POWRÓT DO TRADYCJI
Biblia coraz chętniej czytana
We Francji gwałtownie wzrasta sprzedaż Pisma Świętego. W paryskiej księgarni La Procure sprzedaż Biblii wzrosła w ubiegłym roku o ponad 20%. Wydawnictwo Mame, specjalizujące się w literaturze religijnej, w ciągu 3 lat odnotowało wzrost o 46% – z 52 tys. egzemplarzy Biblii w 2022 r. do 76 tys. w 2024 r. Podobną tendencję odnotowano pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu dziennik The Wall Street Journal poinformował, że w ubiegłym roku sprzedaż Biblii w USA wzrosła o 22%. Kto kupuje dziś Pismo Święte? Według danych znad Sekwany, są to przede wszystkim ludzie młodzi, którzy niekiedy nie mieli do tej pory nic wspólnego z chrześcijaństwem. Często po Pismo Święte sięgają również konwertyci. Od jakiegoś czasu płyną z zachodu Europy sygnały o powrocie do tradycyjnych wartości i duchowego dziedzictwa Europy. Zazwyczaj jest to związane z rozczarowaniem nową kulturą kreowaną przede wszystkim przez media społecznościowe, jej przesytem lub obnażeniem jej wad. Jednym słowem – ludzie coraz częściej odczuwają duchową pustkę i intuicyjnie poszukują przekazu, który by ją wypełnił. Wbrew wielu komentarzom chrześcijaństwo na Starym Kontynencie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
NIEMCY
Atak hakerski na konferencję biskupią
Reklama
Sekretariat Konferencji Biskupów Niemiec w Bonn padł ofiarą profesjonalnego cyberataku. „Do ataku przyznała się grupa hakerów powiązana ze zorganizowaną przestępczością internetową” – poinformowała Konferencja Biskupów. Do ataku doszło późnym popołudniem 10 lutego. Natychmiast uruchomiono plany awaryjne, odłączono od internetu systemy informatyczne i poinformowano właściwe organy śledcze oraz inspektora ochrony danych. Z powodu ataku sekretariat episkopatu był dostępny tylko częściowo za pośrednictwem poczty elektronicznej. Kilkanaście miesięcy temu media donosiły o ataku na watykańskie serwery. Według niepotwierdzonych informacji, miał on pochodzić z Chin. Teraz na celowniku znalazł się zapewne pełen bezpieczników i stojący na wysokim poziomie zabezpieczenia system z Niemiec. Nie przekazano informacji o tym, z kim są związani hakerzy, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to jeden z elementów wojny hybrydowej, która od dłuższego czasu toczy się w cyberprzestrzeni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
LIST
Franciszek do amerykańskich biskupów
Reklama
„Prawdziwe dobro wspólne jest promowane, gdy społeczeństwo i rząd, z kreatywnością i ścisłym poszanowaniem praw wszystkich – jak wielokrotnie mówiłem – przyjmują, chronią, promują i integrują najbardziej kruchych, niechronionych i bezbronnych” – wskazał Franciszek w liście do biskupów Stanów Zjednoczonych. Przypomniał jednocześnie, że „to, co jest budowane na podstawie siły, a nie prawdy o równej godności każdego człowieka, zaczyna się źle i źle się skończy”. Franciszek nawiązał także do kryzysu w Stanach Zjednoczonych, który wyniknął z uruchomienia programu masowych deportacji. Zwrócił uwagę na negatywne zjawisko przestępczości wśród niektórych migrantów i uznał prawo narodu do ochrony społeczeństwa przed osobami, które dopuściły się brutalnych bądź poważnych przestępstw przed przyjazdem do danego kraju lub podczas pobytu w nim. „Niemniej jednak akt deportacji osób, które w wielu przypadkach opuściły swój kraj z powodu skrajnego ubóstwa, braku bezpieczeństwa, wyzysku, prześladowań lub poważnej degradacji środowiska uderza w godność wielu mężczyzn i kobiet, całych rodzin, i stawia ich w stanie szczególnej bezbronności i bezradności” – zaznaczył Ojciec Święty. To ostatnie zdanie warto szczególnie uważnie przeczytać. Papież nie bierze w obronę przestępców. Uznaje, co jest oczywiste, prawo narodów do chronienia społeczeństwa. Wzywa jedynie do tego, aby nie wrzucać wszystkich migrantów do jednego worka, bo to oznacza jedno – ludzką krzywdę.
ZDROWIE
Papież w szpitalu
Ojciec Święty trafił 14 lutego do szpitala. Hospitalizacja miała związek z infekcją dróg oddechowych, a konkretnie z zapaleniem oskrzeli, na które od pewnego czasu cierpiał papież i co dwukrotnie nie pozwoliło mu powiedzieć homilii podczas publicznie sprawowanej Eucharystii. Wobec braku poprawy lekarze zalecili Franciszkowi „absolutny odpoczynek”, aby „ułatwić powrót do zdrowia”. Szczegółowe badania wykonane dobę po przyjęciu do szpitala wykazały poprawę stanu zdrowia papieża, ale nie na tyle istotną, aby mógł poprowadzić tradycyjny niedzielny Anioł Pański. Ojciec Święty przygotował jedynie tekst rozważania.
KULTURA
Jubileusz artystów
„Autentyczna sztuka jest zawsze spotkaniem z misterium, z pięknem, które nas przerasta” – napisał papież Franciszek w homilii odczytanej podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie dla uczestników Jubileuszu Artystów i Świata Kultury. Liturgii przewodniczył kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. „Waszą misją jest nie tylko tworzenie piękna, lecz także ukazywanie prawdy i dobra ukrytych w (...) historii, udzielanie głosu tym, którzy go nie mają, przemienianie cierpienia w nadzieję” – wskazał papież. Zauważył, że „nie jest to nadzieja powierzchowna, oderwana od rzeczywistości”.
WATYKAN
Wysokie stanowisko dla kobiety
Ojciec Święty mianował 1 marca 2025 r. s. Raffaellę Petrini ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Eucharystii, dotychczas sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. To kolejna kobieta, która obejmuje przewodzenie ważnej watykańskiej komórki. Funkcja s. Petrini jest najbliższa kompetencjom ministra spraw wewnętrznych w rządach świeckich, choć w państwie watykańskim te kompetencje są szersze, obejmują gospodarkę Watykanu, budownictwo i łączność.