„Sprawy nieba i ziemi. Abp Wacław T. Depo na ambonie, na łamach, w eterze, w sieci”. To tytuł książki wydanej w serii Biblioteki „Niedzieli” z racji 10. rocznicy święceń biskupich abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski. 9 września abp Wacław Depo obchodzi 10. rocznicę święceń biskupich. Główne uroczystości odbędą się dzisiaj wieczorem w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył abp Wacław Depo.
„Książkę „Sprawy nieba i ziemi” dedykujemy abp. Wacławowi T. Depo z okazji 10. rocznicy jego święceń biskupich. To przede wszystkim zbiór drukowanych w „Niedzieli” jego artykułów, homilii, przesłań do ludzi mediów i wywiadów oraz innych tekstów, ukazujących duchową sylwetkę Księdza Arcybiskupa, a także wypowiedzi radiowych i telewizyjnych.” – pisze we Wstępie do książki Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Publikacja składa się z pięciu części: „Człowiek zawierzenia Maryi”, „O wierze i życiu”, „Przesłania do ludzi mediów”, „Homilie do pracowników „Niedzieli”, „Rozmowy z abp. Wacławem Depo”.
Reklama
W pierwszej części książki jej czytelnicy odnajdą początki powołania do kapłaństwa oraz źródła duchowości obecnego metropolity częstochowskiego. Jak podkreśla Lidia Dudkiewicz, „pierwsze narzędzie pracy w jego rękach stanowi modlitwa”. „Jako wielki orędownik pobożności Maryjnej i 'pierwszy minister Matki Bożej Częstochowskiej' prowadzi wiernych sobie powierzonych sprawdzonym, dobrze przetartym szlakiem zawierzenia, na wzór Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, mistrzów w jasnogórskiej szkole Maryi.” – kontynuuje red. Dudkiewicz.
TU MOŻNA ZAKUPIĆ KSIĄŻKĘ
Ważną część publikacji stanowią zebrane w niej przesłania do ludzi mediów i homilie do pracowników „Niedzieli”. Zebrane w książce wypowiedzi Przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski ukazują, że abp. Depo „odważny w głoszeniu prawdy, wspiera wszelkie zmagania o prawdę, a zarazem demaskuje różne próby manipulacji.”
W książce „Sprawy nieba i ziemi” Czytelnicy znajdą rady abp. Wacława Depo ważne nie tylko dla „współpracowników prawdy”, czyli dziennikarzy, ale także dla wszystkich, którzy chcą zabierać głos w dyskursie społecznym.
Również wywiady i rozmowy z abp. Depo pokazują go jako "człowieka, który dokonuje znakomitej diagnozy czasów współczesnych i śledzi z uwagą najważniejsze wydarzenia w Polsce i Kościele. Zamieszczone w publikacji teksty ukazują metropolitę częstochowskiego jako biegłego znawcę teologii dogmatycznej, cenionego kaznodzieję i wykładowcę" - czytamy we Wstępie do książki. Duże znaczenie w myśli teologicznej i nauczaniu metropolity częstochowskiego odgrywa nauczanie św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. W nauczaniu arcybiskupa są obecne takie tematy jak m.in. godność i prawa człowieka, świętość ludzkiego życia, sumienie, prawo naturalne, sekularyzacja i laicyzacja, współczesny ateizm, edukacja i wychowanie.
Reklama
Publikacja została ubogacona zdjęciami, będącymi zapisem drogi życiowej i służby w Kościele abp. Wacława Depo.
Abp Wacław Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu koło Radomia w rodzinie robotniczej, związanej z tym miastem od XVIII wieku. Po ukończeniu liceum w rodzinnym mieście wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 r. z rąk sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Pierwszą placówką, w której pełnił posługę wikariusza, była parafia Stromiec koło Białobrzegów Radomskich.
Skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1980 r. obronił pracę magisterską, a w 1984 r. doktorat z teologii dogmatycznej na temat: „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera”. Stopnie naukowe zdobywał pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika. Po obronie pracy doktorskiej pełnił posługę ojca duchownego księży diakonów w Radomiu, był duszpasterzem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w latach 1984-90. Od 1984 r. był wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej i wstępu do teologii w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Radomiu, dyrektorem ds. życia konsekrowanego zakonów żeńskich w diecezji radomskiej, a od 1992 r. wykładowcą teologii dogmatycznej w Kolegium Teologicznym Diecezji Radomskiej.
Reklama
Od 1990 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej, a od 1992 r. pełnił funkcję pierwszego rektora Wyższego Seminarium Duchownego nowo powstałej diecezji radomskiej. W latach 1995-99 bp Wacław Depo był przewodniczącym Metropolitalnego Zespołu ds. II Synodu Plenarnego oraz członkiem Komisji Rektorów ds. Ratio studiorum. We wrześniu 1999 r. został wybrany na przewodniczącego Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych; funkcję tę powierzyli mu rektorzy także w 2002 i 2005 r. W latach 2000-2006 pracował jako adiunkt w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego UKSW w Warszawie. W latach 2001-2006 był członkiem-konsultorem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa i Rady Naukowej KEP. Został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Sandomierskiej, prałatem kustoszem Kapituły Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W maju 2004 r. otrzymał tytuł Prałata Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II. W 2006 r. został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja ze strony Konferencji Episkopatu Polski.
5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Wacława Depo biskupem zamojsko-lubaczowskim. Ingres do katedry zamojskiej i święcenia biskupie odbyły się 9 września 2006 r. Konsekratorami byli: abp Józef Michalik, bp Jan Śrutwa, bp Zygmunt Zimowski. 19 października 2006 r. 337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski powołało bp. Wacława Depo na przewodniczącego Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. Ponadto jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary KEP na pięcioletnią kadencję, a także powierzono mu funkcję delegata KEP przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich. Od 2007 r. wykłada w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. 29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r. Następnie 21 czerwca 2012 r. abp Depo został wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i pastoralnych, takich jak: „Ewangelia pielgrzymująca” (2008), „Dotknąć Chrystusa” (2008), „Na ścieżkach Prawdy” (2008), „Raduj się twoją wiarą...” (2009), „Misja i odpowiedzialność” (2010), „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera (1835 –1912)” (2010), „Istnienie ukierunkowane na Chrystusa” (2011) „Blask wiary w Chrystusie” (2012), „Papieski wiatr” (2014) oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, takich jak: „Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia”, „Maryja – Świadek Chrystusa i Matka naszego narodu”, „Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu”, „Jasna Góra przestrzenią «wyobraźni miłosierdzia»” i „Wierność łasce” (2015).