Reklama

1% podatku na rzecz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Obdaruj Caritas, nic nie tracąc

W rozliczeniach podatku dochodowego za 2004 r. każdy podatnik ma prawo do przekazania 1% podatku na potrzeby organizacji pożytku publicznego (OPP). Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej status OPP otrzymała 19 stycznia 2005 r. i jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000226818.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacja pożytku publicznego

Status organizacji pożytku publicznego wprowadzony został w Polsce 1 stycznia 2004 r. przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nadawany jest przez sądy rejonowe na podstawie wniosków składanych przez stowarzyszenia, fundacje, instytucje i organizacje Kościołów i związków wyznaniowych. Warunkiem uzyskania statusu pożytku publicznego jest prowadzenie działalności w obszarach wymienionych w Ustawie oraz spełnianie dodatkowych wymagań związanych z jawnością i zachowaniem standardów działania. W Polsce do 24 stycznia 2005 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowane zostały 103 organizacje pożytku publicznego w województwie lubuskim.
Wśród wyszczególnionych zadań, jakimi mogą zajmować się organizacje starające się o status OPP, znajdują się m.in.: pomoc społeczna, działalność charytatywna, podtrzymywanie tradycji narodowej, ochrona i promocja zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, promocja i organizacja wolontariatu, pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
Uzyskanie przez organizacje statusu OPP wiąże się m.in. z możliwością przekazywania dla niej 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2004 r. podatnik - osoba fizyczna może w zeznaniu rocznym pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku. Podobne rozwiązania funkcjonują już od kilku lat m.in. na Litwie, Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

Jak przekazać 1% podatku?

Kwotę równą 1% podatku należy wpłacić na konto wybranej organizacji pożytku publicznego przed złożeniem zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 (nie później niż do 30 kwietnia 2005 r.!) za pomocą wpłaty lub przelewu bankowego. Dokonanie odpisu 1% podatku należy zaznaczyć w odpowiednim polu formularza PIT.
Wpłata musi być dokonana na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i udokumentowana dowodem wpłaty, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty i nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której została dokonana wpłata. W tytule wpłaty należy zaznaczyć, że dotyczy ona 1% podatku. Pokwitowanie wpłaty należy zachować! W przypadku nadpłaty podatku w ciągu trzech miesięcy podatnik otrzyma z urzędu skarbowego zwrot nadpłaconej kwoty; w przypadku, kiedy musi zapłacić zaległy podatek, wpłata ta pomniejszona będzie o kwotę przekazaną w ramach 1%.
Od 5 marca 2004 r. organizacją pożytku publicznego jest Caritas Polska. W ramach odpisu 1% za 2003 r. podatnicy przekazali na rzecz Caritas Polskiej ponad 2,5 mln zł. Otrzymane pieniądze przeznaczone zostały na dofinansowanie działań Caritas w Polsce. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej otrzymała z tej puli ponad 50 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostały na wyposażenie nowej placówki - Centrum Wolontariatu w Zielonej Górze (otwartej w październiku 2004 r.) oraz drugiej zielonogórskiej stołówki dla ubogich.

1% za 2004 r. dla Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej realizuje w naszej diecezji wiele działań wymienianych jako zadania publiczne przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, są to m. in.: działalność świetlic profilaktyczno-wychowawczych dla dzieci, organizacja wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży, prowadzenie stołówek dla osób ubogich, kształcenie i formacja wolontariuszy, pomoc żywnościowa, rzeczowa i inna pomoc doraźna dla osób ubogich. Większość wymienionych działań Caritas Diecezjalna prowadzi we współpracy i za pośrednictwem ponad 160 Parafialnych Zespołów Caritas. W ten sposób Caritas dociera do wielu potrzebujących w całej diecezji i udziela im potrzebnego wsparcia.
Caritas Diecezjalna przygotowała informacje, plakaty i specjalne ulotki informujące o przepisach i procedurze przekazywania 1% dla OPP wraz z blankietem wpłaty, które rozprowadzane będą w parafiach naszej diecezji. Szczegóły dotyczące 1% zamieszczone są na stronie Caritas diecezjalnej: www.zielonagora.caritas.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję