Organizacja pożytku publicznego
Reklama
Status organizacji pożytku publicznego wprowadzony został w Polsce 1 stycznia 2004 r. przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nadawany jest przez sądy rejonowe na podstawie wniosków składanych przez stowarzyszenia, fundacje, instytucje i organizacje Kościołów i związków wyznaniowych. Warunkiem uzyskania statusu pożytku publicznego jest prowadzenie działalności w obszarach wymienionych w Ustawie oraz spełnianie dodatkowych wymagań związanych z jawnością i zachowaniem standardów działania. W Polsce do 24 stycznia 2005 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowane zostały 103 organizacje pożytku publicznego w województwie lubuskim.
Wśród wyszczególnionych zadań, jakimi mogą zajmować się organizacje starające się o status OPP, znajdują się m.in.: pomoc społeczna, działalność charytatywna, podtrzymywanie tradycji narodowej, ochrona i promocja zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, promocja i organizacja wolontariatu, pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
Uzyskanie przez organizacje statusu OPP wiąże się m.in. z możliwością przekazywania dla niej 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2004 r. podatnik - osoba fizyczna może w zeznaniu rocznym pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku. Podobne rozwiązania funkcjonują już od kilku lat m.in. na Litwie, Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.
Jak przekazać 1% podatku?
Kwotę równą 1% podatku należy wpłacić na konto wybranej organizacji pożytku publicznego przed złożeniem zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37 (nie później niż do 30 kwietnia 2005 r.!) za pomocą wpłaty lub przelewu bankowego. Dokonanie odpisu 1% podatku należy zaznaczyć w odpowiednim polu formularza PIT.
Wpłata musi być dokonana na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i udokumentowana dowodem wpłaty, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty i nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której została dokonana wpłata. W tytule wpłaty należy zaznaczyć, że dotyczy ona 1% podatku. Pokwitowanie wpłaty należy zachować! W przypadku nadpłaty podatku w ciągu trzech miesięcy podatnik otrzyma z urzędu skarbowego zwrot nadpłaconej kwoty; w przypadku, kiedy musi zapłacić zaległy podatek, wpłata ta pomniejszona będzie o kwotę przekazaną w ramach 1%.
Od 5 marca 2004 r. organizacją pożytku publicznego jest Caritas Polska. W ramach odpisu 1% za 2003 r. podatnicy przekazali na rzecz Caritas Polskiej ponad 2,5 mln zł. Otrzymane pieniądze przeznaczone zostały na dofinansowanie działań Caritas w Polsce. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej otrzymała z tej puli ponad 50 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostały na wyposażenie nowej placówki - Centrum Wolontariatu w Zielonej Górze (otwartej w październiku 2004 r.) oraz drugiej zielonogórskiej stołówki dla ubogich.
1% za 2004 r. dla Caritas
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej realizuje w naszej diecezji wiele działań wymienianych jako zadania publiczne przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, są to m. in.: działalność świetlic profilaktyczno-wychowawczych dla dzieci, organizacja wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży, prowadzenie stołówek dla osób ubogich, kształcenie i formacja wolontariuszy, pomoc żywnościowa, rzeczowa i inna pomoc doraźna dla osób ubogich. Większość wymienionych działań Caritas Diecezjalna prowadzi we współpracy i za pośrednictwem ponad 160 Parafialnych Zespołów Caritas. W ten sposób Caritas dociera do wielu potrzebujących w całej diecezji i udziela im potrzebnego wsparcia.
Caritas Diecezjalna przygotowała informacje, plakaty i specjalne ulotki informujące o przepisach i procedurze przekazywania 1% dla OPP wraz z blankietem wpłaty, które rozprowadzane będą w parafiach naszej diecezji. Szczegóły dotyczące 1% zamieszczone są na stronie Caritas diecezjalnej: www.zielonagora.caritas.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu