W liście pasterskim na Niedzielę Modlitw o Powołania (2 maja) abp Władysław Ziółek poinformował o powstaniu Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. „Przynależenie do Towarzystwa opierać się będzie na akcie deklaracji duchowych lub materialnych ofiar na rzecz seminarium (...)” - napisał Metropolita Łódzki. „Ważnym rodzajem pomocy, jaką otrzymuje seminarium, jest także wsparcie materialne ze strony wiernych. Wiem, jak wiele osób i rodzin znajduje się dziś w bardzo trudnej sytuacji, dlatego z podziwem i wdzięcznością myślę o tych, którzy mimo wszystko wspomagają i zechcą w przyszłości wspomagać nasze seminarium na miarę swoich możliwości”.
W niedzielę 25 kwietnia 64. rocznicę zbrodni katyńskiej uczczono w Łodzi Mszą św. w intencji zamordowanych, sprawowaną przy ołtarzu polowym przed kościołem Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, upamiętniającym 22 tys. oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy ochrony pogranicza, administracji, sądownictwa, straży granicznej oraz więziennej zamordowanych strzałem w tył głowy w okresie od kwietnia do maju 1940 r. w Lesie Katyńskim, w Twerze i Charkowie przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR.
Łódzki Sąd Okręgowy oddalił wniosek o wznowienie postępowania w sprawie wypadku na cmentarzu w Dalikowie.
Tegoroczna 68. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę, odbywa się pod hasłem Pójdź za mną. Modlitewne spotkania rozpoczęły się Apelem Jasnogórskim w piątek 7 maja, a zakończą w niedzielę 9 maja Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej. Studenci uczestniczą ponadto w warsztatach tematycznych, które poprowadzą m.in. o. Mirosław Pilśniak, dominikanin, i o. Hubert Matusewicz z Caritas Polska. W programie znalazł się także koncert ewangelizacyjny Tomasza Kamińskiego oraz nocne czuwanie. Młodzi dotarli na Jasną Górę indywidualnie lub w grupach Duszpasterstwa Akademickiego.
Niecodziennych artystów gościła scena Teatru Wielkiego w Łodzi. We wtorek 27 kwietnia zorganizowano tam koncert pod patronatem marszałka województwa zatytułowany Przedszkolaki śpiewają znane arie operowe i operetkowe. Już po raz trzeci Przedszkole Miejskie nr 152 w Łodzi podjęło się organizacji tej imprezy mającej na celu popularyzację muzyki poważnej wśród najmłodszych.
Główne uroczystości 60. rocznicy wyjazdu ostatniego transportu z Litzmannstadt Ghetto do Oświęcimia odbędą się 29 sierpnia br. Udział w nich mają wziąć prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski, Izraela - Mosze Kacaw i Czech - Vaclav Klaus. Organizatorzy spodziewają się też kilku tysięcy gości z całego świata, wśród nich m.in. ocalałych z getta. Prawdopodobnie telewizja izraelska przeprowadzi transmisję z uroczystości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu