W kazaniu abp Wojda mówił o potrzebie kultu Serca Jezusa. Zwrócił uwagę, że kluczem do zrozumienia sensu przeżywanego święta jest miłość Boga do Człowieka. - Miłość Boża właśnie w Chrystusie osiągnęła swoje apogeum. Kiedy mówimy o miłości Serca Jezusowego, to nie sposób nie pomyśleć o Jego krzyżu, to narzędzie cierpienia, ale i zbawienia – powiedział hierarcha.
Kaznodzieja zauważył, że Bóg nie kocha ludzi przez wzgląd na czynione dobro, ale z powodu doświadczenia grzechu. – Potrzebujemy miłości uzdrawiającej. Wiemy, że grzech nas zniewala i wywołuje w nas cierpienie duchowe, bo nas upokarza jako dzieci Boże. Im bardziej człowiek jest słaby, tym bardziej Bóg otacza nas swoją miłością – tłumaczył arcybiskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaznaczył, że sposób, w jaki Stworzyciel kocha swoje stworzenie, przekracza sposób pojmowania ludzi. - Tylko Bóg potrafi tak kochać, że im bardziej człowiek jest słaby, tym większa jest wobec niego miłość. Bóg kocha nas miłością szaloną, bezgraniczną. Nikogo nie odtrąca i nie potępia. Wiedzieli to założyciele tego uniwersytetu i taką myśl zostawili przyszłym pokoleniom – mówił abp Wojda.
Po Mszy odbyło się coroczne zawierzenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Sercu Pana Jezusa. Tekst uroczystego aktu odczytał rektor uczelni ks. prof. Antoni Dębiński.
Reklama
Bezpośrednio po uroczystościach liturgicznych w auli uniwersytetu miała miejsce część oficjalna, podczas której m.in. wręczone zostały Medale Jubileuszowe 100-lecia KUL oraz dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich.
Na dziedzińcu gmachu głównego nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność na KUL organizacji opozycyjnych. W 1976 r. związane z KUL środowisko „Spotkań” jako pierwsze w Polsce rozpoczęło nieocenzurowaną, niezależną od komunistycznych władz działalność poligraficzno-wydawniczą, a w latach 1977-1988 wydawało m.in. kwartalnik „Spotkania. Niezależne pismo Młodych Katolików” oraz serię książek Biblioteki „Spotkań”.
W programie święta znalazły się również: promocja książki „Spotkania. Niezależne Pismo Młodych Katolików”, poświęcenie i otwarcie nowej pasieki, a także pierwszy w historii występ Zespołu Pieśni i Tańca KUL. Zespół został powołany na początku lutego, tworzą go 52 osoby, które należą do 4 sekcji (dwie baletowe, wokalna i orkiestra). Koncert inauguracyjny, zatytułowany „Noc Juna”, nawiązuje do nocy świętojańskiej oraz słowiańskich obrzędów związanych z przesileniem letnim.