Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Oddział IPN Katowice, a patronat medialny - TVP Katowice, Radio Katowice, Radio Fiat i Tygodnik Katolicki „Niedziela”. W ciągu 7 edycji Konkursu wpłynęło 1803 prace z całego województwa śląskiego. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się m.in. uczniowie z Sosnowca, Bytomia, Mikołowa, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Częstochowy, Myszkowa, Kłobucka, Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. poseł Ewa Malik, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, śląski kurator oświaty Urszula Bauer i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Śląskiego, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej i Rodziny Policyjnej 1939 z Katowic, laureaci VII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz młodzież II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Słowa uznania do organizatorów i uczestników Konkursu skierował prezydent RP Andrzej Duda: - Dziękuję Państwu za przykład tego, jak w imię odpowiedzialności za przyszłe pokolenia krzewić wiedzę o naszej historii, jak wychowywać młodzież w duchu prawdy i miłości Ojczyzny. Kto dzisiaj - tak jak Wy, drodzy młodzi Przyjaciele - przyczynia się do upamiętnienia i upowszechniania rzetelnej wiedzy o naszej przeszłości, ten umacnia prawdę, jako fundament naszej wolności i oddaje Ojczyźnie wielką przysługę. Gratuluję Wam dojrzałości i odwagi, z jaką włączacie się w to dzieło - podkreślił w swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Podczas uroczystości Europoseł Jadwiga Wiśniewska na ręce Członków Komisji Konkursowej wręczyła wieczne pióra od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: - Dziękuję Państwu za poświęcony czas oraz za włożony trud w ocenianie prac konkursowych. Państwa postawa i zaangażowanie to dowód troski o kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na wartościach patriotycznych.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
W swoim przemówieniu europoseł Jadwiga Wiśniewska przypomniała słowa śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u.” - Obowiązkiem każdego z nas jest zatem pamiętać o tych, którzy w służbie Ojczyźnie oddali w Katyniu życie i przywracać pamięć o nich w świadomości narodowej - powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Reklama
Dziś, mimo upływu 76 lat, pamięć o zbrodni katyńskiej jest wciąż żywa. Narodowa tragedia 10 kwietnia 2010 roku, do której - niemal symbolicznie - doszło w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, spowodowała, że w dramatycznych okolicznościach cały świat usłyszał o ofiarach bestialskiego mordu dokonanego przez sowietów. Obie tragedie pokazują nam, że w walce z kłamstwem i przemocą prawda i miłość nie mają żadnej innej broni poza świadectwem cierpienia. Dopiero życie w prawdzie czyni człowieka prawdziwie wolnym. Właśnie z tego powodu nie możemy pozwolić, aby stała się ona wartością, z której można zrezygnować. Stawiajmy pytania, żądajmy odpowiedzi, wyciągajmy wnioski - zwłaszcza wtedy, gdy mówią, że nie warto - kontynuowała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są wyjazdy studyjne do Europarlamentu w Brukseli na zaproszenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Finaliści zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Pamiątkowe dyplomy otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do Konkursu, a szkoły finalistów zostały obdarowane przez europoseł Jadwigę Wiśniewską materiałami edukacyjnymi na temat zbrodni katyńskiej. Konkurs jest także szansą na debiut literacki - 20 wyróżnionych przez komisję konkursową esejów zostanie wydanych w pamiątkowej publikacji.
Uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu uświetnił montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.
Laureaci VII edycji Konkursu Prawda i kłamstwo o Katyniu
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
- I miejsce - Iwona Borkała - III Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Kosińskiego przy Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku
- II miejsce - Joanna Górna - Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu
- III miejsce - Bartosz Mruszczyk - Technikum nr 12 im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie
Wyróżnienia:
Reklama
- Wojciech Wydmański - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu
- Małgorzata Pabian - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu
- Natalia Lempart - I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu
- Krystian Nabiałek - III Liceum Ogólnokształcące im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie
- Victoria Wolska - I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu
- Paulina Jacko - I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie
- Karolina Czernielewska - IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie
- w kategorii szkół gimnazjalnych:
- I miejsce - Natalia Cubała - Gimnazjum nr. 6 im. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego
w Dąbrowie Górniczej
- II miejsce - Klaudia Hilarowicz - Gimnazjum nr. 9 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej
- III miejsce - Aleksandra Durka - Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Myszkowie
Wyróżnienia:
- Olga Kułach - Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Myszkowie
- Bartosz Biernacki - Zespół Szkół Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego i Publicznego Gimnazjum w Rogoźniku
- Aleksandra Kurpas- Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie
- Marta Nielaba - Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie
- Julia Rogacz - Gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej przy Zespole Szkół w Kamienicy Polskiej
- Natalia Choła - Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego przy Zespole Szkół we Wrzosowej
- Paulina Sopala - Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie