- Bez wsparcia Państwa nie da się przygotować tak skomplikowanej, długotrwałej pomocy dla 2 tyś. imigrantów. Jesteśmy otwarci na współpracę, lecz aby ją podjąć najpierw trzeba się spotkać i porozmawiać. Mamy możliwość przygotowania, jednak nie mamy możliwości zrobienia wszystkiego od podstaw - dodaje ks. Subocz.
Organizacje pozarządowe wspierające imigrantów, w tym kościelne Caritas, zostały zaproszone przez Urząd ds. Cudzoziemców do rozmów o tym, jak pomóc uchodźcom. Organizacje pozarządowe, które od lat zajmują się wspieraniem migrantów, także Caritas, uczestniczą w rozmowach na rzecz planów przygotowanych przez stronę rządową na rzecz przyjęcia przesiedlonych i relokowanych cudzoziemców. Ostatnie takie zebranie odbyło się pod koniec lipca. - Podczas tego spotkania przyjęliśmy propozycje organizacji, w jaki sposób mogą pomóc w przyjęciu nowej fali uchodźców - mówi KAI Ewa Piechota, rzecznik prasowy urzędu ds. Cudzoziemców. Kolejne spotkania będą organizowane dopiero po ustaleniu strategii, jak Polska może pomóc migrantom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Caritas od dawna stara się wspierać migrantów. - To ludzie, którzy potrzebują pomocy. Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu - zauważa ks. Subocz. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych. Dla Caritas Polska temat pomocy migrantom i uchodźcom jest niezwykle ważny. Od wielu lat organizacja jest również zaangażowana w projekty, których celem jest uwrażliwienie społeczeństwa polskiego na wielokulturowość, która jest nieodłącznym zjawiskiem migracji.
W ramach pomocy dla cudzoziemców Caritas tworzy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Są one odpowiedzialne za udzielanie wsparcia cudzoziemcom, którzy znaleźli się w Polsce. W roku 2014 Centra Caritas pomogły ponad 3 tyś. uchodźcom. Uchodźcom zapewnia się m.in. wsparcie socjalne, edukacyjne i psychologiczne. Przebywający w Polsce migranci otrzymują wsparcie bez względu na pochodzenie. Dla pracowników Caritas, którzy zajmują się na co dzień organizacją pomocy dla uchodźców najważniejsza jest przynależne każdemu człowiekowi prawo do godności ludzkiej bez względu na narodowość, wyznanie i kulturę.
Ks. Subocz, dyrektor największej polskiej organizacji charytatywnej, która udziela pomocy migrującym, zwraca uwagę na to, że nie wystarczy uchodźców przywieźć do Polski. Trzeba zapewnić im nocleg i wyżywienie. Trzeba przygotować ich do zamieszkania w nowej społeczności. Trzeba w końcu zapewnić im opiekę i znaleźć zajęcie. Część z nich chce uzyskać azyl w Polsce, lecz większość uchodźców po przekroczeniu polskiej granicy chce przedostać się do Niemiec lub Francji. Pobyt w Polsce jest tylko etapem w wędrówce za lepszym życiem.