Reklama

Bp Kraszewski jako proboszcz Kamionka

4 kwietnia minie 1. rocznica śmierci bp. Zbigniewa Józefa Kraszewskiego. Był długoletnim sufraganem warszawskim, a od 1992 r. biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Przez 34 lata jako ministrant i lektor przyglądałem się jego posługiwaniu w parafii na Kamionku.

Niedziela warszawska 14/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w 1970 r. przybył do parafii Bożego Ciała miał 48 lat. Od razu zaczął starania o upiększenie wystroju świątyni i o religijny rozwój parafii. Szczególną wagę przywiązywał do praktyki pierwszopiątkowych spowiedzi i Komunii św. zarówno wśród dorosłych parafian, jak i młodzieży oraz dzieci. W 1972 r. wprowadził w każdą sobotę całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Odbywała się ona w intencji Kościoła, Ojczyzny i parafii.
W latach 1973-1978 dokonał gruntownego remontu świątyni. Fundusze pochodziły z ofiar wiernych, spośród których dość znaczna grupa zadeklarowała comiesięczne datki. W oknach prezbiterium założono pięć witraży o tematyce religijnej i historycznej, ukazujących zwycięstwa Matki Bożej w dziejach Kościoła i Polski.
Uprzedzając decyzje władz świeckich o zajęciu części terenów przy kościele na estakadę wiodącą przez Jeziorko Kamionkowskie (planowano ponoć tam także i budowę meczetu) bp Kraszewski zadbał o uporządkowanie historycznego cmentarza. Odrestaurował ocalałe jeszcze groby. Od 1974 r., w rocznicę rzezi Pragi 4 listopada odprawiał Mszę św. za poległych.
W 1975 r. w murze cmentarnym (od strony Jeziorka Kamionkowskiego) umieścił 15 stacji różańcowych wykonanych w artystycznej ceramice. Rok później kard. Stefan Wyszyński wyznaczył kościół kamionkowski jako miejsce dla Szkoły Pomocników Matki Kościoła.
Po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - odpowiadając na prośby Papieża o modlitwy w jego intencji - zadeklarował, że wierni z historycznego Kamionka w Warszawie będą odmawiali codziennie Różaniec w intencji Następcy św. Piotra. Wyrazić należy ufność, że ta trwająca przez tyle lat modlitwa szturmować będzie niebo nadal, jeśli już nie publicznie przed wieczorną Mszą św., to choćby w formie prywatnej niektórych przynajmniej parafian.
6 września burzliwego roku 1981 miało miejsce drugie Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Jej Jasnogórskiego Obrazu. Zainaugurowano je Mszą św. na błoniach Stadionu Dziesięciolecia, jakby antycypując wielką Mszę św., jaką tam dwa lata później odprawił Ojciec Święty w czasie swej drugiej pielgrzymki po ziemi ojczystej. Wizyta ta, pod hasłem Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja, była zawiązana z Jubileuszem 600-lecia Sanktuarium Jasnogórskiego. Można więc w dziejach parafii kamionkowskiej pod datą 17 czerwca 1983 r. odnotować pobyt Papieża na jej terenie.
Na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, bp Kraszewski odsłonił i pobłogosławił przed kościołem pomnik poświęcony wszystkim spoczywającym na cmentarzu kamionkowskim.
W czasie stanu wojennego i w okresie po jego zawieszeniu, a potem zniesieniu, na Kamionku działał, jak w wielu parafiach, punkt charytatywny, a także znana w Warszawie, bezpłatna apteka leków zagranicznych.
W czasach, gdy bp Kraszewski był proboszczem, świątynia kamionkowska była miejscem uroczystości diecezjalnych, będąc Sanktuarium Roku Świętego 1983-1984 i Roku Maryjnego 1987. Od 1984 r. stąd wyrusza rokrocznie w dniu 16 sierpnia na Jasną Górę piesza pielgrzymka „Pomocników Matki Kościoła”.
W 1990 r., niemal w dwudziestolecie pasterzowania bp. Kraszewskiego na Kamionku, bp Władysław Miziołek dokonał wizytacji parafii Bożego Ciała. Jej pozytywne wyniki zostały podsumowane przez kard. Józefa Glempa w odpowiednim dokumencie, gdzie odnajdujemy niezwykle istotne dla kamionkowskiej świątyni wyrażenie: Kościół, który jest Sanktuarium Matki Bożej w tej części stołecznego miasta (…). Jest to chyba pierwszy dokument kościelny, w którym kościół kamionkowski nazwany został Sanktuarium Matki Bożej.
Śp. bp Zbigniew Kraszewski kierował długie lata duszpasterstwem kombatantów w Polsce. Przez kilka lat spotykali się w konkatedrze kombatanci na swych uroczystościach religijnych i patriotycznych, których tradycja jest godna kontynuowania. Co więcej, gromadzili się tu nie tylko kombatanci z II wojny światowej, lecz także wszyscy, którzy w ostatnich latach walczyli o wolność Polski i dla niej cierpieli. Dlatego Pomnik Katyński, wzniesiony kiedyś na cmentarzu powązkowskim i usunięty stamtąd przez służbę bezpieczeństwa. PRL, wydobyty z magazynów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został ustawiony przed konkatedrą i poświęcony w dniu 9 kwietnia 1995 r.
Rok 1993 przyniósł wielkie prace renowacyjne. Z inicjatywy bp. Kraszewskiego dokonano odnowienia najpierw parkanu od ulicy Grochowskiej i przebudowy schodów przy wielkich drzwiach kościoła. Następnie odnowiono prezbiterium i kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Potem wnętrze całej świątyni, aby w sposób godny mogła pełnić funkcję współkatedry diecezji warszawsko-praskiej.
Drugie Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą, w kopii Figury Fatimskiej, pielgrzymującej po ziemi polskiej, mieszkańcy Kamionka przeżyli 21 i 22 września 1996 r. Te podniosłe uroczystości poprzedziły rekolekcje parafialne i Kongres Różańcowy.
Lata pasterzowania bp. Kraszewskiego na Kamionku odcisnęły na obliczu miejscowej parafii trwałe ślady. Niemal 5 tys. osób zostało w tym czasie włączonych do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu św. Prawie 2 tys. par zawarło w kamionkowskim kościele sakramentalny związek małżeński, blisko 4 tys. dzieci przystąpiło do I Komunii św., a sakrament bierzmowania przyjęło około 12 tys. wiernych pochodzących także i z innych warszawskich parafii.
Niektórzy mówią, że bp Z. J. Kraszewski nie był człowiekiem łatwym w kontaktach. Poznajmy, co napisał na kilka tygodni przed śmiercią:
„Powtórzę raz jeszcze słowa, które wypowiedziałem już w 1995 r. na XXV-leciu mej sakry biskupiej: «Jeśli kogoś na tej kapłańskiej drodze skrzywdziłem, niech mi to w imię Chrystusa wybaczy; jeśli kogoś uraziłem, niech mi to zapomni. Ja wszystkim moim winowajcom, z serca odpuściłem»...”. Słowa te zawarł w przygotowywanych zapiskach wspomnień i refleksji o swym życiu, pod tytułem: Spotkania w drodze. Ukazują one, że śp. biskup Zbigniew był - jak napisał Papież w liście z 6 kwietnia 2004 r. - w swoim kapłaństwie bardzo związany ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia, którego można nazwać także Prymasem Przebaczenia. Przebaczenia, o które prosił i którego udzielał.
I takim mi Ksiądz Biskup zostanie w pamięci i sercu. Będę pamiętał o wszystkim, co robił i jak działał jako: kapłan, Polak i człowiek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję