Reklama

Zapalili się... ale czy już płoną?

Bp Bronisław Dembowski sprecyzował podstawowy sens istnienia katolickich wspólnot. Ich celem jest odkrywanie osobistego stosunku do Boga, wyjście poza schematyczne rytuały. Ksiądz Biskup uświadomił to zebranym na przykładzie... spluwającego na swe dłonie pobożnego Żyda, który przecież nie czyni tego z powodów higienicznych. Owszem, należy zachowywać prawo Boże, ale też trzeba uważać, czy czasem nie przesłania ono Boga, czy nie jest traktowane jako całkowicie wystarczające. Nie jest to pułapka tylko dla Izraelitów, grozi ona w równym stopniu chrześcijanom. I temu powinny zaradzić chrześcijańskie wspólnoty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jaki sposób to czynić, starał się odpowiedzieć II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej, który odbył się w dniach 9-10 października 2004 r. W tym duchu zostało sformułowane, zaczerpnięte z Ewangelii, hasło kongresu: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął (Łk 12,49).
Biskup Bronisław, który zainaugurował kongres Mszą św., od wielu już lat dostrzega moc Ducha Świętego działającego wśród wiernych świeckich. Będąc krajowym duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym, a wcześniej jednym z tych, którzy przeszczepiali ten ruch na grunt polski, obserwuje, jak bardzo zmienia on swoich członków. Podczas pierwszej konferencji kongresu w seminarium duchownym, którą również on prowadził, nie wahał się powiedzieć, że to ruchy i stowarzyszenia świeckich są jednym z głównych nurtów odnowy Kościoła. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, wobec wyzwań, przed jakimi stoi współczesny Kościół. W prelekcji: Samoświadomość ruchów i zrzeszeń świeckich Ksiądz Biskup przypomniał posynodalną adhortację apostolską z 2003 r. Ecclesia in Europa. Ojciec Święty zwraca w niej uwagę na wyniszczającą Europę sekularyzację, która rodzi cywilizację śmierci. Z dokumentu jasno wynika, jak z mocą podkreślił Biskup Włocławski, że nadzieja jest nie gdzie indziej, jak właśnie w ruchach, stowarzyszeniach, wspólnotach, grupach modlitewnych.
Druga, sobotnia konferencja Kultura wolontariatu pozornie luźno wiązała się z problematyką kongresu. De facto wykład o. prof. Leona Tadeusza Dyczewskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego okazał się praktyczną propozycją rozwiązania palących problemów współczesności. Do zaangażowania w wolontariat zachęca Jan Paweł II, ponieważ w ten sposób buduje się nową kulturę, kulturę nadziei. Zwłaszcza chrześcijanin jest powołany do tego, by nieść nadzieję wszędzie tam, gdzie są ludzie cierpiący. I nie oznacza to wyłącznie biedy materialnej, ale także - a może przede wszystkim - ubóstwo duchowe. I znowu wartość ruchów i stowarzyszeń katolickich okazała się nie do przecenienia, gdyż mają one szczególne możliwości stworzenia „zorganizowanego altruizmu” - według wyrażenia Ojca Profesora.
Po konferencjach wprowadzających przyszedł czas na bardziej praktyczną i twórczą zarazem realizację zadań kongresowych. Kilkuset uczestników rozeszło się do kilku sal seminaryjnego gmachu, by w zespołach tematycznych omówić istotne w dzisiejszym świecie kwestie i w końcu zaproponować najwłaściwsze dla nich rozwiązania. Poszczególne ruchy i stowarzyszenia podjęły się zorganizowania tej roboczej części kongresu. W związku z tym każdy z zespołów wyglądał nieco inaczej - od panelu dyskusyjnego po formułę warsztatową.
Gorące dyskusje zapewne nie tylko budziły... pozytywne nastroje. Ukojenie dla skołatanych nerwów i uspokojenie burzy mózgów można było znaleźć wieczorem w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie ks. Aleksander Suchocki poprowadził nabożeństwo pojednania połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrztu św.
W niedzielę, po wspólnotowej Jutrzni, przyszedł czas na sformułowanie wniosków każdego z zespołów tematycznych. Jacek Stróżyński z Civitas Christiana omówił problem „pracy jako powołania człowieka i klucza do kwestii społecznej”. Mimo powszechnej komputeryzacji i coraz doskonalszych technologii, człowiek w sferze duchowej niewiele zyskuje. A nawet przeciwnie - materialistyczny kult rzeczy, a z drugiej strony zatrważające bezrobocie stawiają nas przed widmem cywilizacyjnego niewolnictwa pracy. Rozwiązaniem może być od wieków proponowana przez Kościół wizja pracy jako duchowego bogactwa człowieka. Romuald Kozłowski z Akcji Katolickiej zaprezentował temat: Kapłani i świeccy w laboratorium wiary i odpowiedzialności za Kościół. Zwrócił uwagę, że podstawową płaszczyzną współpracy duchowieństwa i świeckich jest parafia, wspólnota wspólnot, co nie zwalnia z poszukiwania coraz nowych dróg i metod. Ruch Światło-Życie wraz ze Wspólnotą dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizowały pracę zespołu omawiającego problem „wzajemnego zrozumienia w relacjach rodzice - dzieci”. Jadwiga i Paweł Kołakowscy stwierdzili, że do podstawowych zakłóceń we wzajemnej komunikacji należy brak czasu, a także brak wzajemnego zaufania i akceptacji oraz trudność w okazywaniu uczuć i oczekiwań. Rodzina zawsze musi mieć czas na dialog i zrozumienie. Ruch Foccolare wraz z Domowym Kościołem organizowały zespół: „Kultura chrześcijańskiego świętowania i wypoczynku”. Edward Zieliński z Ruchu Foccolare stwierdził, że istotą chrześcijańskiego świętowania jest wspólnotowość. Szczególnym postulatem zespołu było propagowanie wesel i imprez bezalkoholowych, łącznie z organizacją kursów dla wodzirejów. Wartość życia ludzkiego w konfrontacji z kulturą śmierci omawiała Mariola Kusiak z Civitas Christiana. Za najważniejsze uznała właściwe wychowanie człowieka w rodzinie oraz w szkole. Równie istotne jest kształtowanie elit katolickich, które miałyby odwagę zabierać głos publicznie i kompetentnie bronić życia. Jolanta Tarnowska ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, która wraz z Odnową w Duchu Świętym podjęła kwestię „istoty i form ewangelizacji”, powiedziała, że ewangelizacja wymaga właściwego przygotowania. Równie konieczne jest świadectwo ewangelizatora, który swoim życiem mówi o Jezusie.
Po przedstawieniu zagadnień kongresowych niemałych wzruszeń dostarczyło kilka osób, które podzieliły się świadectwem działania Boga w swoim życiu. Później można było jeszcze wysłuchać muzycznego zespołu ewangelizacyjnego z Krotoszyna „Pomoc duchowa”. Kongres zakończyła Msza św. odprawiona w sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka, który na koniec rozesłał wszystkich ze światłem Chrystusa. Przedstawiciele wspólnot, zapalając swoje świeczki od świecy paschalnej, zanieśli ogień do przyjaciół z ruchów i stowarzyszeń. A stamtąd członkowie wspólnot ponieśli światło do rodzin i środowisk. Co prawda nieśli je w duchu, ale na pewno uważny obserwator jeszcze dzisiaj dostrzega kongresowy płomień w ich oczach.

Wszystkich, którzy należą do wymienionych (i nie tylko) stowarzyszeń i ruchów katolickich, zachęcamy do zaprezentowania się w obszerniejszej formie na łamach naszego tygodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję