Doktor Anna Małecka i Grzegorz Krzyszczuk dali świadectwo niewyjaśnionych naukowo uzdrowień, jakie przeżyli - uzdrowienie zerwanego na nartach wiązadła kolana, co spowodowało, że wcześniej planowana operacja okazała się zbędna oraz uzdrowienie z zapalenia ucha. Grzegorz Krzyszczuk, dziennikarz Katolickiego Radia Rodzina we Wrocławiu wyznał, że najważniejsze dla niego było jednak uzdrowienie duchowe - naprawienie relacji rodzinnych, zagojenie ran i przebaczenie.
Cud jest po coś, zdrowie fizyczne nie jest jego głównym celem, życie po cudzie jest trudniejsze, bo zobowiązuje do dawania świadectwa i przemiany życia - podkreśliła Milena Kindziuk. Dodała, że duchowe uzdrowienie jest ważniejsze od fizycznego i że często uzdrowienie zaczyna się od ciała, po czym przenika sferę duchową. Autorka wyjaśniła też, że książka zawiera opisy wydarzeń, które świadczą o duchowej obecności ks. Jerzego, tak jak to się stało w związku z nagłą śmiercią młodej Angielki, zadającej pytania, czy on po nią wyjdzie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ks. prof. Józef Naumowicz, historyk Kościoła i notariusz w procesie kanonizacyjnym na poziomie diecezji ks. Popiełuszki wyjaśnił, że święci mają być przykładem, że wierni powinni żyć ich przesłaniem, ale bardzo cenne jest także ich wstawiennictwo u Boga. Przypomniał o spontanicznym kulcie ks. Jerzego Popiełuszki i o tym, że za jego pośrednictwem wiele osób wymodliło liczne łaski, szczególnie dar przebaczenia.
Wyjaśnił także, jakie fakty mogą być uznawane za cudowne - gdy następuje nagła i trwała poprawa zdrowia po modlitwie, zanoszonej do konkretnej osoby, kandydata na ołtarze. Konieczna jest tez szczegółowa dokumentacja medyczna. Taka dokumentacja jest w wypadku uzdrowionego z białaczki Francuza, Francois Adelana.
Prezes KAI, Marcin Przeciszewski, dokonał prezentacji książki. Poza opisem dziesięciu niewyjaśnionych z naukowego punktu widzenia powrotów do zdrowia, autorka opisała wydarzenia, związane z porwaniem i śmiercią duszpasterza ludzi pracy, rozwój jego kultu, wskazała najważniejsze osoby, które były u jego grobu, m.in. Jan Paweł II, kard. Joseph Ratzinger, Matka Teresa z Kalkuty, Dalajlama, prezydenci i premierzy. Publikacja zawiera też krótką biografię Męczennika, najciekawsze cytaty z Ksiąg Pamiątkowych, wykładanych przy sanktuarium w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Milena Kindziuk, Cuda księdza Jerzego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016