W świecie zwierząt to naturalne, wpisane w walkę o przetrwanie. Człowiek jest istotą rozumną, osobą obdarzoną godnością dziecka Bożego, dziedzicem dzieła stwórczego. Człowiekowi Bóg nakazuje: „Nie zabijaj!”. Tak mnie uczono od dziecka. Dziś, gdy piszę te słowa, Terri Schiavo z USA pozostaje - zdaniem lekarzy - 9 dni życia. Nie z woli Boga, lecz człowieka.
Od ponad 10 lat sprawą Terri Schiavo zajmują się amerykańskie sądy oraz politycy. W lutym 1990 r., w wyniku ataku serca i niedotlenienia mózgu, Terri Schiavo zapadła w śpiączkę. W maju 1998 r. mąż chorej Michael Schiavo po raz pierwszy wniósł do sądu sprawę o zakończenie sztucznego odżywiania jego żony. Od kwietnia 2001 r. zmienne decyzje sądowe spowodowały na przemian odłączanie sondy żołądkowej i ponowne przywracanie sztucznego odżywiania. Na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta George’a Busha sprawę miał ponownie rozpatrzyć sąd na Florydzie oraz zlecić przywrócenie sztucznego odżywiania kobiety. Sąd utrzymał poprzednią decyzję i nie nakazał podłączenia pacjentki do aparatury. Rodzice pacjentki, państwo Schindlerowie, odwołali się w trybie pilnym do Sądu Najwyższego. 18 marca sztuczne odżywianie zostało wstrzymane po raz kolejny. Republikańska większość Kongresu USA w Waszyngtonie uchwaliła pilną ustawę, mającą zapobiec odłączeniu aparatury. Prezydent George Bush przerwał z tego powodu urlop i przyjechał do Waszyngtonu podpisać ustawę. Sąd odrzucił 22 i 23 marca prośbę rodziców o przywrócenie sztucznego karmienia ich córki. Biały Dom oświadczył 23 marca, że wszystkie środki zostały już wyczerpane. Zgodnie z informacjami CNN z tego czasu, przed hospicjum w Pinellas Park zebrali się obrońcy życia, demonstrujący na rzecz ponownego przyłączenia pacjentki do aparatury. Zatrzymano dwadzieścia osób, które chciały Terri Schiavo podać wodę. Wraz z chorą zaczęła umierać zachodnia cywilizacja.
„Nie wolno uśmiercać Terri Schiavo i odmawiać jej pożywienia oraz wody” - te słowa kard. Williama Keelera, przewodniczącego Komisji Episkopatu USA do spraw życia, obiegły 24 marca cały świat za sprawą Radia Watykańskiego. Arcybiskup Charles Chaput z Denver stwierdził kategorycznie, że w przypadku Terri Schiavo mamy do czynienia z formą morderstwa, z atakiem na świętość ludzkiego życia.
Czyżby czekały nas czasy terroru, tym razem za sprawą prawników i medyków? - zapytał mnie w Wielki Piątek młody maturzysta z sąsiedniego bloku. Ciężko mi było odpowiedzieć. Zrozumiałam, że jest taki rodzaj bólu, który krzyczy w milczeniu. Bez słowa podałam mu wydruk wypowiedzi jednej z polskich pielęgniarek: „Łączę się w bólu i bezradności z rodzicami Terri. Mnie chyba serce by pękło, widząc taką zbrodnię, popełnianą przez urzędników na moim dziecku, jako że sama mam ich troje. To nieludzkie zachowanie! Niegodne człowieka! Tylko zwierzęta zagryzają słabsze! Nad człowiekiem Ktoś jeszcze panuje… sam Bóg! Jemu niech zostawią decyzję!”.
Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego Terri Schiavo przyjęła Komunię św. pod postacią Krwi Pańskiej. Wcześniej został jej udzielony sakrament namaszczenia chorych. Pacjentka już od kilku dni pozostawała odłączona od aparatury. Z posługą sakramentalną przybył do niej ks. Tadeusz Malanowski, który na prośbę rodziców Terri pełnił nad chorą opiekę duchową.
W tym samym czasie londyński The Times napisał o Janie Pawle II: „Schorowany, ale heroiczny Papież” po tym, jak cichym i chrapliwym głosem Ojciec Święty wypowiedział formułę tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et orbi (Miastu i światu) w Niedzielę Wielkanocną. Wielu, spośród 80 tys. wiernych zebranych na Placu św. Piotra płakało. Płakali też ludzie przed telewizorami w wielu krajach świata. Moc i cierpienie, łzy współczucia i oczyszczenia.
Zwierzęta nie potrafią płakać. Potrafimy my, ludzie, za których Chrystus umarł i dla których zmartwychwstał. Ale trzeba powiedzieć, że to ludzie opowiadają się za aborcją, eutanazją, wojną, terroryzmem… To nie zwierzęta, to ludzie zapominają w tym wszystkim o wartości podstawowej, o życiu.
Terri Schiavo zmarła 31 marca 2005 r. w hospicjum na Florydzie, po prawie 2 tygodniach od chwili odłączenia jej od sztucznego odżywiania. Miała 41 lat. Po jej śmierci duchowy doradca państwa Schindler ks. Frank Palone powiedział: „To nie tylko śmierć, z całym smutkiem, który przynosi; to jest zabójstwo”. Postępowanie sądów potępił czołowy działacz ruchu Pro Life Randall Terry, znany z kampanii przeciw aborcji. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych portugalski kardynał Jose Saraiva Martins oświadczył, iż zgon Terri Schiavo, wywołany wstrzymaniem sztucznego odżywiania to „atak przeciwko Bogu”. Rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls powiedział w pierwszej oficjalnej reakcji: „Zostało przerwane życie... śmierć została w sposób arbitralny przyspieszona”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu