Reklama

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Ranga powołania

10 lat temu grupa 30 lekarzy z naszej diecezji założyła w Zielonej Górze Wojewódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. 16 października wspólną Mszą św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i koncertem w Filharmonii Zielonogórskiej Duszpasterstwo Służby Zdrowia świętowało rocznicę i dzień patrona - św. Łukasza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bratnia dusza

Modlitwa i Liturgia to istotne elementy formacji lekarzy zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy. Wszystkie ważniejsze wydarzenia, święta, a także comiesięczne spotkania rozpoczynają się od wspólnej Mszy św. i modlitwy. Na Mszy św. odpustowej w konkatedrze, której przewodniczył bp Adam Dyczkowski, zebrali się lekarze, pielęgniarki i położne. Obecna była pierwsza prezes KSLP Kamila Dobek-Dryjańska i sprawująca tę funkcję dziś Halina Szumlicz oraz pierwszy asystent kościelny Stowarzyszenia - ks. dr Jan Dyrda i obecny kapelan - ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. W Liturgii uczestniczyła również prezydent miasta Bożena Ronowicz i wiceprezydenci. Bp Adam Dyczkowski w homilii ukazywał pracującym w Służbie Zdrowia św. Jadwigę jako wzór do naśladowania. Przykład życia Świętej, która sama pracowała w założonych przez siebie szpitalach i schroniskach dla najbiedniejszych, doskonale »pasuje« do tych, dla których człowiek ma być największą wartością. „To dobrze, że dziś są wśród nas lekarze, ona im była bowiem bratnią duszą” - mówił Ksiądz Biskup.

Świętowanie

Po Mszy św. zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich oraz zaproszeni goście zebrali się w auli nad Księgarnią św. Antoniego, gdzie wspominano pierwsze lata działalności Stowarzyszenia. Ks. J. Dyrda w swoim wystąpieniu podkreślał, że w jego pracy duszpasterskiej wśród ludzi związanych ze Służbą Zdrowia najważniejszy był przede wszystkim bezpośredni kontakt z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi. K. Dobek-Dryjańska wspominała, że ówczesna praca Stowarzyszenia bardzo skupiała się na wewnętrznej formacji członków, na pogłębianiu życia duchowego i uwrażliwianiu siebie wzajemnie na potrzeby drugiego człowieka. Stowarzyszenie nawiązywało również współpracę z innymi organizacjami kościelnymi. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Katolickiego Klubu Inteligencji, z którym stowarzyszenie współpracuje od samego początku swojego istnienia, biorąc udział nie tylko we wspólnych prelekcjach czy rekolekcjach, lecz także obchodząc razem najważniejsze święta.
Z okazji święta patrona Służby Zdrowia św. Łukasza Ewangelisty w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpiła Żagańska Orkiestra Symfoniczna „Jeunnesse Musicales” pod dyrekcją Stanisława Piniuty. Koncert poprowadził Gerard Nowak. W trakcie spotkania przedstawione zostały sylwetki Franciszki (pielęgniarki) i Alfonsa (lekarza) Stolzów, małżeństwa ze Szprotawy, których życie stało się dla lokalnego środowiska medycznego wzorem do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Formacja duchowa

Krystyna Wysocka, długoletnia pielęgniarka, przedstawiła także projekt powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Ta emerytowana dziś pielęgniarka podkreślała, że wśród pracujących w tym zawodzie jest wielu, których postawę można naśladować, a z ich doświadczeń można czerpać inspirację do swojej pracy. „Trzeba szukać okazji do rozmów, do dzielenia się doświadczeniami, omawiać wątpliwości i służyć sobie wzajemnie pomocą. Propagujmy w naszych grupach zawodowych zasady etyki, moralności i ładu. Nie pozwalajmy na obojętność wobec chorego lub jego problemów. Bądźmy uważni na znaki czasów i budujmy nadzieję” - mówiła, zachęcając do zrzeszania się Krystyna Wysocka.
Choć Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych jest dopiero na etapie raczkowania, to K. Wysocka zaprasza do niego zwłaszcza młode pielęgniarki i położne, gdyż stowarzyszenie może być początkiem drogi zawodowej właściwej i mało wyboistej. „Nie na wszystkie pytania człowiek może uzyskać odpowiedź w dostępnej literaturze, natomiast wiele odpowiedzi można uzyskać przez formację duchową, przez spotkania rekolekcyjne i przez świadectwo pracy innych - uważa K. Wysocka. „To wszystko jest po to, by nie złoszcząc się na czasy, na dużą ilość pacjentów i wszelkie braki, starać się jak najlepiej pomagać drugiemu człowiekowi. Nie będziemy na to mieli sił, jeśli nie będziemy mieli wsparcia duchowego. Wierzę, że nie we wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Pielęgniarka, położna i całe środowisko medyczne, jeżeli nie będzie miało odniesienia do czegoś wyższego, to po prostu nie będzie miało spokoju wewnętrznego i nie będzie umiało się poruszać wśród codziennych problemów w domu, środowisku zawodowym i wśród pacjentów” - stwierdziła K. Wysocka.
Po 10 latach działalności Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich na stałe wpisało się w krajobraz organizacji katolickich i znane jest w środowisku medycznym. Być może podobnie będzie za 10 lat z Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych. Kolejne lata formacji duchowej i intelektualnej owocują coraz większą świadomością szczególnego zawodowego powołania wśród pracowników Służby Zdrowia.

Lek. med. Halina Szumlicz, prezes Oddziału Zielonogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

Na fundamencie wiary, w formule Katolickiego Stowarzyszenia, pragniemy odkrywać ciągle na nowo nasz zawód jako powołanie. Powołanie, dla którego szacunek płynie ze zrozumienia wielkiej wartości, jaką jest człowiek, któremu lekarz i pielęgniarka poświęcają swoje zdolności, zdobytą wiedzę i większą część swego życia. Wychodzimy z założenia, że dwa podstawowe czynniki tworzą dobrego lekarza: wiedza i etyka. W obliczu szerzącego się relatywizmu etycznego, w obliczu dyskusji o dopuszczalności zabijania nienarodzonych dzieci, klonowania człowieka i eutanazji, w sytuacji, gdy milcząco zakłada się, że wykonawcą tych procedur będzie lekarz, towarzyszy nam świadomość potrzeby ciągłego przypominania podstawowych zasad moralnych obowiązujących szczególnie tych, których powołaniem jest stać na straży ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję