Reklama

Propozycje na życie i na wakacje

Niedziela warszawska 26/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IRENA ŚWIERDZEWSKA: - Dlaczego biuro organizuje kursy dla pilotów i przewodników?

KS. GRZEGORZ JASKOT SDB: - Kursy pilotów wycieczek to historia naszego biura. Zaczęliśmy od szkolenia kadry - pilotów, a to było jeszcze w 1995 r. W tej chwili trwa piętnasty taki kurs. Jako jedyni w Polsce szkolimy pilotów wycieczek ze specjalizacją pielgrzymki. Ustawa o usługach turystycznych z 1998 r. zmobilizowała nas szczególnie do dalszych szkoleń, ponieważ zwiększają się rygory prawne wobec grup. Na przykład ta ustawa nakłada obowiązek prowadzenia grup powyżej 10 osób przez osoby odpowiednio przygotowane - pilota i przewodnika. Myśląc o parafiach i organizowanych przez nich wyjazdach wystąpiliśmy z inicjatywą kursów dających szansę zdobycia potrzebnych kwalifikacji osobom, które już od wielu lat organizują wyjazdy pielgrzymkowe. Są wśród nich świeccy i kapłani. Mają doświadczenie, ale brak jest dla ich pracy umocowania prawnego. Skontaktowaliśmy się już z proboszczami parafii archidiecezji warszawskiej. Na nasz apel odpowiedziało wielu z nich, zgłaszając osoby chętne do uczestniczenia w kursach. Już niektóre z nich mają uprawnienia państwowe. Propozycja kursów skierowana jest również do osób nie mających żadnego doświadczenia w prowadzeniu grup, a chcących zdobyć zawód pilota i pracować w różnych miejscach i instytucjach

- Co można zyskać podczas kursu na pilota wycieczek?

- Uczestnicy zapoznają się z polską kulturą, historią, organizacją wycieczek i pielgrzymek od strony formalnej. Poznają również cenne zabytki, a w tym liczne miejsca święte. Zajęcia kończą się egzaminem państwowym, po którym otrzymują legitymację potwierdzającą zdobycie kwalifikacji.

Kurs wzbogacony jest o wiedzę związaną z organizacją pielgrzymek. Wychodzimy tu ponad wymagania, jakie zakłada ustawa o usługach turystycznych. Pokazujemy różnice pomiędzy wycieczką a pielgrzymką. Mówimy co jest istotą pielgrzymki. Uczymy też jak pracować z grupą po powrocie z wyjazdu. Pielgrzymka bowiem nie kończy się z chwilą powrotu i wyjścia ostatniej osoby z autokaru. Jeśli przygotowana była dobrze, uczestnicy chcą kontynuować wyjazdy, a także odbywać w poznanym gronie dalsze spotkania pielgrzymkowe.

Uczulamy kandydatów na pilotów, że w czasie pielgrzymowania otwierają się duże możliwości kontaktu z uczestnikami, a więc jest szansa na nowe oddziaływanie duszpasterskie. W parafii kontakt z Kościołem zwykle ogranicza się do niedzielnych Mszy św. W czasie wyjazdu cały czas grupa przebywa ze sobą, z pilotem i duszpasterzem. Wspólne przebywanie powoduje, że tworzy się mała wspólnota. W takim klimacie łatwiej jest przekazywać treści związane z programem pielgrzymkowym. Nawiedzanie miejsc świętych, miejsc ważnych dla naszego kraju, miejsc wydarzeń historycznych, stwarza dobry klimat do przekazywania treści religijnych. Nawet jeśli wyjazd trwa 2-3 dni może być formą dobrych rekolekcji, których przeżycia czasem nie da się porównać z rekolekcjami w kościele. Proponujemy, aby zawsze obok księdza było w autokarze wolne miejsce dla chętnych do porozmawiania o nurtujących ich problemach, a nawet do odbycia spowiedzi. Na takie rozmowy zwykle brakuje czasu. Dobrze przygotowany pilot jest tu osobą bardzo ważną i potrzebną.

- Te pielgrzymki mogą więc stać się cenną formą duszpasterzowania...

- Myślę, że jest to nowy "znak czasu", który należy wykorzystać. Podkreślam często walory wyjazdów zagranicznych tych trochę dłuższych - około 10-dniowych. W tak krótkim czasie możemy szybko poznać inną kulturę, sposób zachowania się innych ludzi, którzy swoje doświadczenie wiary czerpią ze znacznie dłuższej historii chrześcijaństwa. Bezcenne jest przebywanie w miejscach, po których stąpali święci. Z sacrum spotykamy się przemierzając kamieniste drogi Asyżu, po których stąpał św. Franciszek, dotykając śladów św. Piotra w Rzymie czy murów Padwy, pamiętających św. Antoniego. Zadumanie się w miejscu Objawień Matki Bożej w Lourdes czy w La Salette zostawia głębokie wrażenie jak i ubogaca o nowe doświadczenie w przeżywaniu wiary.

Wprawdzie mamy wiele pozytywnych cech, ale często brakuje nam np. tak prostych gestów jak życzliwości i uśmiechu na co dzień. Żyliśmy w innym systemie, w którym o wiele rzeczy nawet egzystencjalnych trzeba było "toczyć walkę". W innych krajach Europy proces pokojowy toczył się dużo spokojniej. Stąd te rzucające się na pierwszy rzut oka różnice w sposobie zachowania. Z tych spotkań przepojonych głębią wiary możemy uczyć się jak przeżywać swoje chrześcijaństwo na co dzień w większej współpracy z bliźnimi.

Pozostaje życzyć, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z takich przemieniających człowieka pielgrzymek. Niestety, często barierą są przeszkody finansowe.

- ...ale jeśli parafia będzie miała pilota, wówczas można zorganizować wyjazd po niższych kosztach niż żądają biura nastawione na zysk z turystów...

- Wyjazdy organizowane siłami parafii znacznie obniżają koszty wyprawy. Dobrze jest również jeśli pilot ma formację duchową, zaangażowany jest w życie Kościoła. Pielgrzymka jest wówczas przygotowana odpowiednio od każdej strony: organizacyjnej, intelektualnej i duchowej. Znam przypadki, gdzie w ramach parafii cały wyjazd był sponsorowany. Piekarz zapewnił pieczywo, panie z zakładu krawieckiego uszyły czapeczki, wykorzystując resztki materiałów, a producent napojów chłodzących podarował picie. Znalazł się nawet posiadacz autokaru. Z wyjazdu skorzystały osoby niezamożne, zaangażowane w życie Kościoła. Proboszcz mówił po powrocie grupy: "Nie poznaję tych ludzi. Przed wyjazdem byli to dobrzy parafianie, a po powrocie są bardzo dobrzy i bardziej garną się do współpracy".

Przy tego rodzaju wyjazdach zanikają różnice pomiędzy tymi, którzy mają wiele i tymi, którzy żyją ubogo. Te doświadczenia nawiązują do pierwszych wspólnot - każdy wnosił to, co miał, i dobra dzielono we wspólnocie.

- W wyjazdach organizowanych siłami parafii i nie tylko funkcja pilota i przewodnika bywa łączona, ale w rzeczywistości są to dwa odrębne zawody...

- Pilot i przewodnik to dwie odrębne funkcje spełniane w imieniu biura. Pilot na miejscu pielgrzymki odpowiada za realizację programu danego wyjazdu. Odpowiada m.in. za dotarcie grupy do planowanych miejsc zwiedzania, do hotelu, odpowiada za rozlokowanie na miejscu spoczynku i wyżywienie, a także dba o bezpieczeństwo i zdrowie. Przewodnik m.in. oprowadza grupę po danym obiekcie zabytkowym, sakralnym, po wybranych miejscach i miastach. Najczęściej obydwie funkcje są łączone, ale osobno trzeba zdobyć uprawnienia do ich wykonywania.

- Jaką ofertę szkolenia na przewodników przygotowuje " Saltur"?

- Jesienią wychodzimy z ofertą szkolenia przewodników i znów z akcentem sakralnym. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem w urzędzie wojewody mazowieckiego. Prawo do nadawania uprawnień przewodnika ma wojewoda danego województwa na podległy mu obszar i dlatego o nim mowa. Być może uda się w szkoleniu na przewodników poszerzyć kwalifikacje na więcej województw za zgodą innych wojewodów.

Zależy nam na przygotowaniu przewodników, którzy będą mieli zgodnie z wymogami ustawy szeroką wiedzę historyczną i geograficzną związaną z obiektami sakralnymi. Dodatkowo chcemy tę wiedzę poszerzyć o treści religijne, wgłębić się w terminologię i sens sakramentów świętych, sens sprawowanych w Kościele liturgii. Chcemy zapoznać katolików nie tylko z tym, co jest związane z Kościołem katolickim, ale także z innymi wyznaniami, aby poznać piękno miejsc sakralnych innych religii. Może dzięki temu przyjaźniej spojrzymy na osoby innego wyznania, lepiej zrozumiemy ich postawy. W kursie mogą również uczestniczyć osoby, które nie są katolikami. Będzie więc stworzona przestrzeń do spotkań różnych wyznań i miejsce do poznawania odmienności. Przez to też chcemy dać odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego, abyśmy byli coraz bliżej siebie i stawali się jedną rodziną, a to może się realizować przez wzajemne poznawanie. Propozycja znowu adresowana jest m.in. do parafii, w których są osoby, które pracowały jako przewodnicy, ale nie posiadają uprawnień. Chcemy dla nich stworzyć możliwość pogłębienia wiedzy i uzyskania pełnych kwalifikacji. Kurs będzie dla uczestników bardziej wymagający niż kurs pilota od strony wiedzy i czasu zajęć. Dla osób posiadających kurs pilota szkolenie będzie trwało krócej, ze względu na pokrywanie się niektórych tematów.

- A jak z terminami kursów?

- Szkolenia będą odbywał się w weekendy. Zajęcia w niedzielę rozpoczną się po Mszy św., aby uczestnicy mogli świętować niedzielę, a jednocześnie jest to jeden z "elementów kursu" - uczestniczenia w sacrum. Szkolenie będzie trwało pół roku od połowy października do kwietnia. W programie zaplanowane jest dużo zajęć praktycznych, a więc wyjazdów związanych ze zwiedzaniem.

- Jak wyglądają możliwości zatrudnienia osób, które ukończą kurs pilota i kurs przewodnika?

- Kursy są szansą na wyuczenie się nowego zawodu i otrzymanie pełnych kwalifikacji. Uprawnienia dają szerokie możliwości. Osoby, które nie mają doświadczenia uczymy jak organizować wyjazdy bez pośrednictwa biura podróży. Szanse na znalezienie pracy są duże, wystarczy tylko chcieć. Najwięcej możliwości pracy mają studenci i osoby pracujące w szkolnictwie, ponieważ najwięcej wycieczek i pielgrzymek odbywa się w czasie wakacji czy podczas ferii. Kwalifikacje pilota i przewodnika to pełnoprawne zawody, umożliwiające zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin.

Jeden z uczestników kursu z Siedlec znalazł zatrudnienie w Białymstoku. Tam potrzebowano pilota do oprowadzania grup niemieckich na terenie północno-wschodniej Polski. Został przyjęty natychmiast, kiedy dyrektor dowiedział się, że kurs pilota skończył w instytucji kościelnej. Każdemu organizatorowi zależy na solidności działania, w tym przypadku instytucja kościelna kojarzyła się z solidnością.

- Czyli wybierając się na kurs przewodnika bądź pilota trzeba posiadać predyspozycje?

- Trzeba dysponować pewnymi uwarunkowaniami, sama umiejętność przyswajania wiedzy nie wystarcza. Ważny jest sympatyczny kontakt z grupą.

- Potrzebny jest talent wrodzony czy wypracowany?

- Każdy z tych zawodów wiąże się z odpowiedzialnością i solidnością. W wykształceniu pewnych cech pomocne są szkolenia. Jesteśmy nastawieni na szeroką współpracę z uczestnikami - staramy się odkrywać talenty. Często w czasie trwania szkoleń prowadzę bardzo głębokie rozmowy z uczestnikami. Dowiaduję się dlaczego wybierają ten zawód. Ukierunkowuję, w którą stronę powinny pójść w dalszym kształceniu. Uczącym się dajemy szansę na szkolenie praktyczne. Mogą wyjechać z pielgrzymką czy wycieczką jako drugi pilot. W ten sposób uczą się od osób doświadczonych, które posiadają już wypracowane metody pracy. Przewidujemy też dalsze szkolenia po nabyciu uprawnień w tzw. klubach pilota. Tu odbywają się spotkania z wykładowcami, uzupełniana jest wiedza o nowe przepisy, informacje o wydarzeniach w miejscach, do których pielgrzymujemy. Piloci po powrocie z wyjazdu opracowują nowe informacje. Tymi informacjami wymieniamy się w klubach.

- Jedna z ostatnich ofert "Salturu" to utworzenie " Banku wolnych miejsc". Czego dotyczy inicjatywa?

- Po Roku Jubileuszowym skończył się czas masowych wyjazdów do Ziemi Świętej czy do Włoch. Często słyszę, że na parafii zebrała się grupa 20 osób, ale nie może wyjechać, ponieważ jest za mała. Przy "Salturze" tworzymy "Bank wolnych miejsc". Gromadzimy informacje o grupach wyjeżdżających, o terminach i programach wyjazdów. Posiadając katalog propozycji będziemy pomagać łączyć grupy z różnych parafii. Zależy nam, aby jak najwięcej osób korzystało z wyjazdów. Do proboszczów już wysyłane są informacje o inicjatywie i jako zaproszenie o współpracy. Pojawią się też ogłoszenia w prasie i być może w radiu.

- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w pracy.

Dla zainteresowanych podajemy kontakt z biurem: tel./fax 818-42-18, e-mail: saltur@medianet.pl . Biuro mieści się przy ul. Jagiellońskiej 22, wieczorami możliwy jest kontakt z ks. Grzegorzem Jaskotem przy ul. Kawęczyńskiej 53, tel. 818-65-51.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję