Pielgrzymka Amazonek
„Przez Maryję do Jezusa” – pod tym hasłem odbyła się 27. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Kobietom towarzyszyli ich bliscy, przyjaciele, a także lekarze i pielęgniarki. Mszy św. przewodniczył Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej.
Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, przypomniała, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Podkreśliła też problem polegający na zbyt małej świadomości u kobiet groźby tej choroby, co wyraża się w braku samokontroli i unikaniu badań profilaktycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kluby Amazonek nie ograniczają się jedynie do wsparcia emocjonalnego – udzielają też konkretnych wskazówek, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi w Polsce ok. 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za ok. 14% zgonów.
Prawnicy zjednoczeni na modlitwie
Chcemy się formować w duchu Ewangelii, ponieważ chroni ona wartości, którymi chcemy żyć na co dzień. Ważne są nie tylko sprawy dnia codziennego, ale również sfera duchowa – zwracali uwagę prawnicy. Na Jasnej Górze po raz czterdziesty piąty odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników.
Reklama
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Janusza Stepnowskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa prawników. – Nasze spotkanie to okazja do modlitwy o siły potrzebne do wykonywania zawodu, do modlitwy za ojczyznę, a także do przypomnienia, co jest ważne w prawniczej służbie – podkreślali obecni na pielgrzymce prawnicy. – Dla nas jest to ważne także dlatego, że spotykamy się z ludźmi, którzy mają podobny światopogląd. Taka pielgrzymka pomaga nam w pracy, nastawia nas dobrze na kolejny rok – mówili.
Krajowy duszpasterz prawników ks. Grzegorz Zieliński powiedział, że pielgrzymka do duchowej stolicy Polski jest wieloletnią tradycją, która jednoczy prawników wykonujących różne zawody prawnicze.
Inicjatorem pielgrzymki prawników był bł. Stefan Wyszyński.
W sercu Kościoła
– Czcimy Maryję, która nam w wierze przewodzi i zawsze wskazuje na Syna. Ona uczy nas na co dzień zawierzenia Bogu i przeżywania wiary, osobistego doświadczenia więzi z Chrystusem w różnych sytuacjach naszego życia. Jej przykład przynagla nas do pomnożenia konkretnych i widzialnych świadectw miłości miłosiernej – tak jak w ostatnich tygodniach pomocy powodzianom; to jest konkret, w którym znowu Polska zdumiewa świat nie od strony uchwalonych ustaw, ale od strony konkretnej pomocy – przypomniał abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej.
Święto Matki Bożej Różańcowej to święto patronalne Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (JRR), która zrzesza czcicieli Różańca św. nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Ojciec Marian Waligóra, opiekun JRR, zaznaczył, że dzień świętowania przypomina, iż modlitwa różańcowa jest wciąż w sercu Kościoła i ubogaca nasze uwielbienie Boga. – Jest to również okazja ku temu, żeby doświadczyć wspólnoty z ludźmi, którzy podejmują tę codzienną modlitwę. Jasnogórska uroczystość jest też wdzięcznością za Różaniec.
Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października. Poprzedzają go 3-dniowe rekolekcje JRR.