Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Oleszkach

Niedziela kielecka 18/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Oleszkach należy do najmłodszych w diecezji kieleckiej, choć o jej utworzeniu myślano już na początku ubiegłego wieku.
Pierwsze plany powołania w Oleszkach parafii pojawiły się już w 1939 r. Wierni z okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć we Mszy św., musieli udawać się aż do kościoła w Busku Zdroju. Odległości były dość znaczne. Z najodleglejszych zakątków parafii trzeba było przebyć kilkanaście kilometrów, aby znaleźć się w świątyni. Starania ówczesnego proboszcza buskiej parafii, ks. Antoniego Otrembskiego, niestety nie zostały zakończone sukcesem. Wszystkie plany przekreślił wybuch wojny.
Lata powojenne też nie były zbył łaskawe, aby myśleć o utworzeniu parafii. Dopiero w latach 80. marzenia o nowej świątyni nabrały realnych kształtów.
W 1982 r. w Kostkach Dużych, w budynku, w którym mieściła się w przeszłości szkoła, przyjeżdżający z Buska Zdroju w niedziele i święta ksiądz odprawiał Msze św. Równocześnie czyniono starania o nabycie terenu pod budowę kościoła i plebanii.
W kronice parafialnej czytamy: „W lipcu 1983 r. został skierowany do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Maciej Foryś”. Ówczesny dziekan parafii Busko Zdrój, ks. Gosek, za zgodą bp. Stanisława Szymeckiego, wyznaczył ks. Forysia do zorganizowania ośrodka duszpasterskiego w Oleszkach. Ksiądz, pełniąc funkcję wikarego w Busku, równocześnie dojeżdżał do Kostek Dużych, by odprawiać Mszę św.
Nadzieja na rychłe wybudowanie kościoła nabrała realnych kształtów, a to za sprawą dwóch rodzin: Lechowskich oraz Morusów z Oleszek. Podarowały one teren pod budowę kościoła i plebanii. Działka szybko została wydzielona z gruntów ornych ofiarodawców i można było przystąpić do pierwszych prac.
17 czerwca 1984 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła.
I sprawy nabrały tempa. Szybko wybudowano tymczasową kaplicę, która oficjalnie funkcjonowała… jako magazyn materiałów budowlanych.
Kilka miesięcy później bp Szymecki wyraził zgodę, aby ks. Maciej Foryś zamieszkał w Oleszkach i mógł codziennie sprawować Eucharystię.
Ksiądz zamieszkał u gościnnych mieszkańców Oleszek - Józefy i Józefa Duszów. Od października tego roku prowadzone są już parafialne księgi.
Po zakończeniu formalności związanych z przekształceniem gruntów ornych na własność parafii rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji technicznej na budowę kościoła i plebanii.
14 maja 1985 r. tymczasową kaplicę, która powstała dzięki ofiarom wiernych, poświęcił bp Mieczysław Jaworski. Budowę plebanii zakończono w 1989 r. Od razu zaczęto gromadzić materiały pod budowę kościoła. Rozpoczęte prace kontynuował następca ks. Forysia, ks. Jerzy Sikora. Dzięki ofiarom wiernych, którzy z entuzjazmem zabrali się do pracy przy budowie kościoła, wzniesione zostały mury świątyni. Dach oraz kolejne prace wykonane zostały już za posługi ks. Bronisława Pituły. Kolejny proboszcz, ks. Sikora, rozpoczął starania o pozyskanie ziemi pod cmentarz. Widząc taką potrzebę Stanisław Rzonsa zakupił i podarował nowo powstałej parafii dużą działkę.
Przez czas posługi ks. Sikory świątynia w Oleszkach wypiękniała. Otynkowano i pomalowano wewnętrzne mury, zamontowano okna, nagłośnienie, ułożono marmurową posadzkę. Od 1 grudnia 2003 r. prace kontynuuje ks. Bogusław Koper.
Mimo iż w parafii jest dopiero kilka miesięcy, wie, że na jej mieszkańców może liczyć. Cenią sobie, że mają nową świątynię, choć pracy jest jeszcze wiele. Potrzeb jest niemało. Kościół trzeba wyposażyć w ławki, ołtarz główny, ambonę, organy, stacje drogi krzyżowej, konfesjonał, aby ich wymarzona świątynia wyglądała tak, jak sobie zaplanowali. Wiedzą, jak to jest ważne i są dumni z tego, co już osiągnęli.
Parafianie mają powody do zadowolenia, ich kościół ma nowoczesne olejowe ogrzewanie, które w zimie znakomicie się sprawdza. Mieszkańcy sąsiednich parafii mogą im pozazdrościć.
Ale nie tylko tego. Powodów do zadowolenia z siebie oraz pracy duszpasterskiej poszczególnych księży proboszczów jest wiele. Wszyscy są dobrze wspominani - świadczy o tym ciekawy zwyczaj, rzadko spotykany w innych wspólnotach. Otóż parafianie w dniu imienin księży, którzy pracowali w parafii Oleszki, zamawiają Mszę św. w ich intencji.
W parafii działają 4 koła różańcowe, jest przeszło 30 ministrantów, działa scholka, młodzież i dorośli odbywają spotkania w ramach grupy biblijnej. Wierni cenią sobie nabożeństwa w pierwszy czwartek miesiąca, a pierwszy piątek, zważywszy na tytuł parafii, traktowany jest przez nich jak mały odpust - mówi ks. Koper. Bardzo licznie uczestniczą we Mszy św. - podkreśla. Funkcję organistki od początku powstania parafii pełni pani Stefania Szumilas, nie biorąc za swoją pracę wynagrodzenia. A pracuje i z młodzieżą, i ze starszymi. Opiekuje się bowiem zespołem śpiewaczym oraz scholką.
O gorliwości religijnej mieszkańców parafii, zdaniem Księdza Proboszcza, świadczy między innymi fakt, iż w każdej miejscowości wchodzącej w skład wspólnoty stoją krzyże lub też figury przydrożne. Jest ich dość dużo, a ustawiane są nie na pamiątkę jakiegoś wypadku, lecz z potrzeby serca - mówi ks. Koper. To świadczy o tym, że ludzie z tych miejscowości czekali na swój kościół, nie zapominając o Bogu. Właśnie przy tych krzyżach i figurach w przeszłości odmawiano różaniec czy litanie.
Już niedługo, bo w czerwcu, w parafii odbędzie się wizytacja kanoniczna. Dokona jej bp Marian Florczyk. W tym dniu przez jego posługę 50 osób otrzyma sakrament bierzmowania.
W najbliższym czasie otoczenie wokół kościoła oraz plebanii zmieni się. Planowane jest bowiem ogrodzenie świątyni. Zniknie także stara kaplica, w której odprawiane były pierwsze Msze św. w Oleszkach.
Jednak pamięć o tamtych wydarzeniach sprzed ćwierć wieku - zdaniem ks. Bogusława - na pewno zostanie zachowana. Mieszkańcy parafii długo będą wspominać pierwszych kapłanów pracujących w ich wspólnocie i będą dziękować Panu Bogu za to, że dzięki wspólnemu wysiłkowi mogą dziś modlić się w piękniejącej z roku na rok świątyni.

W skład parafii wchodzą miejscowości: Oleszki, Kostki Duże, Kostki Małe, Biniątki, Wełcz, Las Winiarski.
Parafia liczy ok. 1400 wiernych.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00
Dni powszednie: latem 18.00, zimą 17.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

2024-12-26 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Wiemy, że obecne władze państwowe próbują, niestety, zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole. Ponadto zapowiadają wprowadzenie obowiązkowego dla wszystkich uczniów przedmiotu, który może stać się narzędziem deprawacji moralnej nawet małych dzieci. Tym większym więc zadaniem, stojącym zwłaszcza przed rodzicami, jest zatroskanie o właściwe nauczenie i wychowanie ich potomstwa. Z jednej strony konieczna jest zatem solidarna postawa czujności i sprzeciwu. Z drugiej niezbędne jest podejmowanie, wspólnie przez nas wszystkich, różnorodnych działań - pisze w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski.

Dzisiaj, w drugie Święto Bożego Narodzenia, słyszeliśmy o tym, jak św. Szczepan ujrzał „niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga” (Dz 7, 56). Jak więc pasterze radowali się z tego, że mogli być świadkami tajemnicy Wcielenia Jednorodzonego Syna Bożego, znajdując w Betlejem „Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie” (por. Łk 2, 15-16), tak św. Szczepan, „pełen Ducha Świętego”, ujrzawszy „chwałę Bożą”, stał się świadkiem Chrystusa uwielbionego (por. Dz 7, 55-56), który po swojej śmierci zmartwychwstał i jako Bóg-Człowiek zasiadł po prawicy swego Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o pokój i darowanie długów krajom najuboższym

2024-12-26 13:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o znaczeniu otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia, zaapelował o apeluj o pokój i darowanie długów krajom najuboższym.

Pozdrawiam was wszystkich, rzymian, pielgrzymów z Włoch i z różnych krajów. Myślę, że wielu z was odbyło jubileuszową podróż do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra. Jest to piękny znak, który wyraża sens naszego życia: iść na spotkanie z Jezusem, który nas miłuje i otwiera nam swoje ciało, abyśmy mogli wejść do Jego Królestwa miłości, radości i pokoju. Dziś rano otworzyłem pierwsze Drzwi Święte po tych w Bazylice św. Piotra w rzymskim więzieniu Rebibbia - była to, że, tak powiem katedra cierpienia i nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o pokój i darowanie długów krajom najuboższym

2024-12-26 13:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o znaczeniu otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia, zaapelował o apeluj o pokój i darowanie długów krajom najuboższym.

Pozdrawiam was wszystkich, rzymian, pielgrzymów z Włoch i z różnych krajów. Myślę, że wielu z was odbyło jubileuszową podróż do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra. Jest to piękny znak, który wyraża sens naszego życia: iść na spotkanie z Jezusem, który nas miłuje i otwiera nam swoje ciało, abyśmy mogli wejść do Jego Królestwa miłości, radości i pokoju. Dziś rano otworzyłem pierwsze Drzwi Święte po tych w Bazylice św. Piotra w rzymskim więzieniu Rebibbia - była to, że, tak powiem katedra cierpienia i nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję