Reklama

Niedziela Kielecka

Ministrant – to brzmi dumnie

Bez ich zaangażowania i posługi nikt nie wyobraża sobie liturgii. Liturgiczna Służba Ołtarza 21 września spotkała się w polskiej Jerozolimie, w parafii Grobu Bożego w Miechowie.

Niedziela kielecka 41/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Miechów

K.D.

Uroczysta oprawa Mszy św. w bazylice miechowskiej

Uroczysta oprawa Mszy św. w bazylice miechowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko tysiąc osób modliło się i wspólnie spędzało czas w ogrodach parafialnych, korzystając z wielu atrakcji. Towarzyszyło im hasło: „Oto idziemy do Jerozolimy”.

– Nasza bazylika ma długą historię, ale takiego wydarzenia jak dziś jeszcze nie było, aby służba liturgiczna naszej diecezji pielgrzymowała do Grobu Bożego w Miechowie – powiedział ks. prał. Franciszek Siarek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, do obecnych na spotkaniu. Razem z ministrantami do Miechowa przybyli ich rodzice, opiekunowie, klerycy WSD w Kielcach z rektorem ks. dr. Adamem Perzem, siostry zakonne. Przybywające z różnych stron naszej diecezji grupy wraz z księżmi opiekunami po zarejestrowaniu miały czas na poznanie bazyliki miechowskiej, nawiedzenie i modlitwę przy Pustym Grobie – najstarszej replice Bożego Grobu z bazyliki w Jerozolimie. Poznali również niezwykłą historię rycerza Jaksy i dzieje bożogrobców, które przybliżyli im pracownicy Muzeum Ziemi Miechowskiej. Ks. Hubert Równicki z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej wprowadził młodzież w uroczystość konferencją, tłumacząc jaką misję mają dziś do wypełniania w Kościele i jakimi wartościami mają się kierować w swoim młodzieńczym życiu ministranci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bóg inwestuje w człowieka

Reklama

Za wszystkich ministrantów – starszych i młodszych oraz ich rodziców – modlił się w czasie Mszy św. bp Jan Piotrowski. Wraz z nim modliło się ponad stu dwudziestu kapłanów. W homilii Biskup zauważył, że Diecezjalny Dzień Ministranta jest wydarzeniem, które kontynuuje VIII Miechowskie Dni Jerozolimy, bo „poprzez miechowską Jerozolimę i najstarszą replikę Grobu Bożego w Europie podążamy dalej na nasze spotkanie z Jezusem”. We wspomnienie św. Mateusza, wyjaśniał, że są różne powołania w życiu i Kościele, ale wszystkie inicjuje Chrystus, który pokazuje człowiekowi drogę do nieba. Mówił o łasce uprzedzającej, tłumacząc, że „Bóg wie, co robi, umie inwestować w ludzi i nigdy nie żałuje łaski”. – Dlaczego? Bo Bóg jest miłością. Ta łaska uprzedzająca rodzi w człowieku szlachetne życie w różnych powołaniach – powiedział.

Bp Piotrowski zapewniał, że w „Kościele każdy znajdzie swoje miejsce”. – To jedyna pewna droga, która pozwala prawdziwie poznać i pokochać Jezusa, który jest jedynym Zbawicielem. Taką drogę przeszedł dzisiejszy patron św. Mateusz, ewangelista i apostoł. Możemy powiedzieć z pewnością, że spełniał się jako celnik, przecież był bogaty. Jednak słowa Jezusa: „Pójdź za Mną” wyrwały go z tej codzienności. Miłość Chrystusa zmieniła jego życie” – podkreślał, zachęcając aby uczestnicy dawali świadectwo o Bożej miłości wśród rówieśników

Nowi animatorzy i ceremoniarze

Podczas Mszy św. 23 ministrantów przez ręce Biskupa otrzymało błogosławieństwo do pełnienia funkcji animatora i ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym. Wcześniej uczestniczyli oni w specjalnym kursie przygotowawczym. To ważna i potrzebna posługa, dzięki której najmłodsi ministranci mają od kogo uczyć się służby przy ołtarzu.

Finał ligi i moc atrakcji

Reklama

Przy słonecznej pogodzie druga część spotkania odbywała się w ogrodach parafialnych. Na scenie prezentowały się zwycięskie drużyny Ligi Ministranckiej, które odebrały z rąk Biskupa puchary, a gratulacje od władz samorządowych. Dzięki licznym sponsorom zwycięskie drużyny, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie, miejsce w swoich kategoriach wiekowych, otrzymały także nagrody. Odbyła się również loteria za atrakcyjnymi nagrodami. Każdy uczestnik XXIV Diecezjalnego Dnia Ministranta otrzymał pamiątkę wydarzenia. Uczestnicy korzystali z dmuchanej zjeżdżalni, ze ścianki wspinaczkowej pod okiem instruktora. Można było postrzelać z łuku. Służby mundurowe policji i straży pożarnej prezentowały wiedzę i techniki dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ministranci wzięli udział w specjalnym queście i zabawach integracyjnych. Na uczestników czekały pyszne wypieki przygotowane przez parafianki z Miechowa, lody, bigos, przekąski, napoje. Były również stoiska patriotyczne. Młodzieżowa Grupa – Małogoski Oddział Powstańczy, Partyja Kielecka 1863 ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty, Stowarzyszenie Klub Historyczny 1863, Stara Wiara 1863, Ostoja Dworska – pokazały obozowisko powstańcze i realia walki powstańczej, opowiadając o zaangażowaniu młodego pokolenia w powstanie.

Co przyciąga do służby przy ołtarzu?

– Czy w obecnych czasach pełnych różnych atrakcji dla młodych liturgiczna służba przy ołtarzu jest jeszcze atrakcyjna? – zapytałam ks. Krzysztofa Tobołę z parafii Tczyca. Powiedział „Niedzieli”, że służba przy ołtarzu to szczególne wyróżnienie dla tych młodych ludzi. – To jest nobilitacja dla nich. Rodzinom, z których pochodzą przynosi wiele dobra, bo potrzebne jest świadectwo wiary młodych ludzi wobec swoich rówieśników i całej wspólnoty parafialnej. O tym, jak pociągają dobre przykłady mówił jeden z ministrantów z Tczycy. – Już przed I Komunią św. na modlitwie różańcowej zacząłem się przygotowywać do bycia ministrantem. Z mojej klasy pierwszy zdecydowałem się zostać ministrantem, a potem wszyscy poszli za mną – przyznał.

Reklama

– Myślę, że tych najmłodszych chłopców przyciągają do służby koledzy. Oni dają im dobry przykład. Po I Komunii św. rodzice bali się, jak się będą zachowywać synowie przy ołtarzu. Okazało się, że jest bardzo dobrze. Jako ministranci mają swoje funkcje, obowiązki, pilnują ich, oczekując na swoją kolej. To buduje ich koncentrację i pomaga im przeżywać tę liturgię. Wiedzą po co są. Z ministrantami i scholą staramy się budować taką wspólnotę. Gramy w ping-ponga, wyjeżdżamy na wyjazdy integracyjne, np. do Zakopanego, na kajaki, do Eenergylandii. Są wspólne ogniska razem z rodzicami służby liturgicznej. Rodzice są również zadowoleni, że ich dzieci mogą wspólnie spędzać czas – mówił z kolei w rozmowie z „Niedzielą” ks. Krzysztof Dziurzyński z parafii Koszyce, który do Miechowa przybył z grupą ośmiu ministrantów.

W spotkaniu uczestniczyło 931 ministrantów, przyjechało z nimi 128 księży i opiekunów. Oprócz licznej reprezentacji z Miechowa (58), najliczniejsza grupa przybyła z parafii Chrystusa Króla w Krajnie. Liczyła ona 42 osoby.

Nowy opiekun ministrantów w diecezji

Ostatnie dwa lata diecezjalnym duszpasterzem LSO był ks. Mateusz Szostak. Ksiądz Mateusz będzie studiował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, a diecezjalnym duszpasterzem LSO został ks. Ireneusz Kamiński z parafii Grobu Bożego w Miechowie, mianowany przez biskupa Piotrowskiego.

Ks. Ireneusz, odpowiedzialny za przygotowanie święta ministrantów, ze sceny podziękował wszystkim dobrodziejom, licznym sponsorom, parafii w Miechowie, miechowskim władzom samorządowym, biskupowi Janowi Piotrowskiemu, instytucjom i kapłanom za wsparcie organizacji tego wydarzenia i ufundowanie nagród w Lidze Ministranckiej. Zapowiedział, że kolejny 25. Diecezjalny Dzień Ministranta odbędzie się 13 września 2025 r. w parafii św. Antoniego Padewskiego w Kielcach.

Patronami wydarzenia byli: bp Jan Piotrowski, parafia Grobu Bożego w Miechowie, Miasto Miechów, Starostwo Powiatowe w Miechowie, Klub Historyczny Rok1863.pl, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz Wydawnictwo Jedność.

2024-10-08 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka do źródeł z Janem Pawłem II

Niedziela kielecka 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bożogrobcy

Miechów

K.D.

Bożogrobcy podjęli dziedzictwo papieża

Bożogrobcy podjęli dziedzictwo papieża

Parafia Grobu Bożego w Miechowie pokazała związki Jana Pawła IIz Ziemią Świętą i z Miechowem w trakcie specjalnego sympozjum, w ramach Odpustu Jerozolimskiego.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem członków „Rodzinki” – „Środowiska” (1949-1978), grupy duszpasterskiej skupionej wokół „Wujka” – Karola Wojtyły – przyjaciół i wychowanków św. Jana Pawła II: komandora OESSH dr. inż. Stanisława Abrahamowicza, damy OESSH prof. Teresy Maleckiej, damy OESSH prof. Bożeny Turowskiej i komandora OESSH prof. Gabriela Turowskiego. Dla licznie zgromadzonych gości, uczestników, miłośników Ziemi Świętej była to duchowa pielgrzymka z Ojcem Świętym w 100. rocznicę urodzin papieża.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Maciej Małyga delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży

2024-11-19 15:30

Tomasz Lewandowski

Bp Maciej Małyga

Bp Maciej Małyga

Podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we wtorek 19 listopada, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród nominowanych znaleźli się:
CZYTAJ DALEJ

Bp Jamrozek delegatem KEP ds. Męskiego Różańca

2024-11-20 09:44

radiofara.pl

Biskupi podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze dokonali m.in. wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został powołany na Delegata KEP ds. Inicjatywy Męski Różaniec. Będzie to pierwsza jego pięcioletnia kadencja dot. tej funkcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję