Podczas spotkania w Domu Księży Emerytów wzięli udział kapłani, pensjonariusze domu, jak również księży-seniorzy mieszkający przy parafiach na terenie diecezji sandomierskiej.
W czasie Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz zapewnił księży seniorów, że ma świadomość trudności wynikających z przejścia w stan spoczynku po okresie intensywnej posługi w charakterze proboszcza lub pełnienia innych urzędów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem biskupa, seniorzy nawet jeśli mogą się teraz cieszyć wspólnotą kapłańską po latach pracy w pojedynkę, a także, gdy poprawiły się w wielu wypadkach ich warunki bytowe, to jednak trudno im się przyzwyczaić do nowej sytuacji.
- Chcę wszystkich zapewnić, że status każdego z Was w diecezji, w diecezjalnym prezbiterium nie uległ zmianie. Wszyscy jesteśmy braćmi. Wyrastamy z tego samego korzenia którym jest Chrystus i nadal Mu posługujemy, każdy we właściwy dla siebie sposób. Wy macie ponadto zasługi, gdyż wiele dokonaliście w kapłańskim życiu. Należy się Wam wyjątkowe traktowanie i wdzięczność, bo to właśnie oznacza słowo „emeritus” – podkreślał hierarcha.
Reklama
Ordynariusz mówiąc, że przejście na emeryturę, nie jest degradacją, wskazywał na emerytowanego papieża Benedykta XVI i to, jak bezcenna jest jego obecność w życiu Kościoła, przejawiająca się w rozmodleniu, pokornej akceptacji woli Bożej, synowskiej miłości wobec swojego następcy papieża Franciszka.
"Jednocześnie Benedykt pozostaje nadal czujny na problemy Kościoła i świata, dyskretnie wspiera tych, którzy są odpowiedzialni za ich rozwiązywanie. Moi Drodzy. Chrystus zmartwychwstały przynosi nam pokój. Ten pokój nie ma nic wspólnego ze świętym spokojem ale jest wewnętrzną harmonią płynącą z jedności z Bogiem, z przyjęcia Jego woli" – podkreślał biskup.
Na wielkanocny dzień skupienia księży seniorów złożyła się także wspólna modlitwa brewiarzowa oraz konferencja duchowa na temat: „Wdzięczność w życiu kapłana”, którą wygłosił ks. dr Rafał Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Prelegent wskazywał, że wdzięczność jest jednym z wielkich tematów biblijnych i kapłani mają wiele motywów do okazywania wdzięczności Bogu i współbraciom, spotkanym ludziom.
"Nie ma takiej sytuacji, nawet w cierpieniu i chorobie, w której wierzący nie znalazłby powodów do wdzięczności. Postawa taka wiąże się z radością i chęcią uczynienia czegoś dobrego. Wdzięczność jest więc źródłem kolejnego dobra, mnoży dobro, a jej brak zamyka nam usta do głoszenia Ewangelii" – wskazywał ks. Rafał Kułaga.