Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynika, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła, czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł. Administracja portalu zdecydowała ponadto o uniemożliwieniu publikowania materiałów telewizji do 29 października, co dla rozwijającego się serwisu jest ogromnym ciosem.
Zdaniem Ordo Iuris w tym przypadku doszło do naruszenia wolności wypowiedzi i dóbr osobistych obu redaktorów, a być może także ich wolności religijnej. Z tego powodu Instytut wystąpił na drogę prawną przeciwko koncernowi Google będącemu właścicielem platformy YouTube. Złożone zostały w tej sprawie pisma przedprocesowe wzywające do przeprosin, cofnięcia decyzji o usunięciu materiałów i wpłaty określonej kwoty na rzecz Fundacji Lux Veritatis. W przypadku bezczynności firmy Google sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Fundacja Polska Ziemia może się domagać od Google zaniechania naruszania prawa, a mianowicie przywrócenia możliwości dodawania filmów. Nie jest również wykluczone dochodzenie roszczeń w związku ze szkodą majątkową powstałą wskutek braku wpływu z reklam, na których Fundacja zarabiałaby gdyby nie nałożona przez YouTube blokada. Oceniamy również zgodność z regulaminem serwisu decyzji o zawieszeniu kanału na trzymiesięczny okres” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.
Reklama
Blokada wSensie.tv nie jest jedyną w ostatnim czasie. Tylko w zeszłym tygodniu doszło m.in. do zawieszenia, a następnie zamknięcia przez YouTube kanału telewizji wrealu24.pl oraz usunięcia i zawieszenia stron Kai Godek na portalach Facebook i Twitter. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesłane przez nich materiały pod kątem podjęcia działań analogicznych jak w przypadku wSensie.tv, red. Lisickiego i red. Miśko.
Instytut, w ramach ochrony wolności słowa w Internecie, przygotował założenia projektu ustawy i petycję. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Wsparli ją popularni dziennikarze i publicyści, którzy sami nieraz doświadczyli cenzury w mediach społecznościowych: Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Witold Gadowski, Cezary Krysztopa, Tomasz Terlikowski, Krystian Kratiuk, Maciej Gnyszka. Petycja uzyskała także poparcie Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Z ramienia Ordo Iuris sprawę prowadzą adw. Jerzy Kwaśniewski, dr Tymoteusz Zych i adw. Tomasz Chudzinski.