1. Jan Paweł II zaapelował w opublikowanym już w styczniu orędziu na tegoroczny 39. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „Środki przekazu powinny pomóc w zburzeniu muru niechęci, jaki dzieli dzisiejszy świat, ludy i narody”. Ojciec Święty podkreśla, że „od obrazu innych, jaki przynoszą media, zależy w dużej mierze nasz stosunek do nich, wrogość lub życzliwość i zrozumienie”. Natomiast Benedykt XVI w jednym ze swoich przemówień przypomniał, że „w obecnej epoce obrazu, mass media są rzeczywiście niezwykłym narzędziem krzewienia solidarności i porozumienia rodziny ludzkiej. Przekonaliśmy się o tym w sposób nadzwyczajny przy okazji śmierci i uroczystości pogrzebowych mojego umiłowanego poprzednika Jana Pawła II” (modlitwa Regina Coeli, 8 maja 2005 r.)
Reklama
2. Zasięg i różnorodność mediów, do jakich mają dostęp ludzie w krajach zamożnych, jest imponujący: książki i czasopisma, telewizja i radio, filmy, kasety wideo i magnetofonowe, elektroniczne formy przekazu rozpowszechniane za pośrednictwem fal radiowych, systemów kablowych, satelitów i internetu. Ten szeroki nurt niesie z sobą treści sięgające od informacji w ścisłym sensie po programy rozrywkowe, od modlitwy po pornografię, od kontemplacji po przemoc. Zależnie od tego, jak ludzie korzystają z mediów, mogą kształtować w sobie postawy solidarności i współczucia albo sięgać do najniższych, przeciwnych prawu naturalnemu i bożemu niemal zwierzęcych instynktów.
Stosunek Kościoła do środków społecznego przekazu jest pozytywny, o czym świadczy ustanowienie specjalnego dnia im poświęconego. Nie przyjmuje on postawy agresywnej w stosunku do swoich adwersarzy; było by to przeciwne Jego posłannictwu: głoszeniu orędzia zbawienia i miłości w stosunku do każdego człowieka. Środki społecznego przekazu są wspaniałymi darami Bożymi i wytworem geniuszu człowieka w przekazywaniu orędzia zbawienia dla każdego człowieka, zgodnie z mandatem Jezusa Chrystusa, który przed swoim odejściem do Ojca polecił Apostołom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (por. Mk 16,15). Również religijność wielu ludzi bardzo się wzbogaca dzięki mediom, które są źródłem wiadomości i informacji o wydarzeniach, ideach i osobistościach z życia religijnego oraz służą jako narzędzia reewangelizacji i katechezy. Dzień po dniu dostarczają inspiracji, niosą otuchę i stwarzają sposobności do modlitwy ludziom zmuszonym do pozostawania w domach. Ogromne rzesze telewidzów na całym świecie w pewnym sensie uczestniczą w ważnych wydarzeniach z życia Kościoła, regularnie transmitowanych z Rzymu czy innych miejsc, w tym także śledząc nauczanie Ojca Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
3. Na progu trzeciego tysiąclecia ery chrześcijańskiej, ludzkość jest już na najlepszej drodze do stworzenia globalnej sieci błyskawicznej wymiany informacji, idei i ocen w sferze nauki, handlu, oświaty, rozrywki, polityki, sztuki, religii i we wszystkich innych dziedzinach. Nikogo już nie dziwi fakt, że możemy śledzić wydarzenia - od zawodów sportowych po konflikty wojenne - dokonujące się w tym samym momencie na przeciwnym krańcu planety. Niestety, trzeba dostrzec również powierzchowność i zły smak prezentowany przy tej okazji w niektórych mediach. Nie jest żadnym usprawiedliwieniem teza, że media odzwierciedlają gusty publiczności. Ponieważ oddziałują one bardzo mocno na upodobania odbiorców, mają zatem obowiązek kształtować je, a nie deformować.
Innym problemem jest ignorowanie lub spychanie na ubocze przez niektóre redakcje zagadnień i doświadczeń religijnych, traktowanie religii bez należytego zrozumienia, a nawet z lekceważeniem jako przedmiotu płytkiej ciekawości, który nie zasługuje na poważne zainteresowanie; szerzenie religijnych nowinek kosztem tradycyjnej wiary.
Odbiorcy mediów, a więc my wszyscy, musimy mieć świadomość pozytywnego, ale też i negatywnego oddziaływania środków przekazu na nasze wnętrze, kiedy zasiadamy przed telewizorem, monitorem komputera czy biorąc do ręki jakąś gazetę. Pierwszą powinnością odbiorców społecznego przekazu jest rozeznanie i wybór. Każdy z nas powinien gromadzić informacje na temat mediów - ich struktur, sposobów działania i treści - i dokonywać odpowiedzialnych wyborów, kierując się zdrowymi kryteriami etycznymi, które wskazują, co warto czytać, co oglądać i czego słuchać. Ta swoista edukacja medialna jest dzisiaj niemal powinnością, jeśli chcemy, by media nas ubogacały, a nie demoralizowały.
4. Chrześcijanie pracujący w środkach przekazu mają natomiast do spełnienia zadanie prorockie, swego rodzaju powołanie: winni otwarcie występować przeciw fałszywym bogom i idolom współczesności, takim jak: materializm, hedonizm, konsumpcjonizm, ciasny nacjonalizm i inne, ukazując wszystkim zespół prawd moralnych, których fundamentem jest godność i prawa człowieka, dostrzeganie ubogich, bezwarunkowe poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
5. Dzisiejsza niedziela jest okazją do tego, aby podziękować wszystkim pracowników mediów, którzy piszą lub mówią dobrze o Kościele Sosnowieckim. Kiedy zmarł Jan Paweł II, na Placu Papieskim i w dziesiątkach innych miejsc gromadziły się tysiące ludzi, aby modlić się w Jego intencji. O wielu z tych spotkań w kościołach i na miejskich placach dowiadywaliśmy się dzięki informacjom w prasie, radiu, telewizji i internecie. Te niezwykłe dni były także dniami szczególnie intensywnej papieskiej katechezy, dzięki opracowaniom prezentowanym przez media. Za to wszystko pragnę dzisiaj gorąco podziękować. Mam nadzieję, że pracownicy różnych redakcji nadal będą zachęcać czytelników, słuchaczy i widzów, by sięgali do tego olbrzymiego potencjału dobra, jaki jest w każdym z nas, prezentując nauczanie Kościoła, przypominając słowa Jana Pawła II i omawiając bieżącą działalność Benedykta XVI. Dziękuje również za ofiarną służbę pracownikom mediów katolickich, szczególnie tych, które związane są z diecezją sosnowiecką. Dzięki wam nasz młody Kościół może stawać się jednością.
Duszpasterzom dziękuję za propagowanie katolickich mediów. Apeluję z całego serca do czytelnictwa naszych diecezjalnych i dobrze redagowanych tygodników, jakimi są „Niedziela” i „Źródło”. Zachęcam też do czytania innych czasopism, które są dostępne w większości parafii: „Gość Niedzielny”, „Droga”, „Jaś” i „Dominik”. Kolportaż tych pism jest częścią kapłańskiego posłannictwa, czyli głoszenia Dobrej Nowiny. Przypominam też, że nasza diecezja ma swoją stronę internetową (www.kuria.sosnowiec.pl). Również tam można się dowiedzieć wiele o Kościele sosnowieckim oraz przeczytać teksty, które pomogą nam stawać się dojrzalszymi chrześcijanami.
6. Z okazji nowego roku szkolnego i akademickiego, moim tak bardzo drogim kapłanom - katechetom, osobom świeckim pełniącym funkcję katechetów, profesorom i nauczycielom życzę, by środki społecznego przekazu stały się wspaniałymi narzędziami do przekazu orędzia zbawczego Jezusa Chrystusa.
Wszystkim wam, drodzy kapłani, katechetki i katechetki, dziennikarze i reporterzy telewizyjni, z całego serca życzę bogactwa darów Ducha Świętego, nieustannej opiekę Matki Bożej Stolicy Mądrości, Wspomożycielki Wiernych i z głębi serca błogosławię.
W Imię Ojca + i Syna + i Ducha Świętego. Amen.