Nadleśnictwo sprawuje nadzór nad gospodarką leśną o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W jego ramach prowadzony jest plan zagospodarowania lasów ze szczególnym uwzględnieniem określonego planu, który ma na celu zachowanie lasów i ich korzystnego wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę. Działania te prowadzone są również z myślą o zachowaniu różnorodności przyrodniczej oraz krajobrazowej, z której to korzystają mieszkańcy spragnieni wypoczynku na łonie natury oraz... naukowcy. Innymi zadaniami, jakie stoją przed leśnikami jest m.in.: ochrona gleb, terenów oraz wód szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie. Działania te głównie prowadzone są na obszarze Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. Znajdujące się tam lasy nie tworzą, co prawda zwartego, jednolitego kompleksu, lecz składają się z szeregu osobnych, poprzedzielanych polami i łąkami uroczysk rożnej wielkości. Na tym też terenie znajduje się 6 rezerwatów ochrony przyrody o łącznej powierzchni 427 hektarów. Głównym celem, dla którego powstały, była chęć ochrony naturalnych siedlisk i drzewostanów Puszczy Kurpiowskiej. Tam też możemy spotkać typową florę i faunę obszarów lasów Niżu Środkowopolskiego. Występujące tam: wydry, gronostaje, łasice, jeże, krety, ryjówki, nietoperze, wiewiórki, bobry, znajdujące się pod ścisłą ochrona, pieczołowicie doglądane są przez pracowników lasu. Dużym zainteresowaniem leśników cieszy się zwierzyna łowna: łosie, jelenie, sarny i dziki.
W skład Nadleśnictwa Nowogród w Morgownikach wchodzi 12 leśnictw. O pracy we wspommnianym nadleśnictwie Jan Majcharzak - nadleśniczy powiedział: „Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za wizerunek lasów. Dlatego musimy dbać o jego ochronę, powiedziałbym nawet za jego hodowlę”. Nadleśniczy wspomniał również o pracy, która polega na pozyskiwaniu drewna w wyniku wycinki. „W okresie zimowym pozyskujemy go ok. 40 % w skali roku. Wycinamy tylko te drzewa, które są martwe, chore i wadliwe oraz te przeszkadzające innym drzewom w prawidłowym rozwoju” - mówił Jan Majcharzak. Dodał, że: „W okresie wiosennym leśnicy nadzorują przebieg prac zalesieniowych oraz zajmują się ochroną młodego lasu. W tym celu umieszczają pułapki feromonowe (budki, w których umieszczany jest zapach samca bądź samicy określonego szkodnika, mający na celu jego odławianie). Zakładane są osłonki na młode drzewka, aby skutecznie je chronić przed zwierzyną” - informował Nadleśniczy.
Leśnicy wiele czasu poświęcają również ochronie lasów przed pożarami. W okresie wysokiego zagrożenia pożarowego czuwają na specjalnie wybudowanych wieżach obserwacyjnych, by niezwłocznie zaalarmować o pożarze odpowiednie służby tj. Straż Pożarną i leśników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu