Metropolita Berlina, Heiner Koch określił św. Jadwigę budowniczą mostów pomiędzy Polakami a Niemcami. Dodał też, że diecezja berlińska ma swoje korzenie we Wrocławiu i ta świadomość towarzyszy wiernym zza naszej zachodniej granicy.
Abp Kupny w homilii przypomniał życiorys świętej i zwrócił uwagę, że jej figura nieprzypadkowo została umieszczona przy moście prowadzącym na wyspę Tumską we Wrocławiu. – To świadectwo tego, iż Patronka Śląska od samego początku była postrzegana jako ta, która łączy braci wierzących w Chrystusa, tych mieszkających na wschodnim i zachodnim brzegu Odry – mówił metropolita wrocławski. Zauważył, że dziś ten rys osobowości św. Jadwigi jest szczególnie potrzebny nie tylko Polakom i Niemcom, ale całej Europie. – Umiejętność budowania mostów i tworzenia tym samym kultury spotkania jest czymś, co powinno charakteryzować chrześcijan na każdym zakątku ziemi – podkreślił metropolita wrocławski.
Na zakończenie Eucharystii abp Kupny ofiarował katedrze berlińskiej kopię kielicha mszalnego z 1931 r. – Eucharystia zawsze łączy braci – zaznaczył abp Kupny. – Nie można Jej sprawować, zapominając o słowach Pana Jezusa: „Aby byli jedno” – dodał i życzył, by kielich i świadomość, że w takim samym naczyniu sprawuje się Msze św. w katedrze wrocławskiej były jeszcze jednym znakiem więzi pomiędzy diecezjami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu