Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 14/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Dzień Modlitwy Ekumenicznej

Dziś, kiedy na wielu kontynentach trwają konflikty wojenne, potrzeba nieustannej i żarliwej modlitwy do Boga o pokój i ład moralny na świecie. Każdego roku, w pierwszy piątek marca, na całym świecie organizowane są nabożeństwa ekumeniczne prowadzone przez kobiety. Ich celem jest niesienie duchowej i materialnej pomocy wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu i przekonań.
4 marca br. w kaplicy kościoła ewangelicko-metodystycznego w Grudziądzu odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne dla kobiet. W tej religijnej uroczystości przygotowanej przez społeczności Kościołów protestanckich wzięła udział także 7-osobowa grupa przedstawicielek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, działającego przy kolegiacie św. Mikołaja. Od kilku lat w tym właśnie dniu przedstawicielki najstarszej grudziądzkiej rzymskokatolickiej parafii uczestniczą w modlitwie ekumenicznej. Podczas nabożeństwa czytano wersety Pisma Świętego i śpiewano pieśni religijne. Modlitwa Pańska Ojcze nasz zabrzmiała w kaplicy jak wielki dzwon wzywający do pojednania, a zapalone świece w dłoniach każdego z obecnych stały się symbolem światła Chrystusa. Pastor kościoła ewangelicko-metodystycznego w Grudziądzu, Waldemar Dąbrowski, skierował do zgromadzonych serdeczne słowa, życząc owocnych skutków wspólnotowej modlitwy i zaprosił wszystkich na uroczystą agapę. Przewodnicząca Akcji Katolickiej z parafii św. Mikołaja, Hanna Szymańska, w imieniu delegatek wręczyła organizatorom spotkania wiązankę kwiatów.

Zenon Zaremba

Sprostowanie

W nr 11 (534) z 13 marca br. „Głosu z Torunia” do notatki na temat spotkania z okazji Dnia Chorego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu zakradł się błąd. Napisaliśmy, że oddział parafialny Akcji Katolickiej działa od roku, tymczasem pierwszą rocznicę istnienia obchodził zespół obejmujący swą troską ludzi starszych, samotnych i chorych, działający przy AK. Za niedopatrzenie przepraszamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dekanaty toruńskie

Wizytacja kanoniczna w parafii Chrystusa Króla

W parafii Chrystusa Króla w Toruniu w dniach 26-27 lutego br. odbyła się wizytacja kanoniczna bp. Andrzeja Suskiego. 26 lutego o godz. 18.00 Ksiądz Biskup został procesyjnie wprowadzony do kościoła i uroczyście powitany jako Pasterz Kościoła diecezjalnego, w którym pełni rolę „samego Chrystusa, Mistrza, Pasterza i Kapłana i w Jego osobie (in Eius persona) działającego” (KKK 1558). Wierni parafianie, którzy zgromadzili się licznie tego dnia w kościele, uczestniczyli w uroczystej Mszy św., odprawionej pod przewodnictwem Księdza Biskupa i wysłuchali homilii swego Pasterza.
Następnego dnia, w niedzielę, bp Andrzej Suski uczestniczył we Mszy św. dla dzieci o godz. 11.00 i udzielił im specjalnego błogosławieństwa.
O godz. 12.00 pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego została odprawiona Suma, podczas której służbę liturgiczną pełnili przedstawiciele wspólnot. Chorzy i osoby w starszym wieku przyjęli w czasie Eucharystii sakrament namaszczenia chorych.
W godzinach popołudniowych Ksiądz Biskup spotkał się z Radami Parafialnymi: Duszpasterską i Gospodarczą oraz z przedstawicielami wszystkich wspólnot, grup i stowarzyszeń pracujących w tym kościele. Bp Andrzej wysłuchał relacji o pracy i działalności formacyjnej poszczególnych wspólnot oraz przekazał informacje o pracach i wydarzeniach Kościoła diecezjalnego, podzielił się też swoimi uwagami wskazującymi na różne aspekty i potrzeby pracy formacyjnej.
Podczas wieczornej Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 176 osobom, w większości młodzieży. Po tej uroczystości pożegnano Pasterza Kościoła toruńskiego.

Adam Ławniczak

Spotkanie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej

5 marca br. w parafii św. Antoniego na toruńskich Wrzosach spotkali się przedstawiciele Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z Torunia. Mszę św. inaugurującą spotkanie odprawił proboszcz parafii św. Antoniego - ks. Wojciech Miszewski. Witając wszystkich zebranych, podkreślił wielki wkład Akcji Katolickiej w życie parafii. W homilii nawiązał do Roku Eucharystii. Każdy członek AK właśnie z Mszy św. powinien czerpać siły do konkretnego działania i dawania świadectwa w codziennym życiu.
Po Eucharystii pierwszą konferencję wygłosił wicerektor toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr Tomasz Tułodziecki, który mówił o profetyzmie starotestamentalnym. Następnie asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, ks. dr Wiesław Łużyński, mówił o roli kobiety w Kościele i świecie. Ten problem wzbudził ożywioną dyskusję wśród zebranych. Spotkanie zakończyło się braterskim spotkaniem, w czasie którego dzielono się doświadczeniami z życia wspólnot działających w parafii.

Reklama

Piotr Król

„Śladami Polaków męczenników”

Po raz pierwszy Droga Krzyżowa na Barbarkę odbyła się 26 lipca 1984 r. Jej szlak przeszli wówczas uczestnicy rekolekcji oazowych III stopnia, prowadzonych w Toruniu przez ks. Wacława Dokurno. Odtąd, przez 20 lat, drogę tę przebywali uczestnicy kolejnych oaz. Przed dwoma laty podobna inicjatywa zrodziła się we wspólnocie Domowy Kościół.
W tegorocznej, trzeciej już Drodze Krzyżowej dla członków Domowego Kościoła, która odbyła się 5 marca, wzięło udział przeszło 80 osób - głównie małżonków. Wraz z nami przeżyli ją harcerze z ZHR oraz kilka osób z Ruchu Światło-Życie. Modlitwę prowadzili dwaj kapłani: ks. Wacław Dokurno, niosący relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego,i o. Wiesław Majewski. Małżonkowie i młodzież wygłosili rozważania przy poszczególnych stacjach.
Trasa wiodła z kościoła św. Józefa do Fortu VII - miejsca uwięzienia tysięcy Polaków (w tym bł. ks. Frelichowskiego) we wrześniu 1939 r. Tam rozpoczęliśmy rozważania i ruszyliśmy za krzyżem przez lasy wiodące na Barbarkę. Zakończenie nabożeństwa miało miejsce przy masowych grobach Polaków zamordowanych przez niemieckiego okupanta. Każdy z uczestników ucałował relikwie bł. ks. Frelichowskiego, a następnie, stojąc w wielkim kręgu, zaśpiewaliśmy pieśń Zjednoczeni w Duchu.

Reklama

Ts

Droga Krzyżowa ulicami parafii

W dniach 6-9 marca br. w parafii św. Antoniego w Toruniu odbyły się rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. Dariusz Żurański - redaktor odpowiedzialny toruńskiej edycji „Niedzieli”. Dopełnieniem rekolekcji była Droga Krzyżowa ulicami parafii, która odbyła się 11 marca. Po Mszy św., odprawionej pod przewodnictwem proboszcza ks. Wojciecha Miszewskiego, wierni ze świecami i ze specjalnie wykonanym na tę okazję krzyżem wyruszyli w drogę ulicami parafii. Krzyż nieśli ojcowie rodzin, gromadzący się każdego miesiąca na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Poszczególne rozważania prowadzili przedstawiciele wspólnot działających przy parafii. Prawie 2-godzinne nabożeństwo zakończyło się na parafialnym cmentarzu, gdzie zebrani modlili się za swoich zmarłych. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w nabożeństwie uczestniczyło kilkuset wiernych. Dzień ten na stałe wpisze się w tradycję religijną toruńskich Wrzosów.

Piotr Król

Wkrótce

Zapraszamy na uroczystość „Eucharystia źródłem miłosierdzia”

9 kwietnia br. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu odbędzie się uroczystość ku czci Najświętszej Eucharystii i Miłosierdzia Bożego „Eucharystia źródłem miłosierdzia”, na którą zapraszamy wiernych naszej diecezji, szczególnie przedstawicieli parafialnych zespołów Caritas oraz opiekunów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. W programie:
- 10.00 - Eucharystia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego,
- 11.30 - uhonorowanie laureatów konkursu „Samarytanin, którego znam” i wręczenie wyróżnień „Samarytanin 2005” oraz koncert,
- 13.00 - spotkanie przy słodkim poczęstunku.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Krzyż? Kocham!” - jasnogórscy pielgrzymi 2024

2024-08-16 20:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

BPJG

- „W świecie, w którym zabija egoizm”, piesze pielgrzymowanie wciąż pozostaje znakiem, że Bóg może połączyć ludzi różnych pokoleń, poglądów i narodowości. Pielgrzymi przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przekonywali, że Kościół jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce. Podkreślali swoją przynależność do Chrystusa, adorując krzyż - znak miłości i zbawienia.

Modlili się w intencji pokoju w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Rekolekcje w drodze, zarówno w grupach pieszych, jak i rowerowych, odbyło więcej osób niż rok temu. Na szlak wyruszyło jeszcze więcej rodzin z dziećmi, a także tych, którzy po raz pierwszy zdecydowali się na pielgrzymkę, zwłaszcza młodych i seniorów.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w Lizbonie powstanie parafia dla bezdomnych

2024-08-16 19:56

[ TEMATY ]

parafia

bezdomni

Lizbona

Karol Porwich

Na terenie Lizbony, stolicy Portugalii, powstanie parafia dla osób bezdomnych. Jak przekazały władze Patriarchatu Lizbony, na jego terenie prowadzone są prace służące wydzieleniu ze struktur parafii personalnej, która będzie zajmować się pomocą osobom bez dachu nad głową.

W komunikacie przekazanym mediom wyjaśniły, że utworzenie nowej parafii to inicjatywa patriarchy Lizbony abp. Ruiego Valério. - Zanim jeszcze objął urząd patriarchy miał on już zamiar realizacji takiego projektu - poinformował ks. Ricardo Figueiredo z biura prasowego Patriarchatu Lizbony, odmawiając ujawnienia „na obecnym etapie prac” lokalizacji nowej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Igor, przystopuj

2024-08-17 07:04

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Młodzież nie pamięta, bo minęła już ponad dekada, gdy z najbliższego otoczenia Donalda Tuska na pierwsze miejsce jeśli chodzi o doradztwo polityczne wskoczył Igor Ostachowicz. 16 listopada 2007 premier Tusk powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i od tego czasu są nierozłączni: niezależnie czy lider PO był premierem, przewodniczącym Rady Europejskiej, czy dziś ponownie kieruje rządem. Z tą różnicą, że kiedyś Ostachowicz był na widoku, jego rola była oficjalna, był urzędnikiem państwowym, a dziś jest już w cieniu cienia.

Ostachowicz ma jedno, proste zadanie, a jest nim dbanie o wizerunek i przekaz szefa. To człowiek legenda, który jest uznawany za ojca największych propagandowych sztuczek Tuska w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dziś widzę jak się przemęcza i jako niegdyś bywalec konferencji prasowych Donalda Tuska (za jego pierwszych rządów), który mijał się i zamienił nieraz kilka zdań z jego szarą eminencją, apeluję: Igor, przyhamuj. Organizujesz wrzutkę za wrzutką, wymyślasz mediom tematy do przykrycia afer i problemów szefa, ale tego co się dzieje nie zamieciesz. Szczególnie, że jest tego coraz więcej. Poza tym to działało w 2012, ale dziś to obciach i cringe.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję