Cała jubileuszowa ekspozycja prezentowana jest na Jasnej Górze. W Warszawie zobaczymy relikwiarz Krzyża Świętego, wykonany w Wiedniu w 1703 r. Pochodzi on z daru polskiej królowej Marii Józefy, żony Augusta III. W 1744 r. przekazany został na Jasną Górę. Ofiarodawcą relikwii był papież Klemens XI, za którego zgodą dokonano koronacji w 1717 r. Relikwiarz został z okazji jubileuszu poddany gruntownej konserwacji.
Na Zamku Królewskim znajduje się jedna z kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, autorstwa Józefa Chełmońskiego. – Został on poproszony o wykonanie takich malarskich, bardzo autorskich kopii obrazu. Jedna z tych wersji przedstawia obraz we wszystkich możliwych ozdobach, które wtedy były umieszczane – tłumaczył podczas otwarcia Jerzy Żmudziński, kurator wystawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Józef Chełmoński w Wielki Czwartek 1903 r., na polecenie ojców paulinów namalował jasnogórski wizerunek w koronach Klemensa XI. W niejasnych okolicznościach w 1909 r., z czczonego od XIV wieku Cudownego Obrazu, zostały one skradzione.
Po kradzieży koron klementyńskich wraz z dwiema parami podtrzymujących je złotych aniołów, sukienką perłową i wieloma cennymi darami wotywnymi znajdującymi się na ołtarzu, nowe korony ufundował papież Pius X. Ponowna koronacja Cudownego Wizerunku odbyła się 22 maja 1910 r.
Reklama
Generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski dziękował za współpracę z Zamkiem Królewskim. – Rok 1717 był ważnym wydarzeniem dla polskiej państwowości, nie tylko pod względem historycznym, ale przede wszystkim duchowym, kulturowym i religijnym – mówił o. Chrapkowski. – Historia naszej Ojczyzny nierozerwalnie związana jest z Jasną Górą. Wszystkie wydarzenie i te radosne, i te trudne związane były z tym miejscem – dodał ojciec generał, przypominając słowa Jana Pawła II, który na Jasnej Górze podkreślał, że serce narodu bije w sercu Matki. – Wszyscy tego doświadczamy, również współczesne wydarzenia związane są z Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi – wskazał o. Chrapkowski. Duchowny mówił, że dla paulinów ważne jest, aby rok jubileuszowy związany z 300-leciem koronacji Cudownego Obrazu przyczynił się do odnowy moralnej narodu.
– Czuliśmy się zobligowani w Zamku Królewskim, żeby ten jubileusz pierwszego w dziejach Europy poza Włochami niezwykłego wydarzenia, koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej, upamiętnić i przypomnieć zwiedzającym w tym miejscu – mówił dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski. Podkreślił, że koronacja w 1717 r. była ważnym wydarzeniem dla duchowości Polski, „wprowadzającym w najtrudniejszy okres dziejów w XVIII wieku”.
W związku z jubileuszem ojcowie paulini przypominają o akcji Żywej Korony dla Maryi. – Odkryjmy na nowo w sobie maryjnego ducha, który przez wieki kształtował obraz naszej ojczyzny i polskiej rzeczywistości duchowej – apelował o. Chrapkowski.
W ramach akcji do 15 sierpnia można nadsyłać zdjęcia tzw. „selfie dla Maryi”, z których zostanie utworzona fotograficzna mozaika z wizerunkiem Matki Bożej. 26 sierpnia będzie można zobaczyć na jasnogórskich wałach. Na odwrocie zdjęć należy pisać duchowe dary dla Maryi. Będą one stanowić symboliczną koronację naszym ewangelicznym życiem.
Dzieło duchowej korony dla Matki Bożej zostało podjęte nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Afryce, gdzie posługują ojcowie paulini.