Uroczystość zgromadziła weteranów walk o niepodległość RP, uczestników operacji "Ostra Brama", żołnierzy Armii Krajowej z okręgu wileńskiego i nowogródzkiego wraz z rodzinami, członków Rady Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, członków Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, przedstawicieli duchowieństwa, ludzi nauki i kultury, członków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- To jest miejsce święte, jedno z tych miejsc, które kształtowało i kształtuje naszą tożsamość. Jedno z tych miejsc, bez których nie można zrozumieć dziejów Rzeczpospolitej, miejsc, które tworzą nasz polski kod kulturowy – mówił podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na cmentarzu na Rossie znajduje się grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej i serce twórcy niepodległej Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego, które jego wolą w 1936 roku zostało tutaj pochowane, a także groby żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej i groby żołnierzy Armii Krajowej poległych w operacji „Ostra Brama”.
W uroczystości uczestniczył m.in. sędzia Bogusław Nizieński, Przewodniczący Rady do spraw Kombatantów į Osób Represjonowanych, który zaapelował do młodego pokolenia o pamięć o przeszłych wydarzeniach. - Nam nie wolno o tym zapomnieć, że swojej polskiej ojczyźnie i miastu nad Wilią oni życie oddali, bo taki na nas ciąży chrześcijański i patriotyczny obowiązek. Dlatego też zwracam się w tym momencie do was młodzieży z apelem, abyście wy, młodzi, gdy nas już nie stanie w wypełnianiu tego patriotycznego obowiązku, nas zastąpili. Pamiętajcie, że ci, którzy podjęli walkę w lipcu 1944 roku z wrogiem į flagę biało-czerwoną zatknęli na wieży na Górze Zamkowej zostali przez drugiego naszego wroga boleśnie zranieni – zostali z miasta, za które walczyli krew przelewali, wywiezieni do sowieckich łagrów na głód, choroby i poniewierkę, których wielu do swego miasta już nie wróciło - mówił pochodzący z Wilna sędzia Bogusław Nizieński.
Podczas uroczystości na Rossie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” weteranom i osobom zasłużonym w kultywowanie pamięci o operacji „Ostra Brama”. Ceremonię zakończyła modlitwa za dusze spoczywających na cmentarzu, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów w Mauzoleum Matki i Serca Syna.