Próbując dokonać wstępnego bilansu IX Światowego Spotkania Rodzin, jakie odbyło się w sierpniu w Dublinie z udziałem papieża Franciszka, hierarcha nazwał je wielkim sukcesem, który został jednak przyćmiony doniesieniami prasowymi o nadużyciach seksualnych ze strony ludzi Kościoła. Spotkanie przebiegało więc dwutorowo: z jednej strony była radość święta rodzin, z drugiej zaś nacisk mediów nawracających do skandali seksualnych z udziałem duchownych. Na szczęście papież znalazł równowagę między obu elementami. Dał najlepszą lekcję, przechodząc płynnie między półtoragodzinnym spotkaniem z ofiarami nadużyć a świętem rodzin.
- Nie próbujmy zamknąć sprawy nadużyć w przeszłości. To część naszej historii. Musimy ponieść tę naukę w przyszłość – zaapelował przewodniczący konferencji episkopatu Irlandii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwrócił uwagę, że od początku swego pontyfikatu papież Franciszek postawił rodzinę w centrum swojego nauczania. Zwołał dwa zgromadzenia Synodu Biskupów na jej temat, wydał adhortację apostolską „Amoris laetitia”. Wszystko to wpisuje się w nauczanie Kościoła, które przedstawia piękno życia rodzinnego, zakorzenione w Bożym zamyśle.
Podczas papieskiej podróży abp Martin dostrzegł u Franciszka otwartość na towarzyszenie wszystkim rodzinom, także tym borykającym się z problemami. Na spotkaniu z młodymi małżeństwami w Dublinie papież zachowywał się jak ojciec udzielający konkretnych rad. – Zrozumiałem, że papież postrzega rodziny w prawdzie, to znaczy w takim kształcie, w jakim są, a nie w ideale – stwierdził metropolita Armagh.
Zwrócił też uwagę na powtarzane przez Franciszka przekonanie, że to w rodzinie dokonuje się przekaz wiary. Tymczasem w Kościele tradycyjnie postrzegano rodzinę jako przedmiot a nie podmiot nauczania, które do niej kierowano. – Papież odwraca ten porządek. To rodzina jest aktywnym podmiotem prowadzącym ewangelizację – powiedział abp Martin.