Już po raz XIX Starostwo Powiatowe w Wieluniu i Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprosiło miłośników malarstwa figuratywnego na otwarcie wystawy poplenerowej Z biegiem Warty- Kamion 2018. Otwarcie wystawy odbyło się 7 kwietnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Wystawa Z biegiem Warty- Kamion 2018 to pokłosie XIX Ogólnopolskiego Pleneru Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy Gracza, odbywającego się pod patronatem Starosty Wieluńskiego Marka Kielera.
Plener w Kamionie ma bogatą historię. Zmarły w 2004 roku Jerzy Duda Gracz, ich honorowy artystyczny patron, napisał Andrzej Fogtt, jeden z uczestników pleneru Kamion 2012: „ oświetlał to miejsce słońcem swojego talentu i czułości badacza miejsc autentycznych oraz rozsławiał nie tylko w środowisku malarzy. Zapraszał na plener swoich studentów, kolegów, przyjaciół. Tak powstała tradycja i pokoleniowa więź, która mam nadzieję przetrwa i przez następne pokolenia malarzy będzie przekazywana. Na komisarza pleneru Jerzy namaścił Alinę Siberę, która dzieło mistrza z pasją kontynuuje”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na zaproszenie Aliny Sibery, na plenery do niewielkiej wsi Kamion, nieopodal Wielunia, przyjeżdżają malarze z całej Polski. Uczestnikami pleneru Kamion-2018 byli: Ivo Birkenmajer, Marian Danielewicz, Paweł Kotowicz, Przemysław Lasak, Sabina Lonty, Alina Sibera, Waldemar Marszałek, Joanna Sierko – Filipowska, Mira Skoczek – Wojnicka, Piotr Staszczyk, Małgorzata Stępniak, Leszek Żegalski, Stanisław Chomiczewski, Anna Czyżykiewicz Zouki , Jan Norbert Dubrowin, Artur Kardamasz…
Wspaniali, znani na całym świecie artyści, tradycyjnie, zaprezentowali swe prace na wystawie poplenerowej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. To tu, w trzech salach wystawowych, można podziwiać utrwalone na płótnie ulotne chwile znad Warty, oglądanej codziennie w czasie pleneru. Podziwiamy, więc m.in.: Ukryty świat Sabiny Lonty, nadwarciańskie pejzaże i chmury Piotra Staszczyka, cykl Notatki z pejzażu (4 obrazy) Mariana Danielewicza, nadwarciańskie krajobrazy pędzla Stanisława Chomiczewskiego, ceramikę artystyczną Przemysława Lasaka, piękne kobiety Aliny Sibery, Przy niebieskiej ścianie Leszka Żegalskiego…
Uczestnik XVI pleneru, Ivo Birkenmajer, poeta, rzeźbiarz, rysownik, pastelista, we wstępie do katalogu wystawy
Z biegiem Warty- Kamion 2015 napisał: „Jak to możliwe, że w XVII wieku miasteczko pokornie osunęło się w niepamięć, żeby nas, artystów, ugościć spokojem zagubionej wsi „ gdzieś w środku Polski”. Artysta stawia też pytanie: „Czy zatem zdarzy się, że w dalekiej przyszłości ktoś, choć na mgnienie myśli zrekonstruuje fenomen plenerów w Kamionie? Rozstawi sztalugi, kawalety, blejtramy, wniesie bagaże, rozdmucha zapach farb i terpentyny, doda echo rozmów, śmiechu, przywoła osoby, przypomni ich obrazy i rzeźby- świadectwo, że było to schronisko prawdziwej sztuki…”.
Reklama
Wtedy na pytania artysty odpowiedział ówczesny Starosta Wieluński Andrzej Stępień. Powiedział on m.in.: póki tu jesteśmy, póki działa Muzeum Ziemi Wieluńskiej, dokąd pani Alina Sibera zechce być dobrym duchem nadwarciańskich plenerów, a jednocześnie wychowamy sobie godnych następców, plenery w Kamionie będą się odbywać.
Dziś, w roku 2019,można powiedzieć, że Starostwo Wieluńskie wychowało sobie godnych następców, nadal działa Muzeum Ziemi Wieluńskiej, pani Alina Sibera pozostała dobrym duchem nadwarciańskich plenerów, a malarze z całej Polski, odpowiadając na jej zaproszenie, przybywają do Kamionu, by kolejny raz malować zachody słońca, snującą się nad pagórkami mgłę, cichnącą wieś, milknący, pachnący żywicą las, z cicha szemrzącą, leniwie płynącą Wartę i jej rozlewiska, nadwarciańskie łąki i resztki starej wiejskiej zabudowy…
Wystawę będzie można oglądać do 12 maja.
zdjęcia M. Grabczak Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Zofia Białas