Papież wzywa Ducha Świętego, aby pomógł młodzieży katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej w radowaniu się w różnorodności darów, którymi obdarzył Chrystus wszystkich swoich uczniów i przez nie obdarzył również i ją, „aby pokazać, że radość Ewangelii łączy nas ponad wszelkie rany naszych podziałów”.
Do spotkania młodzieży Taizé odniósł się także ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I. W swoim przesłaniu wyraził radość, że każdego roku spotyka się europejska młodzież chrześcijańska, która przez kilka dni „doświadcza wspólnoty, nawet jeśli nie jest ona pełna, ale wspólnoty, do której wszyscy tęsknimy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Honorowy zwierzchnik prawosławia określił Taizé jako miejsce duchowego ekumenizmu i „tygiel, w którym stapia się pojednanie”. W tym miejscu, zgodnie z wspaniałą wizją założyciela Wspólnoty, brata Rogera, chrześcijanie odnajdują się nawzajem.
Dla braci z Taizé bardzo ważnym jest fakt, że zakończą 2017 rok w mieście, tak bardzo przesiąkniętym reformacją. Każdy, kto żyje w regionie Bazylei, jest przywykły do przekraczania granic, przypominają bracia.
Miasto położone w zakolu Renu stało się centrum reformacji dzięki Johannesowi Oekolampadowi (1482-1531), przypomina Wspólnota z Taizé. Podkreśla też inne wydarzenie związane z Bazyleą, a mianowicie sobór, który obradował tam w latach 1431-1449.