We wstępie do Mszy św. metropolita łódzki powiedział do zgromadzonych księży, że jubileuszowy rok 1050. rocznicy Chrztu Polski jest szczególnym zobowiązaniem właśnie dla kapłanów, by byli wierni postanowieniom chrzcielnym i je wypełniali.
Abp Jędraszewski w słowie skierowanym do kapłanów mówił o spowiedzi i o szczególnej posłudze spowiedników, jaką są zobowiązani nieść swoim wiernym. - Jesteśmy sługami przebaczenia Bożego – mówił metropolita łódzki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Spowiednik powinien przyjmować skruszonych jak ojciec, który wita marnotrawnego syna. Spowiednicy są wezwani do tego, aby być znakiem prymatu miłosierdzia. Jak wielka na nas spoczywa odpowiedzialność, by nie tamować drogi Bożemu miłosierdziu - mówił abp Jędraszewski. - Nie wolno nam ludzi od tego zdroju miłosierdzia Bożego oddzielać - dodał.
Metropolita łódzki nawiązał także do zbliżającej się 75. rocznicy aresztowania i wywiezienia ponad 150 kapłanów archidiecezji łódzkiej przez nazistów do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim, a następnie do obozu koncentracyjnego w Dachau.
Dla upamiętnienia tej rocznicy kapłani podczas Wielkiego Postu składali jałmużnę wielkopostną, która zostanie przeznaczona na budowę pomnika łódzkich kapłanów męczenników. Za te ofiary serca metropolita łódzki podziękował duchowieństwu.
W uroczystości wziął udział o. Bulos Grei, archimandryta Kościoła greckokatolickiego w Kairze, który opiekuje się chrześcijańskimi rodzinami syryjskimi. Wyraził on wdzięczność za wsparcie i pomoc Kościoła łódzkiego dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Podczas Mszy Św. kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Został pobłogosławiony również olej Krzyżma, którym namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza się bierzmowanych oraz olej chorych przeznaczony dla pokrzepienia tych, którym brakuje zdrowia. Po Eucharystii oleje zostały przekazane dekanatom archidiecezji łódzkiej.