Reklama

W drodze do Kolonii

Powoli ruszają przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii w 2005 r. Z upoważnienia Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski przygotowaniami do wyjazdu zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Jest to instytucja kościelna, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń oraz uczestnictwa polskich grup w światowych oraz europejskich spotkaniach młodych, organizowanych pod patronatem Papieskiej Rady ds. Świeckich z Watykanu. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski opiekunem Biura jest krajowy duszpasterz młodzieży - bp Henryk Tomasik. W naszej diecezji akcję koordynuje ks. Leszek Niewiadomski. O Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii z ks. Leszkiem Niewiadomskim rozmawia ks. Paweł Staniszewski.

Niedziela łowicka 14/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Skąd wziął się pomysł Światowych Dni Młodzieży, kto go realizuje i dlaczego spotkania te cieszą się tak dużym zainteresowaniem młodych ludzi?

Ks. Leszek Niewiadomski: - Na początku pragnę podkreślić, że Światowe Dni Młodzieży w Kolonii odbędą się w sierpniu tego roku. Zostało mało czasu, gdyż chodzi naprawdę o wielkie wydarzenie. Inicjatorem i pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Cała „Boża historia” ma swój początek w latach 1984-85. Wtedy to, na zaproszenie Jana Pawła II, zgromadziła się w Rzymie młodzież z całego świata. W 1984 r. był to „Jubileusz młodzieży” w ramach Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. W 1985 r. miał miejsce Międzynarodowy Rok Młodzieży i wtedy powstał specjalny List do Młodzieży. Z kolei w 1986 r. odbył się pierwszy „numerowany” Światowy Dzień Młodzieży. W ten sposób „młodzieżowa inicjatywa” na stałe wpisała się w życie Kościoła. Za program i realizację poszczególnych spotkań odpowiedzialna jest Papieska Rada ds. Świeckich w Stolicy Apostolskiej oraz Konferencje Episkopatów poszczególnych krajów. Duże zainteresowanie jest bez wątpienia znakiem dotarcia do głębokich potrzeb współczesnej młodzieży. Dotykamy niejako „serca Bożej woli” odnośnie współczesnej rzeczywistości.

- Hasłem XX Światowych Dni Młodzieży stały się słowa św. Mateusza, które wypowiedzieli Trzej Mędrcy ze Wschodu: „Przyszliśmy oddać Mu pokłon”. To właśnie w katedrze w Kolonii, według tradycji, spoczywają relikwie Trzech Króli. Jak młodzież powinna dziś odczytać to przesłanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przesłanie to jest konkretną zachętą dla młodzieży wszystkich kontynentów, aby duchowo przejść drogę Mędrców, których relikwie czczone są w Kolonii. Celem tej drogi jest spotkanie Mesjasza, który przychodzi jako Światło Nadziei dla wszystkich narodów. Dary, jakie Mędrcy składają Mesjaszowi, mają głęboką symbolikę. Wskazują na postawę uwielbienia wobec Jezusa: Boga, który stał się człowiekiem. Złożenie złota podkreśla Jego królewską boskość. Kadzidło wskazuje, że jest On Kapłanem Nowego Przymierza. Ofiarowanie mirry jest wyrazem oddania czci Prorokowi, który oddał swoje życie, aby pojednać ludzi z Ojcem. Przesłanie Trzech Mędrców jest wyrazistym zaproszeniem dla młodzieży na drodze wiary. Chodzi o to, aby młodzi ludzie również ofiarowali Jezusowi złoto swojego istnienia przez wolną odpowiedź miłości na Jego pełne dobroci słowa. Potrzeba, aby każdy młody człowiek wzniósł do Niego kadzidło gorącej modlitwy na znak oddania chwały i zaufania. Wreszcie młodzi są zaproszeni, aby ofiarować mirrę, czyli przeniknięte wdzięcznością uczucie ku Jezusowi, prawdziwemu Człowiekowi, który umiłował nas aż do śmierci.

- Poruszyliśmy najistotniejszą kwestię przygotowań duchowych młodzieży. Wielu młodych ludzi chciałoby się zapewne dowiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w ŚDM w Kolonii? Gdzie można zapisać się na wyjazd? Do kiedy trwają zapisy i ile wynoszą opłaty?

- Jeśli chodzi o warunki, to wszyscy młodzi ludzie powyżej 16. roku życia, chcący przeżyć spotkanie z Bogiem, są serdecznie zaproszeni. Każdy, bez wyjątku, niech czuje się osobiście zaproszony przez samego Ojca Świętego. W naszej diecezji można zapisać się w Łowickim Biurze Światowych Dni Młodzieży „Kolonia 2005”. Szczegółowe informacje odnośnie organizowanego przez nas wyjazdu umieszczone są na stronie internetowej kościoła akademickiego św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu: www.leonard.com.pl.
Tam, w kolejnych plikach, zawarte są wszystkie aktualne informacje oraz oficjalny formularz zgłoszeniowy w naszej diecezji. Można także kontaktować się bezpośrednio ze mną - mailowo lub telefonicznie: Stary Rynek 24/30 C, 99-400 Łowicz, e-mail: 60136927@pro.onet.pl, tel. (0-46) 837-95-65, tel. kom. 606-281-289.
Jeśli chodzi o zapisy, to najlepiej przesłać mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy, ściągnięty ze strony „Leonarda” pod adresem: 60136927@pro.onet.pl.
Można także wydrukować ten formularz i ręcznie wypełniony przesłać pocztą. W sprawie ŚDM najlepiej dzwonić w godz.: 21.00-23.00. Warto zapisać się jak najszybciej, gdyż wkrótce może zabraknąć wolnych miejsc w autokarze. Cała pielgrzymka potrwa od 9 sierpnia (wyjazd z Polski) do 22 sierpnia (powrót do Polski). Całościowa opłata (nocleg, posiłki, opłata uczestnictwa, ubezpieczenie itd.) wynosi ok. 1220 zł.

Reklama

- Jak na dzień dzisiejszy wygląda strona organizacyjno-statystyczna wyjazdu w naszej diecezji? Czy jest dużo chętnych, którzy do tej pory zgłosili swój akces udziału w ŚDM?

- Część osób już się zgłosiła, pięknie odpowiadając na zaproszenie Ojca Świętego. Jest to jednak niezbyt duża liczba osób. W tym kontekście warto przeprowadzić pewną refleksję. Otóż, martwimy się o zdrowie Ojca Świętego, trwamy w ufnej modlitwie, przesyłamy wyrazy jedności. Czy jednak nie są to jedynie puste słowa, pozbawione konkretnego czynu? Należy podkreślić, że w tym roku jedyną potwierdzaną podróżą Ojca Świętego jest wyjazd na XX Światowe Dni Młodzieży do Kolonii. Jan Paweł II bez wątpienia bardzo liczy na uczestnictwo w tym wydarzeniu dużej liczby młodych z całego świata - w tym także z naszej diecezji. Tymczasem na razie zgłoszeń jest mało. Wielu tłumaczy to kosztami, które, prawdę mówiąc, są relatywnie niższe niż koszty ostatnich spotkań w Toronto i Rzymie. Wielu woli oglądać to spotkanie w telewizji lub zaplanować sobie ten czas w inny sposób. Wiara bez uczynków jest martwa… Dlatego udział w Światowych Dniach Młodzieży byłby wspaniałym świadectwem rzeczywistej miłości do Ojca Świętego. Jednocześnie to wspaniała okazja, aby zaprzyjaźnić się z Chrystusem. Ojciec Święty jest o tym głęboko przekonany i dlatego z całej mocy pragnie być w Kolonii. Jak odpowiemy w naszej diecezji na tę pełną miłości postawę Ojca Świętego? Krajowy koordynator ŚDM - ks. Grzegorz Suchodolski postawił cenne pytanie: „Zapytajmy się więc, dla kogo zdrowieje Papież i dla kogo potwierdza on swoją pielgrzymkę do Kolonii?”.

- Często powtarzamy za mediami, że obecnie mamy trudną młodzież. Tymczasem, kiedy widzimy miliony ludzi z całego świata zgromadzonych wokół Papieża, zasłuchanych, rozmodlonych, ale też pełnych radości i nadziei, nasze wyobrażenie kłóci się z tym obrazem. Na czym więc, według Księdza, polega wyjątkowość tych spotkań i tego dialogu Ojca Świętego z młodymi?

- Sadzę, że wyjątkowość tych spotkań polega na rzeczywistym zaproszeniu przez Ojca Świętego Ducha Świętego. Te spotkania przerastają ludzkie możliwości. Bez wątpienia jesteśmy świadkami wydarzeń, które reżyseruje sam Bóg. Wielkość Ojca Świętego polega na pokornym zaproszeniu do działania Nieskończonej Mocy Miłości Bożej. Wypełnienie się taką miłością jest najgłębszym pragnieniem ludzkiego serca. Serca młodych ludzi mają wielką wrażliwość na to, co jest autentyczną wartością w perspektywie życia wiecznego. Dlatego tak wielu młodych z całego świata bierze udział w spotkaniach z Ojcem Świętym w Światowych Dniach Młodzieży. Miejmy nadzieję, że do Kolonii pojedzie także wiele dziewcząt i chłopców z naszej diecezji. To niepowtarzalna okazja do odkrycia nowych horyzontów życia.

- Dziękuję za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karmelitanki z Coimbry: siostra Łucja do końca życia interesowała się pontyfikatem św. Jana Pawła II

2024-08-16 20:37

[ TEMATY ]

św. Łucja

karmelitanki

św. Jan Paweł II

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Siostra Łucja dos Santos, portugalska karmelitanka, która jako dziecko brała udział w objawieniach maryjnych w Fatimie, żywo interesowała się pontyfikatem papieża Jana Pawła II, wynika z deklaracji sióstr z klasztoru św. Teresy w Coimbrze, w którym żyła zakonnica. Zgodnie z przekazanym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie świadectwem sióstr Susany i Olindy z tegoż klasztoru, siostra Łucja u schyłku swojego życia oglądała transmisje z papieskiej pielgrzymki do Polski z 2002 r., a także nagrane na wideo relacje z ostatniego pobytu św. Jana Pawła II w Portugalii z 2000 r.

Dla niedołężnej siostry Lucji zrobiono wyjątek z pozwoleniem na posiadanie w celi telewizora, aby mogła śledzić pontyfikat Jana Pawła II. - Wcześniej telewizor był tu tylko jeden raz, w 1967 r., podczas wizyty w Fatimie papieża Pawła VI - sprecyzowała siostra Olinda z klasztoru w Coimbrze.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Msza św., wielbienie i modlitwa o uzdrowienie podczas Tour de Pologne

2024-08-16 08:10

[ TEMATY ]

modlitwa

Msza św.

Tour de Pologne

Karol Porwich/Niedziela

Czesław Lang

Czesław Lang

Już po raz czwarty na trasie 81 wyścigu Tour de Pologne będzie miał miejsce wyjątkowy przystanek - 16 sierpnia w katowickiej archikatedrze o 20.00 odbędzie się Msza święta, wielbienie i modlitwa o uzdrowienie. "To doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas, modlić się i czerpać siłę duchową" - zaprasza Czesław Lang. Modlitwę o uzdrowienie poprowadzi Marcin Zieliński.

- Nasze spotkania z Marcinem Zielińskim na trasie Tour de Pologne stały się już piękną tradycją, którą kontynuujemy z wielką radością. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich 16 sierpnia do Katowic, gdzie odbędzie się wyjątkowe spotkanie modlitewne. W programie przewidziane jest wielbienie oraz Msza święta i modlitwa o uzdrowienie. To doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas, modlić się i czerpać siłę duchową. Do zobaczenia - mówi w rozmowie z KAI Czesław Lang, organizator Tour de Pologne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kard. Ryś zaprasza na obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

2024-08-17 10:09

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Każdego roku pod koniec sierpnia mieszkańcy Łodzi upamiętniają dzień, kiedy miała miejsce likwidacja Litzmannstadt Getto. W tym roku te uroczystości będą miały szczególny wydźwięk, gdyż 29 sierpnia br. minie dokładnie 80. rocznica likwidacji ostatniego w Europie getta, przez które - według szacunku historyków - przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. - Możemy być w tym dniu razem, by zadeklarować swoją odpowiedzialność za pokój i wspólnotę! - mówi metropolita łódzki.

Z tej okazji metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś zwrócił się do wiernych Archidiecezji w krótkim słowie, w którym nie tylko wyjaśnia znaczenie tego wydarzenia dla Łodzi i Kościoła, ale również zaprasza na uroczyste obchody tej rocznicy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję