Reklama

Rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji legnickiej

W bieżącym roku przypadła VIII rocznica wizyty Jana Pawła II w diecezji legnickiej. Papież przybył do naszej diecezji 2 czerwca 1997 r. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbyły się w Legnicy i Krzeszowie.

Niedziela legnicka 26/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

Reklama

2 czerwca br. w godzinach dopołudniowych biskup legnicki Stefan Cichy przewodniczył modlitwie dziękczynnej w parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy, z udziałem młodzieży i grona pedagogicznego znajdującego się na terenie parafii Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. To już kolejne wielkie wydarzenie związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym aktywnie uczestniczyła młodzież i nauczyciele tej szkoły. W pierwszej połowie roku uczniowie i ich nauczyciele licznie odwiedzali tę świątynię w dniach modlitw o zdrowie dla Ojca Świętego. Potem trwali na modlitewnym czuwaniu po śmierci Jana Pawła II i w dniach przygotowań do Jego pogrzebu. Co roku też pamiętają o dniu urodzin swego Patrona. Dzień 2 czerwca, jest także dla szkoły kolejną rocznicą nadania jej imienia papieża Jana Pawła II. Nie zabrakło więc ich na modlitwie i w tym dniu.
Wszystkich zebranych powitał proboszcz parafii ks. kan. Józef Borowski. „Trwa Ten, który odszedł. Trwa w sposób wyjątkowy w tym miejscu, w tej świątyni, bo stał przy tym ołtarzu, modlił się wraz z nami pod tym krzyżem, który wznosi się nad nami. I nie sposób tutaj wchodząc, nie wspomnieć imienia sługi Bożego Jana Pawła II. Tu są pamiątki jego obecności. Wielbiąc Pana Boga w tym miejscu, będziemy wspominać imię największego spośród Polaków, imię świętego, którego modlitwa, posługa, świadectwo, wyprosiło u Boga zstąpienie Ducha Świętego i odnowienie oblicza tej ziemi”.
Przedstawiciele młodzieży powitali przybyłego bp. Stefana Cichego, dziękując za przyjęcie zaproszenia na tę uroczystość i wspólną modlitwę.
Biskup Legnicki, przewodnicząc Mszy św. w kościele, który budowany jest jako trwała pamiątka obecności Papieża w Legnicy, w wygłoszonej homilii nawiązał do pisanych przez wieki przez ludzi kronik, których zadaniem jest przypomnienie tego, co się już wydarzyło. „Wspominamy wydarzenia które miały miejsce przed nami i czerpiemy z nich naukę dla nas” - mówił bp Stefan Cichy. - „Dziś kiedy obchodzimy VIII rocznicę wizyty Ojca Świętego w Legnicy i rocznicę przyjęcia przez szkołę Jego imienia, przeżywamy te wydarzenia i dziękujemy Panu Bogu za ten dar, jaki dał Kościołowi na przełomie tysiącleci. To właśnie sługa Boży Jan Paweł II wprowadził Kościół i świat cały w nowe tysiąclecie. Wiemy, że był człowiekiem wyjątkowym. W szczególny sposób zwracał się do młodzieży, zachęcał do opowiadania się i przyjmowania prawdziwych wartości, by nie dać się omamić „świecidełkami” tego świata (...). Jednoczył nas wszystkich za swego życia, a szczególnie po swojej śmierci. Trzeba nam nie tylko pamiętać o tym wielkim papieżu, nie tylko poznawać jego naukę, ale także zrealizować, wypełniać jego zachęty. Moc do tego będziemy mieli wtedy, kiedy często będziemy uczestniczyć w Eucharystii”. Przypomniał tu słowa Ojca Świętego z listu na rozpoczęcie Roku Eucharystii, że pożądanym owocem tego czasu byłoby, aby wzrósł udział wiernych w niedzielnej Mszy św. Jak to osiągnąć? Wydaje się, że najlepszym sposobem jest zachęcanie się nawzajem. Młodzi, tak jak nawzajem idą do szkoły czy z niej wracają, mogą też wspólnie zachęcać się do uczestnictwa we Mszy św. i razem w niej uczestniczyć. W ten sposób odpowiemy na oczekiwania Ojca Świętego i wypełnimy jego duchowy testament. Zawsze najlepszym przykładem jest dla nas Matka Najświętsza, u której możemy szukać pomocy w wytrwaniu w naszych postanowieniach, prosząc za Jej przyczyną, abyśmy byli jak najlepszymi apostołami naszego Zbawiciela.
Młodzież szkolna, ich katecheci i nauczyciele zaangażowali się także w przygotowanie i przebieg liturgii Mszy św. Przygotowane też zostało przedstawienie teatralne, a na terenie szkoły okolicznościowe lekcje, wystawa i inne elementy związane ze wspomnieniem Patrona.

Reklama

W godzinach wieczornych w tej samej parafii odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rybaka, dla mieszkańców Legnicy i okolic. Wzięli w niej udział także przedstawiciele władz miasta, organizacji społeczno-patriotycznych i różnych środowisk. Młodzież tej parafii tego wieczoru przyjęła sakrament bierzmowania.
Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, że choć obecnie towarzyszy nam żal i smutek po śmierci papieża Jana Pawła II, to zarazem daje się też odczuć dalsza jego obecność wśród nas. „To prawda, że bolało nas serce i w niejednym oku były łzy, kiedy patrzyliśmy na trumnę Jana Pawła II. Ale teraz coraz bardziej jesteśmy świadomi że on „jest” wśród nas, ale trzeba żebyśmy go odnajdywali, otwierali się na to, co ma nam do powiedzenia. Wspominamy to wielkie, jedyne wydarzenie dla naszego miasta i dla całej diecezji legnickiej - przybycie do Legnicy Jana Pawła II 2 czerwca 1997 r. Wspominamy ten słoneczny dzień, który nastąpił po dniach deszczowych, ponurych. Jan Paweł II był urzeczony tym spotkaniem z nami. Wspominał i mówił o tym potem wielokrotnie, jako „dniu w słońcu”. To był dzień poświęcony Maryi czczonej w naszej diecezji jako Matka Boża Łaskawa (…). Dziś wspominamy ten dzień w duchu wdzięczności nie tylko za Jana Pawła II, ale także za wszystkich ludzi, którzy przyczynili się w różnoraki sposób do przeżycia tej uroczystości. Ojciec Święty zostawił nam także szczególny dar: jego nauczanie, które wyrastało z mocy Ducha Świętego, jakim był przepełniony Jan Paweł II. To bogactwo treści będzie szczególnym źródłem dla współczesnego świata” - mówił biskup Tadeusz Rybak.
Trwałą pamiątką wizyty papieskiej w diecezji jest nie tylko ten kościół noszący imię św. Wojciecha (bowiem wizyta Ojca Świętego miała miejsce w roku obchodów 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha), elementy ołtarza papieskiego, jego pomnik, ukoronowany koronami papieskimi obraz Matki Bożej Łaskawej czy też podniesiona do godności bazyliki mniejszej świątynia krzeszowska, a także specjalny utwór muzyczny: kantata Tu es Petrus autorstwa zmarłego już prof. Sawy. Szczególną pamiątką jest ustanowione dla diecezji, staraniem I biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, w obchodzie roku kościelnego liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej 2 czerwca. Obok specjalnie opracowanego na to święto formularza mszalnego, przygotowane też zostały teksty Liturgii Godzin - codziennej modlitwy duchowieństwa, a także niektórych osób świeckich - w których w Godzinie czytań zawarto obszerny tekst papieskiej homilii wygłoszonej podczas wizyty apostolskiej w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzeszów

Główne uroczystości dziękczynne za wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy miały miejsce w sobotę 4 czerwca br. w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy przy udziale biskupa seniora Tadeusza Rybaka.
Wokół Księży Biskupów zgromadziło się grono ponad 50 kapłanów z ks. inf. Władysławem Bochnakiem prepozytem kapituły katedralnej na czele, klerycy, siostry zakonne, mające swe korzenie w Krzeszowie Bractwo św. Józefa, oraz około tysiąca wiernych. Wśród obecnych byli także tegoroczni neoprezbiterzy, dla których dzień ten był dniem wspólnej pielgrzymki do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie.
„Nie bez wzruszenia przekraczałem dzisiaj progi tej bazyliki krzeszowskiej, by razem z wami modlić się u stóp Matki Bożej Łaskawej.” - mówił do obecnych biskup Stefan Cichy - „Gromadzimy się dziś tutaj, aby dziękować Panu Bogu za pobyt Ojca Świętego w Legnicy i ukoronowanie tego łaskami słynącego obrazu (…). Przybywamy tutaj w Roku Eucharystii. Ojciec Święty Jan Paweł II w Wielki Czwartek 2003 r. opublikował encyklikę Kościół żyje Eucharystią. Jej VI rozdział zatytułował: W szkole Maryi-Niewiasty Eucharystii. Dzisiaj będąc w tym maryjnym sanktuarium, chcemy od Maryi uczyć się właściwej postawy nie tylko w ramach sprawowanej Eucharystii, ale i w całym naszym życiu. Chcemy się tego uczyć, także pamiętając o tym, co nam powiedział 8 lat temu Ojciec Święty, kiedy koronował obraz Matki Bożej. O postawie Maryi przypomniał nie tylko w tej encyklice, ale i w wielu innych dokumentach. Przypominał za Pawłem VI, że Maryja w liturgii i codziennym życiu jest wzorem Dziewicy słuchającej, modlącej się, proszącej i ofiarującej. A od siebie dodawał, że jest Ona także wzorem posłuszeństwa i wiary, jest wzorem modlitwy dziękczynnej i uwielbiającej Pana Boga, a także wzorem postawy ofiarniczej. Tego właśnie chcemy się od Niej uczyć”.
Mówiąc o przykładzie życia ofiarniczego mówił: „Niektórzy chcieliby wykreślić słowo „ofiara” ze swego życia. Ale jakież wtedy byłoby to życie, gdyby w nim brakło ofiary. Jakież byłoby wtedy życie rodzin bez poświęcenia i ofiary ojców i matek. Jakież byłoby życie parafii bez poświęcenia proboszczów i wikarych; jakież byłoby życie rodzin zakonnych bez poświęcenia zakonników i zakonnic; jakież byłoby życie społeczne bez ducha ofiary tych, którzy nim kierują? Trzeba nam ducha ofiary pogłębiać i w tym duchu naśladować Najświętszą Maryję Pannę. Ojciec Święty przed 8 laty przypomniał nam, że wielkim zadaniem naszego pokolenia jest niesienie światła Chrystusa w życie społeczne. Nie możemy tylko zadowolić się wpatrywaniem w postać Matki Najświętszej, ale także musimy patrzeć na ludzi wokół nas i pamiętać o tym, żeby te istotne sprawy z życia wiary wnosić w życie społeczne.
Uczmy się więc dziś tu, w sanktuarium krzeszowskim, od Maryi właściwej postawy na co dzień, byśmy nie tylko postawili Eucharystię w centrum naszego życia, uczestnicząc w niej w sposób coraz doskonalszy, ale byśmy potrafili przekształcić codzienne życie w szkole Maryi - Niewiasty Eucharystii. Obyśmy mocą Najświętszej Ofiary potrafili każdego dnia na nowo wzrastać w miłości, obyśmy potrafili wzrastać w wierze, potrafili pokazywać, że jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. Oby Eucharystia była zawsze dla nas źródłem miłości, była motywem do lepszego okazywania miłości każdemu potrzebującemu, każdemu choremu, każdemu potrzebującemu człowiekowi”.
Po zakończonej Mszy św. kustosz sanktuarium ks. Włodzimierz Gucwa podziękował za obecność dostojnych gości, poprosił także Biskupa Legnickiego o poświęcenie nowej części Domu Obsługi Pielgrzyma. Odtąd dom ten posiada nie tylko punkt informacyjny, sklepik z pamiątkami, zaplecze sanitarne, ale także część gastronomiczną. Poinformował także o rozpoczęciu działalności Stowarzyszenia „Nasz Krzeszów”. „Zostało ono powołane po to, aby szczególnie służyć temu miejscu. Skupia ludzi sztuki, kultury, ludzi głębokiej wiary, którym drogi jest Krzeszów” - mówił Ksiądz Kustosz.

* * *

Przypomnijmy, że Papież Jan Paweł II odwiedził Legnicę 2 czerwca 1997 r., odpowiadając na zaproszenie I biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Papież przybył do Legnicy po zakończeniu odbywającego się wtedy we Wrocławiu Kongresu Eucharystycznego. Wierni w ponad 300 tys. grupie zgromadzili się na poradzieckim lotnisku, usytuowanym na obrzeżu miasta, skąd widoczne jest Legnickie Pole - miejsce rozegranej tu 9 kwietnia 1241 r. bitwy pod Legnicą, w której zginął syn św. Jadwigi Śląskiej, książę Henryk Pobożny. Do tego wydarzenia Jan Paweł II nawiązał w swojej homilii, a także wygłosił ważne słowa na temat wartości pracy, zadań pracowników i pracodawców.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczęto prace w sprawie beatyfikacji króla Belgów, Baldwina I

2024-12-21 16:50

[ TEMATY ]

beatyfikacja

papież Franciszek

Baldwin I

Adobe Stock

Podczas swojej niedawnej podróży apostolskiej do Belgii Ojciec Święty Franciszek ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Baldwina, króla Belgów. Następnie Sekretariat Stanu ogłosił, że Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie promować i inicjować tę sprawę z urzędu.

Chcąc zrealizować to postanowienie, Dykasteria rozpoczęła planowany proces, powołując 17 grudnia 2024 r. regularną Komisję Historyczną, złożoną z wybitnych ekspertów w dziedzinie badań archiwalnych i historii Belgii, w celu zebrania i oceny dokumentacji dotyczącej króla Baldwina (Baudouina) . czytamy w komunikacie opublikowanym przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: wszyscy potrzebujemy znaków nadziei

2024-12-21 18:26

[ TEMATY ]

prymas Polski

spotkanie opłatkowe

nadzieja

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

„Wszystkim nam potrzebne są znaki nadziei. Potrzebne są młodym, aby odkrywali piękno i sens życia, potrzebne są rodzinom i małżonkom, aby jeszcze raz pojęli, że otwartość na życie z odpowiedzialnym macierzyństwem i ojcostwem jest misją, którą Pan powierza ich miłości” - mówił abp Wojciech Polak podczas sobotniego spotkania z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego, członkami stowarzyszenia wspierającego powołania oraz rodzicami misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Doroczny „opłatek” rozpoczęła wspólna modlitwa i Msza św. sprawowana w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie przez abp. Wojciecha Polaka i przybyłych księży. W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do przywołanego w liturgii słowa obrazu Maryi idącej z pośpiechem do swej krewnej Elżbiety, podkreślając, że uczy nas on nie tylko oddania i troski o innych, ale i tego, jak nieść Chrystusa do sióstr i braci. Bardzo są bowiem potrzebni ci, którzy oddawszy siebie do dyspozycji Bogu, jak Maryja, idą do bliźnich, gotowi spotkać ich, aby i w nich coś się stało, coś się poruszyło.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

W czwartą niedzielę Adwentu w gnieźnieńskiej katedrze miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj czynem”, które - jak podkreślił Prymas - dobrze koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, byśmy byli znakami nadziei we współczesnym świecie.

Papież Franciszek wskazał konkretnie obszary, w jakich mamy to wezwanie realizować: chorzy, bezdomni, ludzie starsi i opuszczeni. „Każdy - jak mówił w homilii ks. Jakub Kapelak, sekretarz Prymasa Polski - zna kogoś, komu przydałoby się wlać w serce nadzieję, zwłaszcza dziś, w tych niespokojnych czasach. Nie chodzi jednak o puste słowa pocieszenia, czy zwykły optymizm, bo wobec śmiertelnej choroby, utraty bliskich, utraty domu, wobec przerażanie, jakie niesie z sobą wojna takie „pocieszanie” jest nie tylko nieskuteczne, ale może być dodatkowo raniące. Chodzi o nadzieję, która jest obecnością, która jest wytrwaniem, która jest podmiotowym traktowaniem drugiego. Chodzi o nadzieję, której źródłem jest Bóg i dlatego zawieść nie może.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję