Reklama
Spotkanie laureatów, zaproszonych gości i parafian rozpoczęło się w południe Mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Surma, pracownik lubelskiego oddziału TVP.
Ks. Surma wygłosił okolicznościowe kazanie, które poświęcił rozważaniom nad słowem. Poetów, wrażliwych na wszystko to, co dzieje się w świecie, nazwał „kapłanami słowa”. Mówił także o swoistym głodzie słowa, odpowiedzialności za nie i miłości, która zawsze powinna iść w parze z głoszeniem prawdy. Kaznodzieja zachęcał, by dzielić się słowem, tak jak św. Brat Albert dzielił się chlebem z głodnymi. Po Mszy św., w drugiej części spotkania prowadzonego przez gospodarza, ks. kan. Aleksandra Zenia, odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja nagrodzonych utworów. W uroczystości uczestniczyli laureaci (T. Pilecki, Z. Nowacka-Wilczek, T. Pikuła, E. Fr. Cimek, J. Pawlicka-Dekert i L. Syta), jurorzy oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Puławy, głównego sponsora konkursu.
W krótkich wystąpieniach jurorzy podkreślali, że tym, co połączyło wiersze nadesłane z wszystkich krańców Polski, było zawarte w nich przesłanie miłosierdzia, braterstwa i wiary. Słowo, które bywa „ostatnią deską ratunku”, pomaga we współczesnym świecie przełamać mur milczenia, samotności i wszelkich głodów. Poeci nadesłali wiele modlitewnych tekstów, chwaląc wierszem Boga za każdą kromkę chleba; przyzywali postaci św. Brata Alberta, Matki Teresy z Kalkuty i Jana Pawła II jako tych, którzy potrafią w każdym człowieku zobaczyć samego Boga; chętnie nawiązywali do obrazów przyrody i wspomnień z dzieciństwa, pełnego radosnej obecności matki. Jurorzy podkreślali, że wielu laureatów to znani twórcy, autorzy cieszących się powodzeniem tomików poetyckich i członkowie związków literackich. Ich wysokie kwalifikacje oraz niezwykła wrażliwość na świat sprawiły, że lektura nadesłanych utworów stała się duchową ucztą.
Spotkanie, ubogacone koncertem pieśni w wykonaniu parafialnych zespołów, zakończyło się tradycyjnym już łamaniem chleba.
Jury w składzie: Zbigniew Strzałkowski (przewodniczący), ks. kan. Aleksander Zeń, Waldemar Michalski i Jerzy Sprawka przyznało następujące nagrody: I nagroda - Tomasz Pilecki z Choszczna i Ireneusz Wieczorek z Lubreńca; II nagroda - Teodora Pikuła z Lublina, Zofia Nowacka-Wilczek z Lublina i Stanisława Leśków z Dębna; III nagroda - Janina Oparowska z Wrocławia, Mirosław Puszczykowski z Mogilna, Janina Pawlicka-Dekert z Gniezna, Maksymilian Kozłowski z Mogilna, Stanisława Burda z Hrubieszowa. Wyróżnienia: Katarzyna Salko z Bydgoszczy, Edward Fr. Cimek z Izbicy, Danuta Walas z Gójska, Janina Szuba z Lubania Śląskiego, Bogusław Szopa z Garbowa, Krzysztof Jeleń z Głogowa, Bogusław Sobol z Milanówka i Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołaz. Spośród prac nadesłanych przez młodzież wyróżniono wiersze Pawła Rusinka z Przeworska i Natalii Miklas z Koźminka. Nagrodę specjalną, przyznaną przez parafię św. Brata Alberta dla poety z Puław, otrzymał Leszek Syta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inaczej
Zofia Nowacka-Wilczek
nie ma już tamtych ludzi którzy
do końca życia nosili
pełne kieszenie chleba
suchy czerstwy twardy ale był ciągle
i czuwał tak na wszelki obóz który
już przecież nigdy nie miał się powtórzyć
dla przeźroczystego chłopca
z baraku przy wartowni
zanim jeszcze zrobił podkop do Nieba
dziewczyny która tak pragnęła pobiec
wprost z pasiastej zimy na kwiecistą wiosnę
i trochę dla siebie
nie ma już tamtych ludzi a dzisiejsi
nie zawracają sobie kieszeni chlebem