„Rozumiem, że podróż ta cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej. Chodzi o budowę mostów, co w przypadku Rosji oznacza działalność Kościoła katolickiego i dialog z Kościołem prawosławnym” - mówi kardynał, zapowiadając, że w Moskwie rozmawiać będzie też o sprawach międzynarodowych, a więc o Bliskim Wschodzie i Syrii oraz o Ukrainie, „kraju, który odwiedziłem w ubiegłym roku”.
Watykański sekretarz stanu wspomina o wrześniowej wizycie papieża w Kolumbii, „kraju, w którym pokój został przywrócony także dzięki dyplomacji Stolicy Apostolskiej”. Dodaje, że Franciszek chce, aby działalność ta „włączona była w kontekst światowy, gdzie jest dobro i piękno, ale również zło, dlatego trzeba zabiegać o pokój, sprawiedliwość i rozwój”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W programie włoskiej telewizji publicznej poświęconym Franciszkowi wspomniane zostaną jego dotychczasowe podróże zagraniczne, których było dziewiętnaście. Mówić o nich będą Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego i redaktor naczelny czasopisma „Limes” Lucio Caracciolo oraz kanclerz Papieskiej Akademii Nauk arcybiskup Sanchez Sorondo i kardynał Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Zdaniem prof. Riccardiego „papież Franciszek przyjął wyzwanie zglobalizowanego świata, wielobiegunowego, na którym nie ma dominującego imperium postanowił towarzyszyć swoim czasom i prowadzić z nimi dialog”. Według naczelnego czasopisma „Limes” zajmującego się geopolityką, Franciszek może wydawać się zagubiony, „jak ktoś, kto przybywszy z innego świata znalazł się w centrum katolicyzmu. Jednocześnie jednak jego spojrzenie naprowadza ten katolicyzm na nowy kierunek, otwierając Kościół rzymskokatolicki na nadzwyczajną rzeczywistość Ameryki Łacińskiej".