Reklama

Ingres II biskupa legnickiego Stefana Cichego

W sobotę, 30 kwietnia br., w gronie prawie 30 biskupów, ponad 300 kapłanów i prawie tysiąca wiernych modlących się w intencji nowego biskupa, rozpoczął swój zarząd diecezją II biskup legnicki Stefan Cichy. Zastąpił on pełniącego tę funkcję przez 13 lat od ustanowienia diecezji w 1992 r., biskupa Tadeusza Rybaka.

Niedziela legnicka 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród przybyłych księży biskupów znaleźli się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, biskupi sąsiednich diecezji, a także biskupi i delegacje z niemieckich diecezji Görlitz i Dresden-Maisen. Obecni byli m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś z tygodnika „Niedziela”, reprezentanci Kapituł z archidiecezji wrocławskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i katowickiej, delegacje uczelni katolickich w Polsce i in. Nie zabrakło także delegacji władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzystów, a także różnych uczelni, instytucji i organizacji. We Mszy św. wzięła też udział rodzina Księdza Biskupa, koledzy z jego rocznika święceń i kapłani z diecezji katowickiej, mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości, oraz goście z Niemiec i Austrii.
Ingres do katedry poprzedziła procesja z kościoła Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela przez rynek starego miasta. W murach świątyni stacyjnej, nowego biskupa legnickiego i przybyłych dostojnych gości powitał w imieniu parafii, wspólnoty klasztornej, oraz Zespołu Szkół im. św. Franciszka gwardian i proboszcz parafii o. Roman Pałaszewski, a następnie prowincjał o. Kazimierz Malinowski, życząc radości z pełnienia posługi biskupiej i zaufania Bogu. Następnie o godz. 11.15 w procesji biskupi, kapłani i wszyscy uczestnicy ingresu udali się do katedry legnickiej. W progu katedry nowego biskupa powitał biskup senior Tadeusz Rybak, proboszcz katedry ks. inf. Władysław Bochnek, oraz członkowie Kapituły katedralnej. Po chwili modlitwy przy kaplicy Najświętszego Sakramentu, biskup legnicki Stefan Cichy wkroczył do świątyni. Tu swoje słowo wygłosili Metropolita wrocławski i Metropolita katowicki.
Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, witając nowego biskupa w metropolii, mówił: „Księże Biskupie! Przychodzisz do diecezji młodej, ale dynamicznej, posiadającej podstawowe struktury i bazę do dalszego rozwoju i funkcjonowania. Za ten stan należą się słowa uznania i podziękowania dla dotychczasowego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, który dziś oddaje ster rządów w ręce nowego ordynariusza. Dziś mieszka tu już trzecie pokolenie tych, którzy na tych ziemiach osiedlili się po wojnie. Przynieśli z sobą wiarę i umiłowanie Kościoła. To z ich rodzin pochodziły powołania i szeregi kapłanów, którzy wiernie i z zaangażowaniem pracują na niwie Kościoła. (...) Dziś witam Cię na ziemi dolnośląskiej, w metropolii wrocławskiej, która obchodzi 75-lecie swego istnienia. Głoś gorliwie Ewangelię, nauczaj w porę i nie w porę. Kochaj ten lud Boży poddany twojej biskupiej, pasterskiej trosce. Bądź ojcem i bratem dla kapłanów i kleryków, opiekunem sióstr zakonnych, pasterzem wszystkich, bez wyjątku. Niech Cię wspomagają święci patronowie tej diecezji: Apostołowie Piotr i Paweł i św. Józef Opiekun Zbawiciela.
Życzę Ci błogosławieństwa Bożego, asystencji Ducha Świętego i życzliwości twoich diecezjan”.
Metropolita katowicki abp Damian Zimoń, żegnając swego dotychczasowego współpracownika powiedział m.in.: „Biskup Stefan po studiach specjalistycznych w Wiedniu zajął się przede wszystkim wychowaniem kleru w archidiecezji katowickiej. Doprowadził do ołtarza ponad 500 kapłanów naszego lokalnego Kościoła. Wielu z nich przybyło tutaj dzisiaj. Biskup Stefan jest niezwykle zaangażowany w pracę naukową, zwłaszcza w dziedzinie liturgii, ogłosił wiele publikacji dotyczących odnowy liturgicznej w Polsce. Wiele jego artykułów publikowanych w Gościu Niedzielnym - tygodniku katolickim, mówi o tym, jak głęboką wiedzę i doświadczenie pastoralne posiada. Bardzo chcę podziękować za te lata formacji kapłanów jako ten, który prowadził potem dalej kapłanów w rodzimej diecezji (...) Trochę nam żal, że Biskup Stefan odchodzi, ale zapewniamy nowego biskupa legnickiego o naszym dalszym wsparciu modlitewnym.
Biskupie Stefanie, wszystkiego dobrego Ci życzę, niech ci błogosławi także Matka Boża Piekarska. W Jej święto przyjąłeś sakrę biskupią przed 7 laty. Będziemy się modlić, abyś pod płaszczem Maryi Królowej Polski jak najlepiej spełnił te zadania, które wyznaczył Ci na tej ziemi Ojciec Święty”.

* * *

W imieniu diecezji legnickiej słowa powitania pod adresem nowego biskupa legnickiego skierował biskup pomocniczy Stefan Regmunt. Mówił m. in.: Uczestnicząc w uroczystym objęciu diecezji przez nowego Biskupa Legnickiego kierujemy słowa wdzięczności do biskupa Tadeusza Rybaka, który przez 13 lat przewodził naszej wspólnocie i umacniał ją w wierze. Jemu dzisiaj chcemy podziękować za pasterski trud. Księże Biskupie Tadeuszu, od 1992 r. budowałeś tu jako biskup diecezjalny żywy Chrystusowy Kościół. Siałeś ziarno Słowa Bożego, udzielałeś sakramentów świętych i integrowałeś społeczność Dolnego Śląska wokół prawdy mocą Bożej miłości. Dzisiaj przekazujesz tę diecezję, która żyje już własnym życiem i posiada wszystkie potrzebne struktury, nowemu Pasterzowi. Byłeś dla nas ojcem, przyjacielem, świadkiem, uczyłeś kochać Boga, Matkę Najświętszą i Kościół. Dziękujemy Ci za to. Ufamy, że pozostając wśród nas, nadal będziemy mogli korzystać z Twej pasterskiej miłości i mądrości. Czcigodny Księże Biskupie Stefanie, nowy ordynariuszu diecezji legnickiej, tak życzliwie przyjęty modlitwą i gestami serca w diecezji Twego nowego pasterzowania. Diecezja, którą obejmujesz, jest diecezją młodą, ale bogatą w gorliwych kapłanów tak blisko związanych z ludźmi. W ciągu 13 lat kapłani ci dali piękne świadectwo wierności i przywiązania do swego biskupa, świadectwo odpowiedzialności i troski o Kościół. Obecnie w diecezji pracuje 414 kapłanów diecezjalnych, 88 kapłanów zakonnych. Praca duszpasterska prowadzona jest w 235 parafiach i 28 dekanatach. W tę pracę angażowanych jest 7 zakonów i zgromadzeń męskich oraz 18 zakonów i zgromadzeń żeńskich. Praca ewangelizacyjna i duszpasterska naszego duchowieństwa wspierana jest przez 512 katechetów świeckich. W Wyższym Seminarium Duchownym studiuje obecnie 87 kleryków. Studia teologiczne w Legnicy na Papieskim Wydziale Teologicznym podejmuje wielu młodych ludzi wywodzących się z tego terenu. Diecezja utrzymuje i stara się rozwijać żywe kontakty z sąsiednimi diecezjami Czech i Niemiec. Na zakończenie pragnę w imieniu duchowieństwa i wiernych złożyć Księdzu Biskupowi najserdeczniejsze życzenia. W herbie Księdza Biskupa wyczytujemy słowa, które stanowią motto biskupiego posługiwania: „Przez Krzyż do Światła”. Księże Biskupie, idź ze słowami Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedzianymi w 1997 r. w Zakopanem u stóp krzyża pod Giewontem: «Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa»; realizuj to, co wypowiedział Papież początku Twojej posługi Benedykt XVI, aby «pozostawić po sobie trwałe owoce posługiwania; te owoce, które się liczą w domu Ojca». Bądź dobrym Pasterzem!
Niech ta służba będzie źródłem Twojej radości. Niech wyda trwałe owoce”.
Na początku liturgii miały też miejsce wydarzenia związane z objęciem diecezji. Ks. prał. Józef Lisowski - kanclerz Kurii odczytał dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający biskupa Stefana Cichego dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, biskupem legnickim. Następnie złożone zostały podpisy pod stosownym dokumentem przez nowego biskupa legnickiego i Kolegium Konsultorów. Szczególnym momentem było przekazanie nowemu biskupowi pastorału - symbolu władzy pasterskiej w diecezji. Biskup senior Tadeusz Rybak przekazał go Nuncjuszowi Apostolskiemu, a ten włożył go w ręce nowego biskupa legnickiego. Biskup Tadeusz Rybak wyraził przy tym swoje życzenie, odczytane przez notariusza kurii ks. prał. Roberta Kristmana. Biskup Tadeusz Rybak napisał w nim: „W dzisiejszym dniu ingresu Waszej Ekscelencji do katedry legnickiej przekazuję nowemu biskupowi legnickiemu - mojemu następcy swój pastorał. Pastorał ten otrzymałem w darze w dniu święceń biskupich 24 czerwca 1977 r. od mojego konsekratora abp. Henryka Gulbinowicza - metropolity wrocławskiego. Jest moim gorącym pragnieniem i prośbą, aby ta laska pasterska należąca do pierwszego biskupa legnickiego była przekazywana każdemu następnemu biskupowi tej diecezji i stanowiła znak jej początków i więzi między kolejnymi biskupami legnickimi w pełnieniu pasterskiego posłannictwa wśród ludu Bożego. Serdecznie życzę i modlę się o to, by najdostojniejszy Ksiądz Biskup, obejmujący dzisiaj posługę pasterza diecezji legnickiej, i każdy następny biskup legnicki cieszył się szczególną opieką krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej, której czcigodną Ikonę ukoronował papież Jan Paweł II podczas historycznej wizyty w Legnicy 2 czerwca 1997 r. i by w pełnieniu misji najwyższego pasterza Jezusa Chrystusa wspierali go patronowie diecezji: św. Józef Opiekun Zbawiciela i św. Apostołowie Piotr i Paweł, a także św. Jadwiga - patronka ziemi śląskiej”.
Ostatnim z elementów związanych z objęciem władzy w diecezji przez nowego rządcę było homagium - hołd i uszanowanie oddane nowemu biskupowi. Złożyli je w imieniu diecezjan: biskup pomocniczy Stefan Regmunt, Kanclerz Kurii, Prepozyt Kapituły katedralnej, rektor seminarium, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii, przedstawiciel zakonów męskich, siostra zakonna oraz kilkupokoleniowa rodzina.
W pierwszym słowie biskup Stefan Cichy podziękował za pracę swego poprzednika. Nakreślił też zadania, jakie sobie stawia. Mówił: „2 kwietnia br. przybyłem po raz pierwszy do tej pięknej katedry, jako gość uroczystości związanych z 13. rocznicą powstania diecezji legnickiej. Od tego dnia - jak to przypomniał nam metropolita wrocławski - związanego z chorobą, a potem ze śmiercią papieża Jana Pawła II, oraz wyborem papieża Benedykta XVI i inauguracją jego pontyfikatu, w całym świecie wiele było refleksji na temat Kościoła. Wierni modlili się, mówili o życiu Kościoła, czytali papieskie teksty. Dziś przybywam do tej katedry jako drugi biskup legnicki, by razem z kapłanami, czyli biskupami i prezbiterami, z diakonami i osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi kontynuować myśl o Kościele i by ten Kościół budować. W tej refleksji pomagają nam teksty liturgiczne z uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy patronują temu kościołowi katedralnemu i całemu Kościołowi legnickiemu. Ci Apostołowie, zwani Filarami Wiary, są postaciami szczególnymi w Kościele (…). Zadaniem ich następców jest budować wspólnotę Kościoła przez pogłębianie wiary, udzielanie sakramentów wiary oraz kształtowanie życia wiary. Papież Jan Paweł II przez ponad 26 lat wskazywał wiernym na Chrystusa oraz zachęcał do wyznawania wiary i życia wiary. W czasie pielgrzymki w 1997 r., po przywitaniu we Wrocławiu, mówił że posługa Następcy św. Piotra jest posługą wiary… Ten wielki Papież wielokrotnie wołał, że „nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa”, dlatego zachęcał do umocnienia więzi z Chrystusem. Wielokrotnie zachęcał do pogłębiania i wyznawania wiary. Z okazji 10-lecia istnienia diecezji legnickiej, ukazała się książka pt. W trosce o wiarę. Książka ta przedstawia różne instytucje wspomagające biskupa w dziele przekazywania i pogłębiania wiary. Wielkie zasługi w tej dziedzinie ma pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Dziękuję Mu za wielkie dzieła dokonane przy tworzeniu diecezji, za troskę o wiarę i za dawanie świadectwa troski o Kościół. To dzieło pogłębiania wiary zapoczątkowane w tej diecezji przez pierwszego jej biskupa pragnę kontynuować. To pierwsza sprawa, na którą pragnę zwrócić uwagę: wiara i jej pogłębianie. Rozpoczynam swą pracę apostolską w Kościele legnickim w Roku Eucharystii. Nie ma Kościoła bez Eucharystii. To ona objawia i buduje Kościół. Wiara nasza ma się objawiać poprzez udział w Wielkiej Tajemnicy Wiary, jaką jest Eucharystia (…) Będę się starał zachęcać na różne sposoby do udziału we Mszy św. niedzielnej wszystkich wiernych, aby procent uczestniczących w niedzielnej Mszy św. wzrósł w tym roku Eucharystii i w następnych latach. Apostołowie nie tylko wyznawali wiarę i sprawowali Eucharystię, ale także uczyli, jak żyć wiarą. Nie wystarczy sam udział w Eucharystii. Ten udział ma znaleźć kontynuację w życiu codziennym…”. „Raduje mnie - mówił Biskup Legnicki - że w diecezji rozwinęła działalność Caritas, że wiele czyni się dla ludzi najuboższych. Czyńmy wszystko, aby ta działalność nadal się rozwijała, byśmy dostrzegali najbardziej potrzebujących. Najmilsi! Budujmy na co dzień prawdziwą wspólnotę wiary, pogłębiajmy naszą wiarę i dajmy jej wyraz w modlitwie, szczególnie przez udział w niedzielnej Mszy św., przez dobre czyny. Niech nas w tym wspomaga Matka Boża nazwana przez Jana Pawła II Niewiastą Eucharystii. W Kościele legnickim czcimy ją jako Matkę Bożą Łaskawą w sanktuarium krzeszowskim. Ufam, że dzięki Jej orędownictwu, a także dzięki orędownictwu św. Józefa Opiekuna Zbawiciela oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła będziemy ludźmi żywej wiary, która okazuje się w czynach”
Złożenie darów ofiarnych było okazją do zaprezentowania się i wyrażenia swych uczuć przez różne stany diecezji. Szczególnie ciepło powitał Biskup Legnicki delegację Zagłębia Węglowego z Katowic.
Na zakończenie uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podziękował dotychczasowemu biskupowi legnickiemu Tadeuszowi Rybakowi za ponad 13-letni trud pasterzowania diecezją. Zwracając się do nowego biskupa legnickiego Stefana Cichego, przywołując na myśl wizytę papieża Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r., przypomniał jego słowa tu wypowiedziane. Ojciec Święty mówił, by światła Chrystusa, płynące z Eucharystii, nieść w życie społeczne. Życzył, by te słowa były wskazaniem dla pracy duszpasterskiej w diecezji.
Swoje słowo wypowiedział też bp Rudolf Müller. Przypomniał, że od chwili ustawienia diecezji legnickiej relacje między sąsiadującymi diecezjami niemieckimi były bardzo dobre. Wspomniał tu wspólne procesje Bożego Ciała, czy też ubiegłoroczne spotkanie na nowym moście łączącym Zgorzelec i Görlitz. Legnica jest też miejscem urodzin niemieckiego biskupa seniora Bernarda Hunha. Jeden z kapłanów niemieckich jest też kanonikiem legnickiej Kapituły katedralnej. „Biskup Stefan Cichy widzi więc, jak wiele jest powodów naszej współpracy i dobrego sąsiedztwa. Jesteśmy pewni, że dalej będzie kontynuowana praca podjęta już z biskupem Tadeuszem Rybakiem i już teraz zapraszam do odwiedzenia Görlitz”. „Bóg zapłać i do spotkania w Görlitz” zakończył po polsku bp Müller.
Głos zabrali także przedstawiciele obecnych na uroczystości władz państwowych i samorządowych. Wicewojewoda Stanisław Janik obok życzeń przekazał także w darze reprint Legendy o św. Jadwidze. Marszałek dolnośląski Paweł Wróblewski przy okazji składania życzeń ogłosił, że z funduszy unijnych udało się pozyskać dotację na dalszy remont bazyliki w Krzeszowie. Prezydent miasta Tadeusz Krzakowski, życząc wytrwałości w podejmowanych działaniach, powitał biskupa legnickiego w Legnicy, jako wspólnym domu.
W podziękowaniu bp Stefan Cichy powiedział, że szczególnie podczas Mszy św. z wielką wdzięcznością modlił się za Papieża Jana Pawła II, za ustanowienie go biskupem legnickim. Jest on ostatnim z ustanowionych przez zmarłego Papieża biskupów diecezjalnych. Dziękując wszystkim dostojnym gościom i uczestnikom liturgii, raz jeszcze podziękował Nuncjuszowi Apostolskiemu, biskupom metropolitom i wszystkim pozostałym biskupom, kapłanom, gościom z zagranicy, przedstawicielom Kościołów Siostrzanych i Polskiej Rady Ekumenicznej. Przy słowach podziękowań kierowanych pod adresem biskupa Tadeusza Rybaka, wspomniał że od swego poprzednika już pierwszego dnia po przybyciu do Legnicy otrzymał niezwykły dar - krzyż biskupi, który swego czasu był własnością śp. bp. Pawła Latuska, który pochodził z Tych, a był biskupem pomocniczym we Wrocławiu. Swemu nowemu biskupowi pomocniczemu Stefanowi Regmuntowi podziękował za przygotowanie tej uroczystości i wszystkim osobom, które zaangażowane były przy jej organizacji. „Raz jeszcze proszę o modlitwę i pomoc, byśmy razem mogli budować Kościół tu w Legnicy, na Dolnym Śląsku, bym mógł prowadzić wszystkich „Per Crucem ad Lucem” - Przez Krzyż do Światła” - prosił biskup legnicki Stefan Cichy.
Warto dodać, że szczególną oprawą uroczystości była animacja muzyczna, opracowana przez ks. Piotra Dębskiego i Benedykta Ksiądzynę. Dzięki połączonym chórom: „Madrygał” z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy pod dyrekcją Cezarego Radczaka i Dariusza Rzońcy, chórowi Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, a także Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny i organisty Daniela Dziudy, uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję do głębokich przeżyć.
Procesji przejścia z kościoła Ojców Franciszkanów do katedry, a potem także radosnemu świętowaniu uroczystości przy katedrze legnickiej towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta KGHM Polskiej Miedzi S.A. z Oddziału Zakładu Górniczego Lubin z kapelmistrzem Zygfrydem Bagińskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

[ TEMATY ]

pamięć

św. Jan Paweł II

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Jan Paweł II w przestrzeni miejskiej

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnią świątynią, w której modlono się przy błogosławionych z Markowej było Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję