W konstytucji „Veritatis gaudium” („Radość prawdy”) papież Franciszek znowelizował normy dotyczące uniwersytetów i wydziałów kościelnych dostosowując je m.in. do zachodzących przemian społecznych i kulturowych. Dokument stanowi nowelizację konstytucji apostolskiej Jana Pawła II „Sapientia christiana" z 1979 roku. Papież Franciszek mówi m. in. o ponownym i mocnym zakorzenieniu kościelnej edukacji w kerygmacie, podkreśla rolę dialogu, kładzie nacisk na interdyscyplinarność wiedzy oraz wzywa wszystkie uczelnie kościelne do włączenia się w nową ewangelizację.
W trakcie obrad dziekani wydziałów teologicznych wzięli udział w Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

W homilii metropolita krakowski podkreślił, że uczniowie Chrystusa są światłem świata tylko dlatego, że to On przyszedł na świat jako światło. - Ale świat, zwłaszcza od czasów oświecenia, źródło światła chce widzieć w sobie i w swoim rozumie, odrzucając to wszystko, co związane jest z prawdziwą wiarą, miłością i nadzieją i co dla ludzi oświecenia jawiło się jako niegodne wykształconych przesądy i przejawy ciemnoty – mówił abp Jędraszewski.
Arcybiskup zwrócił także uwagę, że Ewangelia spotyka się ze sprzeciwem czy odrzuceniem ze strony świata, ponieważ nieustannie trwa spór o to, gdzie jest prawdziwe źródło światłości.
Reklama
- Mówienie o Chrystusie jako Światłości Świata a jednocześnie Tym, który jest źródłem wszelkiej miłości jest szczególnym zadaniem i powołaniem Kościoła także w tym konkretnym urzeczywistnieniu jakim jest Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej – zaznaczył metropolita krakowski. Zdaniem hierarchy, nie jest to łatwe, ponieważ w świecie nastąpiło oddzielenie prawdy od miłości.
- We współczesnej kulturze mamy do czynienia z prawdziwą degradacją miłości sprowadzanej wyłącznie do poziomu emocji i znajdującej swoje urzeczywistnienie w miłości samego siebie. (...) Mamy także do czynienia z degradacją prawdy, która jest sprowadzana tylko i wyłącznie do narracji, a zatem odrzuca się jakiekolwiek obiektywne mówienie o faktach, ale odnosi się do emocji, lęków, uprzedzeń, do manipulacji słowami i terminami, a w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby określona narracja nagłaśniana przez media zaczęła panować w ludzkich umysłach – wyjaśniał arcybiskup.
Według hierarchy, na przekór temu staje ogłoszona niedawno przez papieża Franciszka konstytucja apostolska „Veritatis Gaudium" o uniwersytetach i wydziałach studiów kościelnych, która wyraźnie mówi o zadaniach kościelnej edukacji. - Trzeba iść na przekór temu światu i głosić w porę i nie w porę Chrystusową Ewangelię. Iść z głęboką odwagą właśnie dlatego, że to Chrystus zwyciężył świat i zwycięstwo zawsze będzie należało do tych, którzy uwierzyli, że On jest prawdziwie Mesjaszem – wyznał arcybiskup.