jedności, chcemy poznawać jej historię i tę dramatyczną i tę wielką w zdobywaniu prawdziwej wolności i suwerenności, odróżniających nas od innych narodów Europy i świata - mówił abp Depo.

Podkreślił, że „nie cofniemy wydarzeń zarówno tych sprzed ponad 70-ciu laty jak i z 10 kwietnia 2010 r.” – Możemy jednak podjąć wysiłek, aby uczynić to samo, co Chrystus, pokrzyżować plany złemu duchowi. Polska została dotkliwie zraniona, ale z tej rany może wypłynąć przeogromne dobro naszej pracy nad sobą abyśmy byli ludźmi sumienia i nazywali zło złem, a każde kłamstwo kłamstwem, ale przemoc zwyciężali przebaczeniem i dobrem. I abyśmy wbrew słabościom okazywali się wierni Bogu i Jego przykazaniom i nigdy nie mówili o Polsce, że jest dzikim krajem - mówił abp Depo.

Reklama

Po zakończeniu Eucharystii, na dziedzińcu przed Kaplicą Cudownego Obrazu odbył się uroczysty Apel Poległych, po którym przed Epitafium Smoleńskim złożono kwiaty i znicze.

Wieczorem rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. nawiązał m. in. do 340. rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego, obrońcy Jasnej Góry z okresu Potopu Szwedzkiego, przywołał postacie prymasów Polski kard. Hlonda i kard. Wyszyńskiego oraz nawiązał do rocznic Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. - W obliczu zagrożeń prawdy, poszukiwań odpowiedzi związanej z nieszczęściem w Katyniu i pod Smoleńskiem, chcemy Maryjo, dojść do prawdy, która dla naszego narodu jest kluczowa. Niezależnie od ośmieszeń i cynizmu niektórych środowisk nie chcemy nic więcej, jak tylko prawdy o Polsce, o narodzie, o najzwyklejszych sprawach od tak niedawna przeżywanych w ojczyźnie - mówił ks. Skubiś.

„Matko Boska Jasnogórska, obudź nowych Kordeckich, nowych prymasów, nowych wyznawców Chrystusa, by umieli bronić prawdziwej ojcowizny, której jesteś Królową” - prosił naczelny „Niedzieli”.

Również w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku 10 kwietnia odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, której przewodniczył ks. prałat Roman Szecówka – dziekan regionu radomszczańskiego. Homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Biegański, który w rozważaniu wyrażał głęboką nadzieję, iż „Pan Bóg sprawi, że poznamy prawdę o katastrofie smoleńskiej”.

„Tych, którzy z przejęciem i refleksją zastanawiali się nad katastrofą smoleńską, nazywano kłamcami, wariatami, członkami „sekty smoleńskiej”. Jeszcze inni powiadali, że nie warto wszczynać wojny polsko– rosyjskiej, nie warto rozgrzebywać ran, stało się. Dla nich życie i historia toczyły się dalej, powrócili do codziennych obowiązków. Jednak gdybyśmy i my przyjęli taką postawę, to byłaby zdrada narodowa, zdrada ideałów, lekceważenie i podeptanie wielkiego zrywu i wolności, o którą walczyli nasi przodkowie” - mówił ks. Biegański.

W tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. zginęli wybitni obywatele związani z Częstochową - Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, honorowy obywatel miasta, Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, częstochowianin, absolwent Liceum im. Traugutta oraz Stanisław Mikke, adwokat, częstochowianin i również absolwent Liceum im. Traugutta.

2013-04-11 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budujemy pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

Wielka zbiórka publiczna rusza już 10 sierpnia 2016 roku!

Na ten moment trzeba było długo czekać, ale wreszcie następuje. Rozpoczynamy oficjalnie działania zmierzające do postawienia w śródmieściu Warszawy (najpewniej przy Krakowskim Przedmieściu, choć ostateczna lokalizacja pozostaje jeszcze do ustalenia) dwóch pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Wolontariusze zbierający datki do puszek pojawią się po raz pierwszy w środę 10 sierpnia przed Kościołem Seminaryjnym i katedrą
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję