Nowy sekretarz pomocniczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych arcybiskup nominat Henryk Franciszek Hoser jest związany z Warszawą. Tu urodził się 27 listopada 1942 r. Został ochrzczony 21 lutego 1943 r. w parafii św. Barbary. Jego ojciec zginął jako żołnierz Armii Krajowej w 5. dniu Powstania Warszawskiego. W stolicy ukończył w 1966 r. studia medyczne. Gdy dwa lata później wstępował do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) jego mama mieszkała w Warszawie przy ul. 1 Sierpnia 1 na terenie parafii św. Franciszka z Asyżu. Opinię o nim do seminarium napisał ówczesny proboszcz tejże parafii ks. Henryk Miastowski. Ks. Hoser święcenia biskupie przyjmie 19 marca.
Reprezentanci władz Miasta Marki oraz powiatu wołomińskiego zawierzyli Niepokalanemu Sercu Maryi całą społeczność Marek, miejscowe władze samorządowe i podejmowane przez nie zadania. Uroczystość miała miejsce 2 lutego 2005 r. przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W pielgrzymce uczestniczyło 30 osób. Brali oni udział we Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy Cudownego Obrazu. Akt osobistego zawierzenia Maryi odczytał towarzyszący pielgrzymom ks. Ireneusz Krużel, klaretyn z Warszawy, natomiast w imieniu władz, społeczność Marek, władze miasta i powiatu wołomińskiego zawierzyła Matce Bożej przewodnicząca Rady Miasta Marki dr Maria Przybysz-Piwko.
„Wobec Wschodu - czy i na ile korzystać” - to temat sympozjum, które odbędzie się 23 lutego w służewskim klasztorze Ojców Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2. W programie referaty: o. prof. Jacka Bolewskiego - Tu i teraz - odrodzenie duchowe, red. Roberta Tekieli - Zachód Wschodu: o nieprzetłumaczalności kultur, filozofii i światopoglądów, lek. med. Wiesława Salacha - Wobec tradycji medycyny chińskiej i diakona Dominika Chmielewskiego SDB - Wschodnie sztuki walki w perspektywie chrześcijańskiej. Sympozjum organizuje Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Ojców Dominikanów oraz Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Warszawie. Początek godz. 10.00.
Rekolekcje wielkopostne w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych poprowadzi w tym roku o. prof. Jacek Salij OP. Odbędą się one w dniach 27, 28 lutego i 1 marca. W niedzielę 27 lutego nauki podczas Mszy św. o godz. 10.30 i 17.00, a w poniedziałek i wtorek o godz. 17.00. DŚT zaprasza też w niedzielę 20 lutego o godz. 10.30 na obchody święta patronalnego historyków sztuki (liturgiczne wspomnienie Fra Angelico). W poniedziałek 21 lutego o godz. 13.00 rozpocznie się konferencja Dzieciństwo i sacrum - problemy religijne we współczesnej literaturze dziecięcej. We wtorek 22 lutego o godz. 18.00 gościem Klubu „Fides et ratio” będzie Bogusław Wołoszański.
Działająca na terenie Pragi Północ Społeczna Rada Kombatancka, do niedawna była jedyną w Warszawie organizacją, łączącą przedstawicieli różnych środowisk kombatanckich. Obecnie biorą z niej przykład kombatanci z innych warszawskich dzielnic, tworząc podobne rady m.in. na Targówku i Pradze Południe.
Warszawską Pragę fotografowało stu uczniów warszawskich szkół i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Plener odbywał się pod hasłem Najszczęśliwszy dzień mojej młodości i był pomysłem znanego francuskiego fotografa Bernarda Faucona, który podobne akcje przeprowadził już w 20 krajach świata. 50 najlepszych zdjęć pokazanych będzie 19 marca w Domu Kultury Praga.
Wspólny program inwestycyjny dotyczący rozbudowy sieci teleinformatycznej powstanie dla gmin Marki i Zielonka. To efekt rozmów burmistrza Marek Janusza Werczyńskiego w Urzędzie Miasta Zielonka. Omawiano także inne kwestie związane ze współpracą obydwu sąsiadujących gmin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu