Reklama

Gospodarka

KONGRES 590 – przełom dla polskich przedsiębiorców

16 listopada, minie rok od zaprzysiężenia rządu, na czele którego stanęła premier Beata Szydło. Następnego dnia w Rzeszowie rozpocznie się KONGRES 590 – wydarzenie, które swoją tematyką doskonale wpisuje się w działania podejmowane przez gabinet PiS w szeroko rozumianym obszarze rozwoju gospodarczego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O randze Kongresu świadczy najlepiej to, że Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a oprócz głowy Państwa ze swoimi przemówieniami w trakcie rzeszowskiego Kongresu wystąpią: Premier Beata Szydło oraz Mateusz Morawiecki wicepremier, minister rozwoju i finansów.

KONGRES 590, którego nazwa nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego towarów wytwarzanych i dystrybuowanych przez polskie firmy, będzie forum wymiany myśli i doświadczeń polskich przedsiębiorców (od właścicieli mikrofirm, przez sektor MŚP, po spółki Skarbu Państwa), menedżerów, polityków, naukowców i ekspertów ekonomicznych, które posłuży tworzeniu narzędzi uwalniających potencjał polskich firm. Ale podstawowym celem rzeszowskich spotkań jest doprowadzenie do sytuacji, w której szerokie środowiska polskiego biznesu oraz świat (również szeroko pojętej) administracji publicznej, połączą swoje działania na rzecz tworzenia polskiej drogi do dobrobytu. Szybszego, bardziej zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, w którym coraz większa rolę odgrywać powinien polski kapitał i rodzime firmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jeśli spojrzymy na przykłady państw o najsilniejszych gospodarkach, takich jak: Niemcy, Francja, kraje skandynawskie, USA, nie wspominając o krajach azjatyckich, to mimo różniących ich charakterystyk makroekonomicznych i sposobów pomnażania dobrobytu, łatwo możemy dostrzec trzy łączące te państwa cechy. Pierwsza – harmonijna współpraca pomiędzy środowiskiem przedsiębiorców, a państwem w realizacji strategicznych celów rozwojowych. Słowem – państwo gra fair wobec przedsiębiorców, a przedsiębiorcy też nie zasługują na żółtą kartę za stosowane praktyki wobec własnego państwa. Druga – każda z wysoko rozwiniętych gospodarek ma swoje narodowe, długofalowe strategie rozwoju. Niemcy mają swój potężny projekt energetyczny – Energiewende, a 2 lata temu Berlin przyjął nową „Strategię HighTech dla Niemiec”. Francja od kilku lat konsekwentnie realizuje rządową strategię pt. „Nowa twarz francuskiego przemysłu”. Duńczycy przez blisko 20 lat realizowali 3-letnie strategie „Innovation Denmark”, w efekcie czego ponad 50 proc. firm z sektora MŚP to firmy realnie innowacyjne. Niedawno, Singapur ogłosił wielki rządowy program wsparcia dla innowacji o równowartości 19 mld USD. I wreszcie trzecia wspólna cecha najlepszych gospodarek świata – priorytetem państwa jest dbałość o rozwój rodzimych przedsiębiorstw, krajowych marek poprzez tworzenie przyjaznego prawa i coraz lepszego otoczenia dla biznesu.

Reklama

Dziś nie już żadną kontrowersją stwierdzenie, że przez ostatnich 26 lat, polska polityka gospodarcza pełna była ułomności i błędów. Państwo jakby wstydziło się polskiej przedsiębiorczości, a spora część przedsiębiorców nie traktowała państwa jako wspólnego dobra. Polska, mimo, że jest szóstym krajem Europy pod względem potencjału, rozwijała się bez żadnej długofalowej strategii gospodarczej. Dlatego, już w zeszłym roku, rząd Prawa i Sprawiedliwości wieloma wypowiedziami swoich przedstawicieli powiedział jasno: to, co by Polskę i Polaków najbardziej kosztowało to zachowanie dotychczasowego status quo w szeroko definiowanej polityce rozwoju gospodarczego. – Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce! – podkreśla gabinet Beaty Szydło. Szybko, bo po trzech miesiącach ogłoszono rządowy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwany powszechnie „Planem Morawieckiego”. Chodzi o przestawienie polskiej gospodarki na nowe tory rozwoju w oparciu o tworzenie przemysłów przyszłości, wzrost innowacyjności polskich firm i polskich produktów, a także o nowej jakości relacje na linii firma-urzędy. Już widać pierwsze pozytywne efekty realizacji rządowej strategii. Tworzone są polskie specjalizacje przemysłowe (np. elektromobilność), powstał największy w Europie program dla młodych firm technologicznych („Start in Poland”), polskie firmy, które chcą zdobywać rynki zagraniczne mogą liczyć na szeroką paletę nowoczesnych instrumentów wsparcia ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nigdy do tej pory nie działo się tak dużo w polityce rozwoju gospodarczego Polski, jak dzieje się właśnie dziś. Warto 17-18 listopada być w Rzeszowie, albo przynajmniej uważnie śledzić wydarzenia z Kongresu 590. Tam nie będzie akademickich dyskusji, tam będą przedstawiane konkrety, które wpłyną nie tylko na kształt i szybkość polskiej drogi do dobrobytu, ale które wpłyną też na codzienne funkcjonowanie małych, średnich i dużych polskich firm. Jednym z takich wydarzeń będzie przedstawienie przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Konstytucji dla biznesu” – wielkiej reformy polskiego prawa gospodarczego, mającej na nowo i nowocześnie zarazem, zbudować relacje na linii firma-państwo.

Możemy więc mieć nadzieję, że pierwsza edycja KONGRESU 590 będzie wydarzeniem wspominanym po latach, jako prawdziwie przełomowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Rzeszowa. Rejestracji na KONGRES 590 można dokonać pod adresem: www.kongres590.pl

Patronat medialny nad Kongresem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

2016-11-07 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu już wkrótce

[ TEMATY ]

gospodarka

Karpacz

Materiał prasowy

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to coroczne spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, którego organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich. Na przestrzeni swojej trzydziestoletniej historii projekt ewoluował z małej konferencji w międzynarodową platformę wymiany myśli.

XXXI edycja Forum rozpocznie się już niedługo, bo 6 września w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Obrady pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań” potrwają trzy dni.
CZYTAJ DALEJ

Kapelan Polikliniki Gemelli: nadzieja wbrew nadziei

2025-02-24 14:09

[ TEMATY ]

kapelan

nadzieja

Poliklinika Gemelli

Nunzio Corrao

wbrew nadziei

PAP/EPA

Trwa modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Trwa modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Kapelan rzymskiej Polikliniki Gemelli ksiądz Nunzio Corrao podczas mszy w szpitalu, w którym od 11 dni przebywa papież Franciszek, powiedział, że nadszedł czas na "nadzieję wbrew nadziei". Od kilku dni stan 88-letniego papieża określany jest jako krytyczny.

W kazaniu w szpitalnej kaplicy w czasie mszy o zdrowie Franciszka, ksiądz Corrao nawiązał do Listu Świętego Pawła do Rzymian i przytoczył po łacinie słowa: "spes contra spem" (nadzieja wbrew nadziei).
CZYTAJ DALEJ

Donald Trump: spotkam się z Zełenskim, aby podpisać umowę o minerałach

2025-02-24 19:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Donald Trump

Wołodymyr Zełenski

umowa o minerałach

PAP/EPA

Donald Trump, prezydent USA

Donald Trump, prezydent USA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że w tym lub następnym tygodniu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie podpisania umowy o minerałach.

Prezydent, który w poniedziałek spotyka się w Białym Domu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, stwierdził, że porozumienie o minerałach, którego Waszyngton domagał się od Kijowa, jest „bardzo blisko”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję