Reklama

Polska

Poznań: 2,5 tysiąca młodych podczas wielbienia i modlitwy wieńczącej Dni w Diecezji

Wielbienie, adoracja, przedstawienie o Bożym miłosierdziu oraz koncerty w wykonaniu polskich i hiszpańskich zespołów złożyły się na program przygotowany dla 2,5 tys. młodych pielgrzymów ŚDM na poznańskiej Cytadeli, podczas ostatniego dnia ich pobytu w archidiecezji poznańskiej.

[ TEMATY ]

młodzi

ŚDM w Krakowie

Episkopat.news

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kulminacyjnym wydarzeniem dnia była Msza św. pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, biskupów i kapłanów z Hiszpanii, Brazylii, Francji, Madagaskaru oraz poznańskich biskupów pomocniczych Grzegorza Balcerka, Damiana Bryla i biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka. Goście z Madagaskaru, Wysp Zielonego Przylądka, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Ukrainy, Etiopii, Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Irlandii, Kataru, Kanady, Malty, Papui Nowej Gwinei, Belgii, Boliwii, Bangladeszu, RPA, Słowacji i Słowenii wypełnili plac w Strefie Pielgrzyma na poznańskiej Cytadeli. W Eucharystii uczestniczyli też wolontariusze DM Jordan i licznie Wielkopolanie.

− Modlitwa jest podłożem czy warunkiem tego, byśmy mogli odczuć i doznać miłosierdzia Bożego − zauważył w homilii kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. na poznańskiej Cytadeli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, odwołując się pierwszego czytania z Księgi Rodzaju, mówiącego o Abrahamie wstawiającym się za mieszkańcami Sodomy i Gomory, zwrócił uwagę na ogrom miłosierdzia Bożego, a konkretnie na bezgraniczną gotowość Boga do przebaczania ludziom. Pan Bóg gotów jest ocalić Sodomę nawet wtedy, gdy znajdzie się w niej tylko dziesięciu sprawiedliwych. Kard. Grocholewski podkreślił, że scena ta uwidoczniła znaczenie i potęgę modlitwy zdolnej wyprosić miłosierdzie. Pan Bóg wysłuchał usilnych próśb Abrahama i udzielił mieszkańcom Sodomy przebaczenia.

Kaznodzieja zauważył, że w swym nauczaniu Jezus akcentuje dwie prawdy: potęgę modlitwy i miłosierdzie Boga. − Potęga modlitwy widoczna jest w wypraszaniu Bożego miłosierdzia i w wypraszaniu przebaczenia, o które Pan Jezus każe nam się modlić: „przebacz nam nasze winy” − mówił kaznodzieja.

Kard. Grocholewski podkreślił, że Jezus uczy nas zwracania się do Boga na modlitwie jako do naszego Ojca, a trudności w modlitwie wnikają z faktu, że nie zawsze o tym pamiętamy. − Dopóki nie wpoi się głęboko w nasze serce to przekonanie, ta prawda, że Bóg jest naszym Ojcem, że jest naprawdę naszym Ojcem, takim jakim ukazał nam Go Chrystus, będziemy zawsze mieli trudności w modlitwie, ponieważ rozmawiać w sposób prosty, spontaniczny, szczery można jedynie z kimś, kto jest nam bliski, o którym jesteśmy przekonani, że jest nam życzliwy i na niego możemy liczyć − przekonywał kaznodzieja.

Zaznaczył, że jeżeli uświadomimy sobie, że Bóg jest naprawdę naszym Ojcem, któremu na nas zależy, „wówczas modlitwa przestanie być bezmyślną recytacją”. − Odczujemy potrzebę serca, by rozmawiać z tym Ojcem o wszystkim, co dzieje się w naszym życiu, o wszystkich naszych potrzebach, radościach i troskach − stwierdził.

Reklama

Mówiąc o Bożym miłosierdziu, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej zaznaczył, że „od naszych czynów miłosierdzia względem innych będzie w gruncie rzeczy zależeć miłosierdzie Boga względem nas, jak to wyraźnie powiedział Pan Jezus: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)”. Kard. Grocholewski przypomniał, że głównym aktem miłosierdzia Bożego jest przebaczenie. − Dobry Bóg nieustannie przebacza nam grzechy, dlatego też i nasze życie chrześcijańskie winno odznaczać się gotowością do przebaczenia − stwierdził. Zaapelował, by młodzi umieli „odwdzięczać się za Boże miłosierdzie − miłosierdziem, przebaczeniem względem innych i dawaniem świadectwa Chrystusowi we współczesnym świecie”.

Wieczorną Mszę św. poprzedziło radosne spotkanie na Cytadeli, przeplatane krótkimi nabożeństwami, w ramach których na scenę młodzi wnieśli symbole ŚDM − krzyż i ikona Salus Populi Romani. Spotkaniu towarzyszył też paschał oraz 18-kilogramowy egzemplarz Pisma św., tzw. Biblia Poznańska, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. XX w., wykorzystywane co roku podczas organizowanego w archidiecezji poznańskiej Maratonu Biblijnego. Młodzi przynieśli też księgę chrzcielną składająca się z wpisów uczestników ŚDM. – Na stronie www.sdm.jordan-poznan.pl każdy, kto wziął udział w Dniach w diecezji poznańskiej, mógł wpisać swoje dane osobowe i datę swojego chrztu – mówi Aleksander Koniczny z Duszpasterstwa Jordan.

Podczas spotkania na Cytadeli nie zabrakło koncertów zespołu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu S-Band, Pinokio Brothers, Soudarion, Zespołu 33 oraz pielgrzymów z Hiszpanii. Uczestnicy ŚDM tańcem, oklaskami i śpiewem okazywali entuzjazm z możliwości wspólnego przeżycia czasu.

Jednym z wydarzeń artystycznych przygotowanych specjalnie dla pielgrzymów było przedstawienie nawiązujące do tematu miłosierdzia Bożego, inspirowane „Dzienniczkiem” św. s. Faustyny, w wykonaniu Werbistowskiego Centrum Młodych „Tabor” w Chludowie.

Reklama

Wielbienie przed Najświętszym Sakramentem poprowadził Leopold Twardowski w towarzystwie muzyków z Poznańskiego Wielbienia oraz chóru i orkiestry Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.

− Niewiele wiedziałem wcześniej o Polsce i o Polakach. Jesteście zupełnie innym narodem niż my, ale to, czego doświadczam, jest czymś pięknym. Mogłem zobaczyć tu żywy Kościół, spotkać się z innymi wierzącymi, doświadczyć Pana Jezusa i nasycić się tym doświadczeniem − powiedział KAI Halemichael ze stolicy Etiopii.

− Przyjechałem do Polski, by spotkać się z papieżem i otrzymać od niego błogosławieństwo, by zobaczyć Europę, poznać jeszcze lepiej nauczanie św. Jana Pawła II i umocnić się tym − zaznaczył pielgrzym.

Podkreślił w rozmowie z KAI, że w Etiopii Kościół katolicki jest bardzo mały. − Gdy wrócę do mojego kraju, to będę mówił wszystkim, że Kościół na świecie jest liczny i że wciąż się rozwija, zwłaszcza dzięki młodym − stwierdził. Zwrócił uwagę na hasło towarzyszące tegorocznemu spotkaniu młodych „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. − Miłosierdzie to według mnie bardzo szerokie pojęcie. Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to miłosierdzie Boga wobec człowieka, to miłość, którą otrzymujemy od Boga, i którą jednocześnie mamy dawać innym − zauważył Halemichael. − To jest nasze zadanie wobec innych. Miłosierdzie, które otrzymujemy jest zaproszeniem dla nas, by dawać je innym − stwierdził Etiopczyk.

W nocy młodzi pielgrzymi wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

2016-07-25 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 600 tys. młodzieży zapisało się już do udziału w ŚDM

[ TEMATY ]

młodzi

ŚDM w Lizbonie

Wydawnictwo Zakonu Paulinów Jasna Góra

Ponad 600 tys. młodych pielgrzymów z całego świata zapisało się już do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, podał komitet organizacyjny tej imprezy, zwany Fundacją ŚDM.

Kierujący nią biskup pomocniczy Lizbony Américo Aguiar powiedział, że wśród dotychczas zapisanych osób są obywatele niemal wszystkich państw świata. Dodał, że według oczekiwań organizatorów wydarzenia na tę odbywającą się pomiędzy 1 a 6 sierpnia imprezę przybędzie do portugalskiej stolicy ponad 1 mln osób.
CZYTAJ DALEJ

30-lecie poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego w Dolinie Miłosierdzia

2024-09-09 17:29

[ TEMATY ]

Dolina Miłosierdzia

ks. dr Mariusz Marszałek SAC

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie

27 sierpnia 1994 roku ks. kard. Józef Glemp dokonał uroczystego poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego w pallotyńskiej Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie. Stanowiła ona dar narodu meksykańskiego za wkład pallotynów w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia w Meksyku.

8 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie sprzed 30 lat. Mszy św. przewodniczył v-ce prowincjał prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. dr Przemysław Podlejski SAC. Słowo wygłosił ks. dr kan. Moisés Marín Pérez. W swojej homilii podkreślił, że Boże Miłosierdzie objawia się w miejscach ludzkich deficytów i braków. Wiele naszych chorób duchowych wynika z osobistych zaniedbań oraz zaniechania współpracy z łaską. Ks. Pérez zachęcił jednak do ufności w Miłosierdzie Jezusa, który także dzisiaj chce wypowiadać nad każdym z nas uzdrawiające „Efatha”. W dalszej części kaznodzieja przypomniał, że człowiek został stworzony do miłości, co w praktyce oznacza potrzebę zawiązywania i rozwijania relacji.
CZYTAJ DALEJ

Sanktuaria Italii. Pielgrzymka z "Niedzielą" - dzień trzeci

2024-09-09 16:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

sanktuarium

Pielgrzymka do Włoch 2024

ks. Mariusz Bakalarz

San Giovanni Rotondo

San Giovanni Rotondo

Trzeci dzień pielgrzymkowej wędrówki rozpoczęliśmy poranną mszą świętą w antycznym kościele w San Giovanni Rotondo. Tam właśnie św. Ojciec Pio otrzymał dar stygmatów, tam też przez lata spowiadał tysiące wiernych.

Po Eucharystii udaliśmy się na Monte Sant'Angelo, do Sanktuarium św. Michała Archanioła. Mogliśmy spędzić tam nieco czasu i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Po południu zawędrowaliśmy na Monte Cassino, gdzie zwiedziliśmy słynne opactwo benedyktynów, gdzie pochowano św. Benedykta, założyciela zakonu, oraz jego siostrę św. Scholastykę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję